Bademli Pirinç Pilavı Tarifi

0

Bademli Pirinç Pilavı Tarifi Oktay Usta

Sizlere ramazan tariflerinden bademli pirinç pilavı tarifimizi sunuyoruz. Bademli kuru üzümlü pirinç pilavı yapılışı oldukça kolay aslında. Bademli pirinç pilavı oktay usta farkıyla hiç bilmeyenlerin bile yapabileceği bir anlatımla aşağıda. Mutlaka deneyiniz.

Bademli Pirinç Pilavı Tarifi Malzemeleri

  • 2 su bardağı kadar yasemin pirinç kullanalım (istediğiniz pirinç çeşidi ile olur farketmez)
  • 3 su bardağı kadar sıcak su
  • 2 yemek kaşığı dolusu zeytinyağı kullanalım
  • 50 gr. kadar kabuksuz badem kullanalım
  • 50 gr. kadar çekirdeksiz kuru üzüm gerekli
  • 1 çay kaşığı tuz kullanalım
  • 1-1.5 yemek kaşığı dolusu tereyağı kullanalım
  • yarım demet kadar kıyılmış dere otu kullanalım (isteğe bağlı)
  • 3-4 dal taze nane (isteğe bağlı)

Bademli Kuru Üzümlü Pirinç Pilavı Tarifi

Bademli kuru üzümlü pirinç pilavı tarifimize başlayalım efendim. Bunun için ilk olarak pirincimizi on on beş dakika kadar ılık tuzlu suda bekletelim. (bekletmeden sadece yıkayarak da yapabilirsiniz yasemin kokulu pirincimizin kokusu gitmesin diye  tabiki…)

Bir pilav tenceresi içine zeytinyağını ekleyelim, zeytinyağı ısınınca üzerine kabuksuz bademleri ekleyelim. Bademleri çevirerek üç dakika kadar zeytinyağında kavuralım, hafif pembeleşmesi renk vermesi yeterlidir.

Bademler kavrulunca hafiften, bu kez yıkanmış süzülmüş pirinçlerimizi ekleyelim. Pirinçlerimizi güzelce karıştırarak kavuralım efendim. Pirinçlerin iyi kavrulması önemli.

Pirinçler kavrulunca bu kez kuru üzümlerimizi ve tereyağı ekleyelim. Sonra yine karıştıralım tüm malzemeleri.

Bu kez de sıcak suyu ekleyelim, şöyle bir karıştırıp tencereye son olarak tuzu ekliyoruz. Sonra kapağını kapatmadan önce de isterseniz üç dal naneyi (yapraklı dallı bütün) suyun üzerine bırakıyoruz. Sonra da kapağı kapatıyoruz.

Pilav bir kez hızlı kaynamaya başlayınca bu kez altını kısıyoruz, kısık ateşte suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Pilav suyunu çekince kapağını açıyoruz , nane dallarını yüzeyinden alıyoruz, yerine kıydığımız dere otunu ekliyoruz.

Bu aşamada dere otunu üzerine serptikten sonra, tekrar kapağını kapatıp demlenmesi için on dakika kadar bu şekilde bekletiyoruz.

Son olarak kapağı açıp pilavımızı bir iki karıştırıyoruz, dere otlu kuru üzümlü bademli pilavımızı tabaklara paylaştırıyoruz.

Bademli kuru üzümlü pirinç pilavı yapılışı bu kadar. Bademli kuru üzümlü pirinç pilavı nasıl yapılır tarifimiz gördüğünüz gibi bu kadar basit.

Bademli pirinç pilavı tarifi afiyet olsun. Sitemizde bulunan diğer ramazan tariflerine de göz atmanızı öneriyoruz.

bademli pirinç pilavı tarifi

bademli pirinç pilavı tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap