Bülbül Yuvası Tatlısı Tarifi Oktay Usta

0

Bülbül Yuvası Tatlısı Tarifi Oktay Usta

Şerbetli tatlı tarifi, bayram tatlısı tarifi için sizlere bülbül yuvası tatlısı tarifi oktay usta tarifimizi sunuyoruz. Bülbül yuvası tarifi, bülbül yuvası nasıl yapılır? merak ediyorsanız tüm ayrıntıları aşağıda yer alıyor.

Bülbül Yuvası Tatlısı Tarifi Malzemeleri

Hamur malzemeleri:

 • 250 gr. kadar tereyağı
 • yarım su bardağı kadar sıvı yağ kullanıyoruz
 • 2 yemek kaşığı kadar yoğurt
 • 3 yemek kaşığı kadar pudra şekeri

1 paket kabartma tozu

 • 1 yumurta
 • yaklaşık 6 su bardağı kadar un kullanıyoruz

Şerbet Malzemeleri:

 • 4 su bardağı kadar şeker
 • 3.5 su bardağı kadar su kullanıyoruz
 • çeyrek limon gerekiyor

Üzeri İçin:

 • 1 yumurta
 • Ceviz içi ve fıstık gerekiyor

Bülbül Yuvası  Tarifi Oktay Usta

İftar tatlısı, bayram tatlısı tarifi için güzel bir seçenekle karşınızdayız. Bülbül yuvası tarifi oktay usta için ilk olarak, tereyağımızı bir sos tavasında eritelim, sonra erittiğimiz tereyağını soğutalım, sonrasında da derince bir kaba aktaralım.

İçine sıvı yağımızı ekleyelim.

Sonrasında yoğurdumuzu ekleyip, yumurtamızı da kıralım kabın içine.

Pudra şekerini de ekleyelim kabımıza.

Ardından, unumuzu ve kabartma tozunu birlikte- mutlaka eleyerek -bu kabın içine ekleyelim.

Tüm malzemeleri ekledikten sonra da, bir elimizle karıştırıp, yoğurmaya başlayalım. Güzel kıvamında, yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğuralım. Hamurumuz ele yapışmayan bir hamur olmalı.

Sonra tezgaha alıp, bir müddet bu hamuru yoğuralım tekrar. Sonra bir bıçakla bu hamur dört adet eşit parçaya bölelim.

Her parçayı tezgahta tekrar yoğurarak açmaya başlıyoruz. Bunun için bir merdane kullanalım. Hamuru merdane ile yavaşça açalım tezgahta.

Çok ince olmamak şartıyla açtığımız bu hamura, büyükçe bir çay bardağının ağzını kullanarak bastıralım. Daire şeklinde şekiller keselim böylece. Bu kestiğimiz yuvarlak halkaları yağlanmış fırın tepsimize dizelim.

Tepsimiz dolunca şimdi de simit şeklindeki halkaları yapmaya geldi sıra.

Tekrar yuvarlak şekiller kesiyoruz çay bardağı ağzı ile. Sonra kestiğimiz bu yuvarlak hamurlardan daha küçük bir yuvarlak nesne ile, son yaptığımız bu yuvarlakların da ortasına bastırıp hepsinin ortasından yuvarlaklar açıyoruz. Böylece simit şeklinde ortası boş yuvarlaklar elde ettik.

Bu simit şeklindeki yuvarlakları da fırın tepsisindeki aynı genişlikteki  tabanların  üzerine oturtup bülbül yuvası elde edeceğiz.

Bunun için, bir küçük kapta çırptığımız yumurta aklarını bir fırça yardımıyla halkaların yapışması için tepsideki tabanların üzerine sürüyoruz bolca.

Üzerlerine simit şeklindeki halkaları tabanların üzerine diziyoruz. Bastırmanıza gerek yok, yumurta akı onları tutacaktır zaten.

Bülbül yuvası şekillerimiz hazır olduğuna göre, üzerlerine çırpılmış yumurta sarısını bir fırça kullanarak sürüyoruz.

Son olarak her bülbül yuvası tatlısı halkasının ortasına, çukur yere ceviz içi ve fıstık, fındık vs. yerleştiriyoruz.

Bülbül yuvası tatlısı tarifi oktay usta tarifimizi önceden ısıtılmış 180 derece fırında verip, yaklaşık 25 dk. kadar üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.

Bu arada biz de şerbeti hazırlamaya geçiyoruz. Şerbeti için su ve şekeri bir tencereye alıp, kaynatıyoruz. Kaynayınca, yaklaşık üç dk. kadar daha kaynatıp, limon suyunu ekliyor sonra ateşten alıyoruz. Şerbetimizi tatlımız pişerken bir kenarda soğumaya bırakıyoruz.

Tatlımız pişince, tezgaha alıp, ilk sıcaklığının geçmesini bekliyoruz. İlk sıcaklığı geçmiş tatlımıza artık ılınmış soğumaya yüz tutmuş şerbetimizi gezdiriyoruz.

Bülbül yuvası tarifi oktay usta afiyet olsun efendim. Bülbül yuvası nasıl yapılır? tarifimiz şerbetini çekince yaklaşık iki üç saat sonra servise hazırdır efendim. Güzel bir iftar tatlısı, bayram tatlısı tarifi olacağını düşünüyoruz.

bülbül yuvası tatlısı tarifi oktay usta

bülbül yuvası tatlısı tarifi oktay usta

Paylaş.

Yorum Yap