Boşnak Böreği Nasıl Yapılır

0

Boşnak Böreği Tarifi

Boşnak böreği nasıl yapılır ile devam ediyoruz börek tariflerine. Bu güzel yöresel ama artık tüm ülkeye mal olmuş boşnak böreği tarifi ayrıntılı yapılışı ile aşağıda yer alıyor.

Boşnak böreği oktay usta farkıyla sizlerle mutlaka deneyiniz efendim. Biz boşnak böreği yapılışı için ıspanak kullandık ama siz iç harcı için patates veya başka bir malzeme de kullanabilirsiniz.

Boşnak Böreği Tarifi Malzemeleri

  • 1 kg. kadar un gerekli
  • 2 tatlı kaşığı kadar tuz
  • aldığı kadar da su kullanıyoruz

İç harç malzemeleri:

  • 2 kuru soğan kullanalım
  • 2 yemek kaşığı kadar yoğurt
  • 2 tane yumurta
  • tuz
  • 1 kg. kadar ıspanak

Hamuru açmak için malzemeler:

  • 200 gr. kadar tereyağı
  • 1 çay bardağı kadar sıvı yağ gerekli

Boşnak Böreği Oktay Usta

Boşnak böreği oktay usta için tüm malzemeleri oda sıcaklığında olacak şekilde hazırlayıp, ıspanakları temizleyip yıkayalım, güzelce doğrayalım, suları süzülsün efendim.

Bir yoğurma kabının içine bir miktar ılık su alalım başlangıçta. Sonra elenmiş unumuzu ve tuzu ekleyerek yumuşak ele yapışmayan güzel bir hamur elde edene kadar yoğuralım. Hamuru pürüzsüz olana dek yoğurmamız önemli. Hamur kıvamını alıp hazır olunca sonra top halinde oda sıcaklığında yaklaşık yarım saat kadar dinlendirelim.

Boşnak böreği nasıl yapılır tarifimizin şimdi de iç harcını hazırlamaya başlayalım. Bunun için temizlediğimiz ıspanaklarımızı doğrayalım güzelce. Ardından kuru soğanlarımızı ince ince doğrayalım efendim. Ispanak ve soğanları güzelce karıştıralım bir kapta birbirine. Üzerin toz serpelim.

Sonra bir küçük kapta yumurta ve yoğurdu çırpalım bir kaşıkla. Hazır beklesin.

Tereyağını küçük bir tavada eritelim, erirken sıvı yağı da ekleyelim üzerine. Sonra ateşten alalım hemen.

Dinlenmiş hamurumuzu tezgaha alalım efendim. Tezgahta oldukça büyük bir alanınız yok ise büyükçe bir masa kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Tezgahta merdane kullanarak yaklaşık yarım cm. kalınlığında açalım. Hamuru bir miktar açtıktan sonra merdaneyi kullanırken kendinizden dışarı doğru yönde kullanırsanız daha rahat çalışırsınız hamurla.

Şimdi de merdane ile bir miktar açtığınız hamurun elinizle kenarlarından tutup çekmeye başlayın ve böylece açın tezgahta hamuru.

Bu arada çekme işlemine başlamadan ve de kenarlarından çekerken sık sık yağ sürelim bir fırça yardımı ile. Böylece hamuru güzelce açabileceğiz, çekerken. Hamuru açabileceğimiz incelikte açalım. Çeke çeke. Merak etmeyin yağ sürdükçe çekme işlemi kolaylaşacaktır.

Hamuru kenarlarından çekip, büyüttükten sonra, hamurun bir kenarına karıştırdığımız ıspanaklı soğanlı harcı yayıp dökelim.

Sonra da kenara yaydığımız harcın üzerine; yoğurtlu yumurta karışımından dökelim.

Ardından kenarlarından tutup, hamurun tam ortasına kadar uzunlamasına rulo halde saralım. Keselim hamurun ortasına gelince, upuzun bir rulo elde etmiş olduk.

Sarma işlemine başlamadan bir kaç kaşık yağ sürelim tekrar.

Sonra kalan hamurun köşesine de uzunlamasına ıspanaklı harç koyalım. Üzerine yoğurtlu yumurtalı karışımdan serelim.

Yine hamuru bir kaç kaşık yağ serperek yağlayalım, hamuru uzunlamasına rulo halde saralım.

Elde ettiğimiz iki adet ruloyu incelterek bir miktar uzatalım, böylece yağı iyice çekmiş olup, daha da incelecek ayrıca havasını da almış olacağız.

Sonra yağlanmış bir yuvarlak fırın tepsisinin tam ortasından başlayarak rulo hamuru dolayarak serelim.

Boşnak böreği tarifi için rulolarımızı tepsiye yerleştirdikten sonra üzerine kaşıkla yoğurtlu tereyağlı karışımdan sürelim güzelce yayalım.

Boşnak böreği yapılışı bu kadar. Boşnak böreği tarifimizi önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarana kadar güzelce pişirelim efendim.

Boşnak böreği nasıl yapılır tarifimiz umarız hoşunuza gitmiştir. Biraz hamur işlerine yatkınsanız rahatlıkla yapabilirsiniz efendim.

boşnak böreği nasıl yapılır

boşnak böreği nasıl yapılır

 

Paylaş.

Yorum Yap