Bisküvili Jöleli Muhallebi

0

Bisküvili Jöleli Muhallebi Tarifi

Kolay tatlı tarifi arayanlar için bisküvili jöleli muhallebi tarifimizi sunuyoruz. Bisküvili jöleli muhallebi yapılışı, malzemeleri, ayrıntılı yapılışı ile aşağıda yer alıyor. Bisküvili jöleli muhallebi nasıl yapılır merak edenler bu kolay tarifi mutlaka denesinler.

Bisküvili Jöleli Muhallebi Tarifi Malzemeleri

  • 1 paket kedi dili bisküvi gerekli (bebe bisküvisi, sade petibör bisküvi de olur)
  • yarım su bardağı kadar süt (bisküvileri ıslatmakta kullanacağız)

Muhallebi malzemeleri:

  • 1 su bardağı kadar toz şeker gerekli
  • 1 su bardağı kadar un gerekli
  • 1 litre kadar süt gerekli
  • 1 yemek kaşığı kadar tereyağı gerekli
  • 1 paket vanilin gerekli

Üstü için:

  • 1 paket tercihen kivili jöle
  • yaklaşık 4-5 adet kivi, dilimlenmiş

Bisküvili Jöleli Muhallebi Nasıl Yapılır

Bisküvili jöleli muhallebi nasıl yapılır tarifimiz için bir dikdörtgen borcamı hazır edelim. Sonra bu kalıbın dibini kaplayacak kadar sayıda kedi dili bisküvisini sütle ıslatalım ve borcamın dibine dizelim tek tek.

Şimdi de bir tencereye, toz şekerimizi, unu ekleyelim ve bir çırpma teli ile karıştıralım malzemeleri, üzerine sütü de ekleyelim, hepsini tekrar iyice karıştıralım.

Sonra bu tencereyi ocağa alıp, karıştırarak orta ateşte muhallebimizi kaynatalım efendim.

Muhallebimiz kaynayıp, kıvam almaya başlayınca, ocağın altını kısalım ve içine tereyağını ekleyelim. Tereyağı eriyene kadar karıştıralım, ateşten alalım ve tezgaha koyalım.

Tezgahtaki muhallebimizin içine vanilini ekleyelim, ve karıştıralım. Sonra bir mikser ile pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar muhallebimizi çırpalım efendim.

Borcama dizdiğimiz kedi dili bisküvilerin üzerine hazırladığımız bu muhallebiyi aktaralım, her yanını kaplamasını sağlayalım bisküvilerin.

Hazır jölemizi, paketin arkasındaki tarife göre hazırlayalım ve tezgahta bir miktar aklaşık beş dakika kadar soğuması için bekletelim.

Kivilerimizi soyup, ince ince doğrayalım. borcamdaki muhallebimizin üzerine dizelim güzelce kivi dilimlerini.

Sonra kivilerin üzerine jölemizi aktaralım borcamın üzerini kaplayacak şekilde dökelim.

Sonrasında bisküvili jöleli muhallebi tarifimizi buzdolabına kaldırıp soğuması için yaklaşık üç saat kadar bekletelim en az.

Bisküvili jöleli muhallebi yapılışı bu kadar. Bisküvili jöleli muhallebi tarifi afiyet olsun efendim.

Kolay tatlı tarifimiz; bisküvili jöleli muhallebi nasıl yapılır tarifimizi beğendiğinizi umarız. İsterseniz, bisküvili jöleli muhallebi tarifimizi kuplarda yapabilir, servis edebilirsiniz. Bu kez bebe bisküvisi kullanıp, bisküvileri parçalayıp, sütle ıslatıp, cuplara dizin. Gerisi zaten aynı.

bisküvili jöleli muhallebi

bisküvili jöleli muhallebi

Paylaş.

Yorum Yap