Ayva Reçeli Tarifi Oktay Usta

0

Ayva Reçeli Tarifi

Ayva reçeli tarifimizi paylaşalım istedik. Sizler ile biraz değişik, ayva reçeli nasıl yapılır tarifimizi paylaşıyoruz. Bu ayva reçelimizi dilimleyip, kahvaltılarda peynirle birlikte tüketebilirsiniz.

Ayva Reçeli Tarifi Oktay Usta Malzemeleri

  • yaklaşık 6 adet orta boy ayva
  • 1 vanilya çubuğu, ikiye bölünmüş
  • yarım limonun kabuğunun rendesi (sadece sarı kısmı)
  • 3 yemek kaşığı kadar limon suyu
  • şimdilik 4 su bardağı kadar toz şeker (şeker miktarı sonradan belli oluyor)

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

Ayva reçeli nasıl yapılır tarifimize başlayalım efendim. Biraz değişik bir tarif. Ayva reçeli tarifi oktay usta için ilk olarak ayvalarımızı yıkayalım, sonra kabuklarını güzelce soyalım ve parçalayalım. İç kısımlarını temizleyelim doğrayalım.

Daha sonra büyükçe bir tencere içine ayva dilimlerini alalım, üzerini geçecek kadar su koyalım. İçine çekirdeklerimizi bütün olanlarını atalım. Bir ikiye bölünmüş vanilya çubuğunu da ekleyelim tencereye.

ayvalarımız çatalla ezilecek kıvama gelene kadar kaynatalım

ayvalarımız çatalla ezilecek kıvama gelene kadar kaynatalım

Rendelenmiş limon kabuğunu da tencereye ekleyelim. Orta ateşte kaynatalım efendim. Yaklaşık 40 dakika kadar pişsin ayvalarımız, çatal saplanıp dağılmaya yüz tutunca altını kapatalım.

Şimdi ayvalarımızın suyunu bir süzgeç ile süzelim. Vanilya çubuğunu içinden alalım efendim.

Limon kabuğu rendesi ve ayvalarımızı birlikte bir robota alalım. Robotta püre haline getirelim.

robottan geçirdiğimiz ayva püremizin üzerine toz şekeri ve limon suyunu ekleyelim

robottan geçirdiğimiz ayva püremizin üzerine toz şekeri ve limon suyunu ekleyelim

Sonra bu şeffaf püremizi ölçelim. Kaç bardak şeffaf ayva püresi elde etmiş isek bir ok kadar toz şeker kullanacağız efendim.

Dört su bardağı püre elde etmiş isek, dört su bardağı kadar toz şeker kullanıyoruz. Kaç bardak ayva püresi elde etmiş isek bir tencereye alıyoruz, üzerine aynı miktarda toz şekeri ekliyoruz.

Orta düşük ateşte şeker tamamen eriyene kadar karıştırıyoruz tahta bir kaşıkla. Sonra içine limon suyunu ekliyoruz efendim. Yine karıştırıyoruz tahta kaşıkla.

koyu kıvamlı bir hal alana kadar pişiriyoruz

koyu kıvamlı bir hal alana kadar pişiriyoruz

Bu şekilde yaklaşık bir buçuk ya da iki saat kadar kısık ateşte kapağı kapalı, arada karıştırarak pişiriyoruz. Koyu bir turuncu renk alana kadar, kıvamı kalınlaşana kadar pişiriyoruz.

Ardından bir kare borcam içine yağlı kağıt seriyoruz. (isterseniz çok az tereyağı ile bu kağıdı da yağlayınız) Ocaktan aldığımız ayva reçeli hamurunu bu kağıt üzerine döküyoruz.

düşük ısıda fırınlıyoruz pişmiş ayva püremizi

düşük ısıda fırınlıyoruz pişmiş ayva püremizi

Borcamı 55 derece ısıya ayarlayıp bu şekilde bir saat kadar fırınlıyoruz. Ardından fırından alıp, ılındıktan sonra dilimliyoruz.

Ayva reçeli tarifi kahvaltılık bu kadar efendim. Kolay tatlı tarifi için de güzel bir seçenektir tarifimiz.  Ayva reçeli tarifi oktay usta ile keyifli kahvaltılar dileriz. Peynirin yanına çok yakışan bir tatlı tarifi.

ayva reçeli tarifi oktay usta

ayva reçeli tarifi oktay usta

 

Paylaş.

Yorum Yap