Boşnak Böreği Tarifi

0

Boşnak Böreği Tarifi

Geleneksel, balkanlardan gelen el açması boşnak böreği tarifi burada. Boşnak böreği nasıl yapılır, ayrıntılı tarifi ile bu konularda acemi olanlar için güzel bir tarif.

Boşnak Böreği Tarifi Malzemeleri

  • 4 su bardağı kadar un
  • 1 su bardağından bir parmak fazla su
  • 200 gr. kadar tereyağı
  • 1 çay bardağı kadar sıvı yağ
  • kıymalı veya ıspanaklı iç harç
  • üzerine sürmek için; 1 yemek kaşığı tereyağı ve 1 yemek kaşığı yoğurt gerekiyor

Boşnak Böreği Nasıl Yapılır

Bu sefer boşnak böreğ nasıl yapılır ile karşınızdayız. Boşnak böreği tarifi için ilk olarak, un, su ve tuzu bir büyük kaba alıp, çok iyi yoğuruyoruz. Çok sert olmayan bir hamur elde edene kadar kıvamını ayarlayıp, yoğuralım. Yoğurduktan sonra yarım saat bu hamuru dinlendirelim.

Kıvamına göre yoğurduğumuz hamuru bezelere ayıralım. Sayısı çok önemli değil eşit bezelere ayırmaya dikkat edin yeterli. Sonra bir kaba koyduğumuz bu top halindeki hamur bezelerinin üstünü örtelim ve yaklaşık yarım saat kadar yine dinlendirelim oda sıcaklığında.

Tezgahta açmak için bir miktar unu bir kaba alalım, yanımızda dursun. Ayrıca erittiğimiz tereyağı sıvı yağ karışımını da bir kapla birlikte tezgaha yanımıza alıyoruz.

Sonrasında her bezeyi, merdane kullanarak, hafif unladığımız tezgahta, mantı kalınlığında açalım. Sonra açtığımız bu yufkayı tereyağı ve sıvı yağ karışımı ile güzelce yağlayalım. Zaten yağı hemen çekecektir. (açarken merdanemizi hamurun ortasından kenarlara doğru kullanırsak, daha muntazam incelecektir hamurumuz)

Erimiş tereyağı sıvı yağ karışımını bir fırça kullanarak açtığımız yufkanın her tarafına sürelim. Hamur zaten yağı hemen çekmeye başlayacaktır bir dakika içinde.

Hamuru açabildiğimiz kadar ince açıyoruz. Arkası görünecek incelikte açmaya çalışın. Bunun için yağladığımız yuvarlak yufkanın her yanından ellerimizi kullanarak çekiyor, her yöne doğru açıp inceltiyoruz.

Sonra daire şeklindeki yufkanın çemberine kıymalı iç harcı çember boyunca iki santim içerden başlayarak ekliyoruz.

iç harcımızı açtığımız yufkanın kenarlarına dağıtalım

iç harcımızı açtığımız yufkanın kenarlarına dağıtalım

Sonra iki santim kenarlardan çekerek yine hamuru her yönden uzatıp, iç harcın üzerine kapatıyoruz. Yine arasıra hamuru yağlıyoruz. Sonra kapattığımız yufka kısmından merkeze doğru rulo yaparak saralım. Her yönden sarmaya dikkat edin, gerekirse yağ sürün tekrar.

Sardıkça hamurumuz incelecektir, artık yırtılma noktasına gelip, iyice merkeze doğru çemberimiz daralınca, bir bıçakla orta kısmını keselim. Ruloları tamamlayın. Sonra ruloyu uçlardan biraz daha çekiştirerek uzatalım bir miktar daha.

iç harcı rulo şeklinde sarıp, merkeze doğru getirip, sonra keselim

iç harcı rulo şeklinde sarıp, merkeze doğru getirip, sonra keselim

Sonra bu rulo hamuru ortadan kendi etrafında sararak rulo şeklinde tepsinin merkezinden itibaren dolayarak yerleştirelim.

Diğer bezeleri de bu şekilde hazırlayıp, tepsiye serdiğimiz rulonun etrafına sarmaya devam edelim diğer yufkaları da.

Bütün bezeler bu şekilde bitirildikten sonra, bir miktar yağ ve yoğurdu karıştırıyoruz, çırpıyoruz. Sonra bu karışımı tepsideki böreğimizin üzerine bolca sürüyoruz.

Önceden ısıtılmış 185 derece fırında boşnak böreği tarifini iyice kızarana kadar pişiriyoruz.

Boşnak böreği yapımı bu kadar. Boşnak böreği nasıl yapılır tarifimizi beğendiğinizi umarız.

boşnak böreği tarifi

boşnak böreği tarifi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap