Bal Kaymak Pastası Tarifi

0

Bal Kaymak Pastası Tarifi

Oktay usta pasta tarifleri sitesi olarak; nefis ve yapılışı çok zevkli, sunumu ise bir o kadar güzel bal kaymak pastası tarifimizi sunuyoruz. Bal kaymak pastası nasıl yapılır? tüm ayrıntısı ile sizin için sitemizde yer almakta. Mutlaka deneyin deriz.

Bal Kaymak Pastası Tarifi Malzemeleri

Pasta malzemeleri:

  • 1 su bardağı eritilmiş soğumuş tereyağı
  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı kadar şeker
  • 2 yemek kaşığı kadar bal
  • 2 çay kaşığı kadar kabartma tozu
  • 3 su bardağı kadar silme un

Krema Malzemeleri:

  • 2 su bardağı kadar süt kreması
  • 1 su bardağı kadar robottan geçirilmiş ceviz içi
  • 4 yemek kaşığı kadar bal gerekiyor
  • 1 çay kaşığı kadar vanilya gerekiyor

Bal Kaymak Pastası Nasıl Yapılır

Kolay pasta tarifleri, bal kaymak pastası tarifi için, ilk olarak fırınımız 180 dereceye getirip, önceden ısıtmaya başlıyoruz.

Fırın tepsimizin tam ölçüsünde, yani tabanı kadar bir yağlı kağıt kesip tepsinin içine seriyoruz. Sonra, iki tane yemek tabağını alıp, yağlı kağıdın üstüne ters yerleştirip ( yaklaşık 20 cm. çapında iki tabak alacak kadar fırın tepsimiz olmalı) etrafını bu ölçüde çizelim. Yani yağlı kağıdın üzerinde iki adet yuvarlak çizmiş olduk, tabak ölçüsünde. Sonra daire çizdiğimiz yağlı kağıdı tepside ters çevirelim, çizgiler aşağıda kalsın. Bu işlemi üç defa yapıyoruz. (her kağıtta tepside iki adet yuvarlak, toplamda üç tepsi altı yuvarlak olacak)

yağlı kağıdın içine iki adet yuvarlak çizilmesi

yağlı kağıdın içine iki adet yuvarlak çizilmesi

Sonrasında yine ikinci bir tepsi alınır. ( fırına girmeyecek) Bu tepsiye de yağlı kağıt serilir ve bir kenarda bekletilir, pastayı soğutmakta kullanacağız çünkü.

Bal kaymak pastası yapımı için, bir derin karıştırma kabının içine, üç yumurtayı, bir su bardağı kadar şekeri mikser ile çırpıyoruz güzelce.

Sonrasında, erimiş tereyağını, iki yemek kaşığı kadar balımızı ekliyoruz, ardından iki çay kaşığı kabartma tozu, son olarak üç su bardağı kadar un ekliyoruz.

Mikserde bu karışımı güzelce çırpıyoruz. Yumuşak biraz cıvıkça pasta hamuru elde ettik.

Sonra bu hamuru altı parçaya bölüyoruz. Sonra yağlı kağıt serilmiş dairelerin üzerine bir bıçak kullanarak hamuru yayıyoruz. Her yağlı kağıt ta iki daire olduğundan üç tepsi 6 adet pasta keki pişireceğiz fırında.

pasta keki hamurunun yağlı kağıda aktarılması

pasta keki hamurunun yağlı kağıda aktarılması

Her yağlı kağıdı sırayla fırına verip önceden ısıtılmış fırında 180 derece de kontrollü olarak on dk. kadar üzerleri kızarıp renk değiştirene kadar pişiriyoruz.

Bütün pasta kekleri pişince, üzerine bir tabak ters çevirip kenarlarından kesip, muntazam, tam yuvarlak pasta kekleri elde ediyoruz. Şimdi altı adet pasta keki elde etmiş olduk efendim. (pasta keklerini yuvarlak keserken artan kek kırıntılarını bir kapta topluyoruz lazım olacak)

pişen pasta kekinin kenarlarının kesilmesi

pişen pasta kekinin kenarlarının kesilmesi

Kremanın hazırlanması:

Pasta keklerimiz hazır olunca kremayı hazırlamaya başlıyoruz. İlk olarak 400 ml. süt kreması  mikser ile bir karıştırma kabında çırpılır. Sonra dört yemek kaşığı bal ekleyip, tekrar çırpıyoruz mikser ile. Bir çay kaşığı kadar vanilya, bir su bardağı kadar çekilmiş ceviz içini de ekleyip, bir kaşık ile iyice karıştırıyoruz. Homojen bir karışım elde ediyoruz böylece.

Servis tabağımızı tezgaha alıyoruz. Tabağın üzerine hindistan cevizi serpiyoruz. Sonra bir pasta kekini tabağa yerleştirip, üzerine hazırladığımız kremayı aktarıp, bir bıçakla kremayı pasta kekinin üzerine güzelce yayıyoruz.

Sonra sırasıyla diğer beş adet pasta kekini de üst üste ekliyoruz, her seferinde aralarına krema sürüyoruz güzelce. Son pasta kekini de ekleyince, üzerine bolca krema sürüp, pastanın her yanını krema ile kaplıyoruz.

Bal kaymak pastası tarifi bitmek üzere. Bir kaba ayırdığımız kek parçalarını robottan geçirip, kremayla kapladığımız pastamızın üzerine serpiyoruz.

Bal kaymak pastası tarifimizi buzdolabına kaldırıyoruz en az iki saat kadar bekletip, sonrasında dilimleyip servis ediyoruz. Bal kaymak pastası tarifi bu kadardır. Afiyet olsun.

Bal kaymak pastası nasıl yapılır? tarifimiz umarız yararlı olmuştur. Görüşmek üzere efendim.

Not: Bal kaymak pastası tarifimizi yaparken, pasta keklerinin arasına muz dilimleri de ekleyebilirsiniz. Hatta bal kaymak pastası tarifinin her katına muz, çilek, kivi dilimleri gibi meyveleri ekleyerek de pastanızı keyfinize göre oluşturabilirsiniz efendim.

bal kaymak pastası tarifi

bal kaymak pastası tarifi

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap