Böğürtlenli Panna Cotta Tarifi

0

Böğürtlen Soslu Panna Cotta Tarifi

Böğürtlenli panna cotta tarifimizi sunuyoruz sizlere bu kez. Böğürtlen soslu panna cotta tarifi hem kolay hem sütlü tatlı tarifi isteyenler için güzel bir tarif efendim. Sütlü tatlı tarifleri arasında yapılışının kolaylığı ve hafifliği ile panna cotta tarifleri bir adım öne çıkıyor çoğunlukla.

Panna cotta yapılışı hiç bilmeyenler için en açık anlatımı ile geliyor efendim. Ayrıca panna cotta tarifi için kolaylık olması açısından slikon kase ve kalıplar kullanalım. Yoksa normal kaselerin içine streç film çekiniz.

Frambuaz ve böğürtlen sos tarifimizi sizlere yakın zamanda verdik. Aşağıda linki var. Yapılışı çok kolay. Bu temel meyveli sos tarifini kullanarak pek çok meyveli panna cotta tarifi, sütlü tatlı tarifi yapabilirsiniz efendim. 

Böğürtlenli Panna Cotta Tarifi Malzemeleri

Böğürtlen sosu tarifi burada

  • 400 ml. kadar krema gerekli
  • 200 ml. kadar soğuk süt
  • 1 vanilya çubuğu gerekli (ya da varsa vanilya özü de olur)
  • yarım su bardağı kadar toz şeker
  • 3 yaprak jelatin gerekli efendim tarifimiz için

Böğürtlen Soslu Panna Cotta Yapılışı

Böğürtlen soslu panna cotta yapılışı için ilk olarak çok az su koyduğunuz küçük bir kasede yaprak jelatinleri yaklaşık 5 dakika kadar yumuşaması için bekletelim efendim.

Bu arada kremamızı bir tencereye alalım. Üzerine süt ve toz şekeri ekleyelim. Vanilya özü varsa damlatalım. Yoksa vanilya çubuğu kullanıyorsak, keskin bir bıçakla vanilya çubuğunu ikiye keselim uzunlamasına. Bıçağın ucu ile içindeki tohumları sıyıralım ve tencereye ekleyelim. Kabukları da daha sonra çıkarmak üzere şimdilik tencereye ekleyelim.

Sürekli karıştırarak kısık ateşte kaynar gelene kadar pişirelim tatlımızı. İçinden vanilya çubuğunu alalım.

Yaprak jelatinlerimizin suyunu biraz alalım, yani dökelim, kalan pelteyi de tatlının içine aktaralım. Sürekli karıştırarak bu jelatinlerin erimelerini sağlayalım. Ardından tatlımızı ateşten alalım efendim.

Böğürtlenli panna cotta tarifi için hazırladığımız slikon kase kalıplarının içini ıslatalım. Sonra da tatlımızı paylaştıralım hepsine. Tezgahta soğuyan panna cotta tarifimizi buzdolabına kaldırıp slikon kalıplarda kaselerde soğutalım bir kaç saat.

Bu arada böğürtlen sos tarifimizi yapalım. Zaten çok kolay.

Soğuyan panna cotta tarifimizi tezgaha alalım. Servis tabaklarına ters çevirip çıkaralım. Sonra da üzerlerine hazırladığımız iyice oda sıcaklığına gelmiş böğürtlen sosumuzu gezdirelim. Servis edelim. Servis ederken böğütlen sos ve panna cottanın üzerine bir kaç tane diri, taze böğürtlen de ekleyebilirsiniz görüntü için.

Böğürtlen soslu panna cotta yapılışı bu kadar. Kolay tatlı tarifimiz; böğürtlenli panna cotta tarifimiz afiyet olsun.

Oktay usta tatlı tarifleri seçeneği altında pek çok sütlü tatlı tarifi, panna cotta tarifi bulunmaktadır. Göz atmanızı öneriyoruz.

 

böğürtlen soslu panna cotta tarifi

Paylaş.

Yorum Yap