Böğürtlenli Kek Tarifi

0

Böğürtlenli Kek Tarifi

Zamanınız yok, kolay kek tarifi arıyorsunuz işte size böğürtlenli kek tarifimiz. Bugün artmış kakaolu keklerden yapılabilen, harika bir böğürtlenli kek tarifi yapıyoruz. Üzeri böğürtlen soslu kek tarifi ile az malzemeli harika bir kek yapmış olacaksınız.

Böğürtlenli kek nasıl yapılır? tarifimizi mutlaka deneyin. Böğürtlenli kek tarifi oktay usta farkıyla burada.

Böğürtlenli Kek Malzemeleri

  • kakaolu kek, robottan geçirilmiş ufalanmış veya
  • iki paket bitter çikolata, yaklaşık 160 gr.
  • 150 gr. civarı böğürtlen, dondurulmuş da olur, taze de
  • 1 paket krema gerekli
  • 1 yemek kaşığı kadar nişasta
  • 3 yemek kaşığı kadar toz şeker
  • 3 yemek kaşığı kadar su kullanıyoruz

Böğürtlenli Kek Nasıl Yapılır

Böğürtlenli kek nasıl yapılır tarifimiz için öncelikle ya kakaolu kek alacağız, ya da artmış kakaolu keklerimizi kullanacağız. Kakaolu keki rondodan geçirelim, ufalayalalım.

Kremamızı bir küçük sos tenceresine koyalım, ısıtalım. Sonra başka bir kapta benmari usulü erittiğimiz bitter çikolatayla birlikte karıştıralım genişçe bir kapta güzelce.

Ardından içine ufaladağımız kakaolu kekleri de ekleyelim. Karıştıralım. Nemli bir karışım elde ettik böylece. (aslında her türlü kek ve böğürtlen, vişne vs. ile de denemeniz mümkün, böylesi güzel oluyor ama)

Başka bir kapta, suyu, şekeri ve nişastayı birlikte ateşe alalım. Sonra ısınınca içine böğürtlenleri ekleyelim. Karıştırıp hafifçe, ama hafifçe pişirelim.

Hafif jölemsi bir kıvam alan böğürtlenli karışımı ateşten alalım, tezgaha koyalım yanımıza.

Küçük kek kalıplarını tezgaha yanımıza alalım. İçini çok az yağ ile yağlayalım bir fırça kullanarak.

Sonra her küçük kek kalıbının içine iki yemek kaşığı kadar nemli kek karışımından koyalım. Elimizle veya bir kaşığın tersi ile bastıralım.

Sonra her kalıbın içine böğürtlen taneleri üçer beşer paylaştırıp, tekrar kakaolu kek karışımından koyalım, yine güzelce bastırıp sıkıştıralım kalıbı. Böğürtlenli kek nasıl yapılır tarifimize devam ediyoruz.

Bir müddet beklettikten sonra, kek kalıplarından çıkaralım. Bir uygun tepsiye ya dbia borcama dizelim. Üzerlerine hazırladığımız böğürtlenli sosdan koyalım.

Bu şekilde kolay kek tarifimizi buzdolabına kaldırıp, yaklaşık bir saat kadar bekletelim. Böylece böğürtlenli sosumuz donacaktır üzerinde.

Böğürtlenli kek tarifi bu kadar. Böğürtlenli kek nasıl yapılır tarifimiz akşamlar çayın yanında kolaylıkla hazırlayıp, servis edebilirsiniz.

Ayrıca artan kakaolu kekler için de güzel bir çözüm olacak. Böğürtlenli kek tarifi oktay usta umarız hoşunuza gitmiştir. Afiyet olsun.

böğürtlenli kek tarifi oktay usta

böğürtlenli kek tarifi oktay usta

 

Paylaş.

Yorum Yap