Ayva Tatlısı

0

Ayva Tatlısı

Mevsimi geldi, vitaminli bir tatlı iyi olur diyenlere ayva tatlısı tarifi, ayva tatlısı yapılışı, ayva tatlısı oktay usta farkıyla sitemizde

Ayva Tatlısı

  • 1 adet büyük ayva
  • 4 yemek kaşığı kadar şeker
  • 2 tane karanfil
  • 1 fincan su, nescafe fincanı

Ayva Tatlısı Yapılışı

Ayva tatlısı oktay usta farkıyla, ayva tatlısı yapılışı için; ilk olarak ayvamızı soyuyoruz, sonra ortadan ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarıyoruz. Sonra çıkardığımız bu çekirdekleri ayva tatlısı yapacağımız tencereye koyuyoruz.

Soyup, çekirdekli kısmını çıkardığımız temizlediğimiz ayvalarımızı, oyduğumuz kısımları aşağıya gelecek şekilde tencereye yerleştiriyoruz. Sonrasında her iki yarım ayvanın üzerine de ikişer kaşık ayrı ayrı şeker serpiyoruz. İki adet karanfili tencereye koyup, üzerine bir fincan su ekliyoruz. Orta ateşte kaynatmaya başlıyoruz. Kaynadıktan sonra ise en kısık ateşte tencerenin kapağını kapatıp, ayva tatlısını pişirmeye devam ediyoruz. Bir süre sonra suyu çekilen ayva tatlımız renk değiştirecek ve güzelce kıvama gelecektir.

Ayva tatlısı yapılışı bu kadardır. Ayva tatlısını, ceviz ve fındık kırıkları ve kaymak ya da krem şanti ile servis edebilirsiniz. Ayva tatlısı tarifi afiyet olsun efendim.

Not: Ayva tatlısı tarifi oktay usta için krem şanti, kaymak, antep fıstığı tozu kullanabilirsiniz.

ayva tatlısı

ayva tatlısı

Paylaş.

Yorum Yap