Badem Helvası Tarifi Oktay Usta

0

Badem Helvası Tarifi Oktay Usta

Kolay tatlı tarifleri, lezzetli bir tatlı tarifi, badem helvası tarifi ile devam ediyor. Diğer bir adıyla levzine yapılışı. Levzine, badem helvası tarifi oktay usta farkıyla burada. Badem helvası yapılışı ve püf noktaları.

Badem Helvası Tarifi Oktay Usta Malzemeleri

  • 50 gr. Kadar tereyağı
  • Yarım çay bardağı kadar zeytinyağı
  • 2 su bardağı kadar badem
  • 2 yemek kaşığı kadar un
  • 1 su bardağı kadar şeker
  • 1 su bardağı kadar su
  • 5 damla kadar limon suyu
  • Bir çimdik tuz

Badem Helvası Tarifi Oktay Usta

Badem helvası tarifi oktay usta tatlımıza (levzine tarifi) başlamadan önce, bademleri bir kaba aktarıp, üzerlerini örtecek kadar sıcak su koyuyoruz. Sonra yaklaşık 4-5 dk. Kadar kaynatıyoruz. Kabuklarını rahatça soymak için bunu yapıyoruz. Kontrol ediyoruz, kabuğu elimizle rahatça soyuluyorsa, kaynatmıyoruz daha fazla, ateşten alıp, suyunu süzüyoruz. Soğuk su ekleyip, elimizle bademlerin kabuklarını çıkarıyoruz. Bademleri mutfak robotundan geçiriyoruz toz hale getiriyoruz.

Başka bir tencerede tereyağını eritiyoruz, zeytinyağını ekliyoruz. Sonra bu karışıma unu, ve badem tozunu ekliyoruz. Tahta bir kaşık kullanarak orta ateşte kavuruyoruz.

Küçük bir tencerede bu arada su, şeker, tuz ve limon suyunu birlikte kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra bir dk. Kadar daha kaynatıp, ateşten alıyoruz.

Tencerede karıştırarak kavurduğumuz bademli unlu karışıma bu sıcak şerbeti ekleyip, karıştırıyoruz. Yaklaşık 2-3 dakika kadar daha karıştırıyoruz tenceredeki karışımı.

Ocaktan alıp, helvamızı fazla büyük olmayan bir borcama döküp, kaşıkla düzleştiriyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Helvamız soğuyunca  küçük dilimler halinde dilmliyoruz. Servis tabaklarına alıyoruz. Badem helvası yapılışı bu kadar kolay, istediğiniz gibi süsleyebilir, sunabilirsiniz.

Not: Badem helvası tarifi oktay usta değişik şekillerde servis edilebilir. İsterseniz kare kare, isterseniz, yuvarlak toplar halinde, isterseniz ufak top kek kalıplarında servis edebilirsiniz. Badem helvası yapılışı bu kadardır. Oktay usta badem helvası tarifi afiyet olsun. Badem helvası tarifi, diğer adıyla levzine tarifimizi beğendiğinizi umarız.

badem helvası tarifi oktay usta

badem helvası tarifi oktay usta

Paylaş.

Yorum Yap