Acıbadem Kurabiyesi

0

Acıbadem Kurabiyesi Tarifi

Acıbadem kurabiyesi tarifi ile zevkli ve nefis aromalı bir kurabiye yapıyoruz. Acıbadem kurabiyesi yapılışı için tarifimizi uygulamanız yeterli. Aslında çok zor sanılan fakat kolay olan bir kurabiye tarifidir acıbadem kurabiyesi tarifi.

Acıbadem Kurabiyesi Tarifi Malzemeleri

  • 250 gr. badem unu kullanıyoruz
  • 375 gr. kadar toz şeker gerekli
  • 200 gr. kadar yumurta akı kullanıyoruz
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 damla acıbadem aroması kullanıyoruz

Acıbadem Kurabiyesi Yapılışı

Acıbadem kurabiyesi yapılışı için öncelikle tüm malzemelerimizi hazırlayalım. Sonrasında orta boy bir tencerenin içine yumurta aklarını alıp mikser veya çırpma teli ile kar gibi olana dek iyice çırpalım. Çok iyi çırpmalıyız yumurta aklarını. Sonra ise badem ununu, toz şekeri ekleyelim.  Sonra çırpma teli ile tüm  malzemeleri iyice çırpalım.

Malzemeleri çok iyi çırpıp, karıştırdıktan sonra, tenceremizi ateşe alalım. Kısık ateşte sürekli karıştırarak yaklaşık 10-12 dakika kadar pişirelim.

Kıvamını alan karışımımızı mutfak tezgahına dökelim. (mermer tezgah ) Mutfak tezgahının üzerinde iken iki yemek kaşığı kadar limon suyunu da üzerine aktaralım. Sonra bir spatula veya tahta kepçe ile alt üst ederek, sürekli yayıp toplayarak soğumasını sağlayalım.

Sonra bu yumuşacık, oda sıcaklığına gelmiş, soğumuş hamuru bir sıkma torbasına dolduralım.

Bir fırın tepsisine yağlı kağıt serelim. Sonrada üzerine, sıkma torbasındaki hamuru çay bardağı ağzı genişliğinde sıkalım aralıklı olarak.

Önceden ısıtılmış fırında 130 derecede kontrollü olarak pişiriyoruz. Fırına verdikten sonra fırın ısısını yarım saat kadar bekleyip, sonra 150 dereceye çıkaralım. Fırını bu dereceye yükselttikten sonra da yaklaşık 10 veya 12 dakika kadar pişirelim.

Acıbadem kurabiyesi tarifini kontrollü olarak pişirelim. Rengi bu konuda bize yardımcı olacaktır. Çok kararmamalı.

Sonrasında mutfak tezgahına ıslanmış bir bez veya havlu serelim.

Sonra pişen kurabiyeleri tepsiden alarak yağlı kağıt ile birlikte;  iyi nemlenmiş havlunun üzerine dizelim.

Acıbadem kurabiyesi soğuyunca, yağlı kağıttan alıp, birbirlerine yapıştıralım ve servis tabağına alalım. Sonra da servis edelim.

Acıbadem kurabiyesi yapılışı bu kadar. Acıbadem kurabiyesi tarifi afiyet olsun.

acıbadem kurabiyesi

acıbadem kurabiyesi

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap