Balkabaklı Börek Tarifi

0

Balkabaklı Börek

Kolay börek tarifi için balkabaklı börek tarifi yapıyoruz. Balkabaklı börek tarifi hem farklı aroması ile hem de el açması yapılışı ile özel bir börek tarifi.

Balkabaklı börek yapılışı tüm ayrıntısı ile aşağıda yer alıyor efendim.

Balkabaklı Börek Tarifi Malzemeleri

  • 1 kg. kadar balkabağı kullanıyoruz
  • 2 su bardağı kadar toz şeker
  • 1 su bardağı dolusu sıvı yağ kullanıyoruz
  • bir miktar tuz
  • bir miktar su
  • aldığı kadar un kullanıyoruz

Balkabaklı Börek Oktay Usta

Balkabaklı börek oktay usta için genişçe bir yoğurma kabına yaklaşık iki su bardağı kadar un ekliyoruz başlangıçta. Ortasını havuz biçiminde açıp, su ve tuz ekliyoruz. Ardından yoğurmaya başlıyoruz. Duruma göre yarım veya bir su bardağı kadar daha un ekleyebilirsiniz.

Kıvamında bir hamur elde edene kadar yoğuruyoruz malzemelerimizi. Ardından  hazırladığımız bu hamuru tezgaha alıp, unlanmış tezgahta açıyoruz yufkalarımızı. Yaklaşık 8-9 adet yufka elde edecek kadar hamur açmış olmalıyız.

Bir kabın içine balkabağını güzelce rendeliyoruz. Tezgaha yanımıza alıyoruz.

Şimdi yağladığımız bir tepsiye önce bir adet tepsi boyutunda yufkayı seriyoruz. Üzerine iki yemek kaşığı kadar sıvı yağ aktarıp, (fırçayla dağıtalım yufkaya)  yufkanın her yanına yayıyoruz. Üzerine rendelediğimiz kabağı serpiyoruz ve üzerine yine toz şeker serpiyoruz güzelce. Yufkanın her yanına serpmeye özen gösterelim.

Tüm yufkaları bu şekilde, iki kaşık sıvı yağ, rendelenmiş kabak, toz şeker serperek tepsiye yerleştiriyoruz. En son yufkayı serince üzerine, iki kaşık yağ gezdirip, güzelce fırçayla her yanına dağıtıyoruz.

Önceden ısıtılmış fırında 175 derece de üzeri kızarana kadar güzelce pişiriyoruz. Fırından çıkan balkabaklı börek tarifini biraz ılınsın diye tezgahta bekletiyoruz. Ardından balkabaklı börek tarifi oktay usta üzerine bolca pudra şekeri serperek servis ediyoruz.

Balkabaklı börek yapılışı bu kadar. Balkabaklı börek oktay usta afiyet olsun efendim.

balkabaklı börek tarifi

balkabaklı börek tarifi

Paylaş.

Yorum Yap