Buzluk Böreği Tarifi Oktay Usta

0

Buzluk Böreği Tarifi Malzemeleri

  • 6 adet yufka gerekli
  • 1 su bardağından bir parmak eksik zeytinyağı (veya sıvı yağ)
  • 1 şişe maden suyu
  • İç malzemeleri:
  • istediğiniz miktarda beyaz peynir
  • ince kıyılmış bir miktar maydanoz ve dere otu
  • üzeri için bir yumurtanın sarısını ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı kullanıyoruz

Buzluk Böreği Nasıl Yapılır

Buzluk böreği nasıl yapılır için ilk olarak zeytinyağını ve maden suyunu birbirene karıştıralım efendim. İç malzemesini de maydanoz ve dere otunu birlikte kıydıktan sonra beyaz peynir ile karıştıralım bir güzel. Hazır olsun.

Sonra tezgahımıza bir adet yufkayı serelim. Üzerine karıştırdığımız zeytinyağı ve maden suyu karışımından bir kaç kaşık döküp, fırça ile yayalım her tarafına.

Sonrasında üzerine ikinci yufkamızı serelim yine bir miktar sodalı karışımı döküp fırça ile yayalım her yanına.

Daha sonra bu üst üste serdiğimiz yufkayı sigara böreği yapar gibi üçgen parçalara bölelim. Yani önce ortadan ikiye sonra dörde vs. diyerek bir bıçakla bölelim.

Şimdi de kestiğimiz üçgen yufkaların geniş tarafına iç harç malzememizden koyalım göz kararı. Sonra da bu iki katlı üçgen yufkaları uca doğru saralım sigara böreği yapar gibi.

Diğer yufkaları da aynı şekilde serelim, keselim, iç malzeme koyup saralım efendim. Bir çukur kaba soğuk su koyalım tezgaha yanımıza alalım.

Sardığımız bu börekleri (yaklaşık 24 adet çıkıyor efendim)soğuk su dolu bu kaba batırıp çıkaralım. Sonra da büyük geniş makarna süzgeci üzerinde bekletelim suları süzülsün diye.

Börekleri yağlı kağıt serdiğimiz orta boy bir tepsiye dizelim sonra da bir yumurta sarısı ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını çırpıp, böreklerin üzerine fırça ile sürelim.

Not: Burası önemli. Börekleri birbirine değmeden yağlı kağıt serilmiş bu tepside önce buzdolabında donduralım üç dört saat, sonra buzdolabı poşetlerine koyduğumuz da birbirine yapışmasın. 

Bu şekilde buzdolabına kaldırıp derin dondurucu da yaklaşık üç dört saatte donmasını sağladığımız böreklerimizi; daha sonra isterseniz buzdolabı poşetlerine aktarıp buzlukta saklamaya devam edebilirsiniz.

Not: Buzluk böreği tarifi oktay usta böreklerini pişirmek isterseniz, buzluktan alıp, hafifçe yağlanmış bir fırın tepsisine dizip, yaklaşık 190 derece fırında üzerleri kızarana kadar pişirebilirsiniz. 

Buzluk böreği tarifi zaman darlığında size çok yardımcı olacaktır. Özellikle sofraya ek bir şeyler daha koymak istediğiniz zamanlarda çok işinize yarayacak.

Kolay börek tarifimiz afiyet olsun. Buzluk böreği yapılışını beğendiyseniz sitemizde bulunan diğer kolay börek tariflerine de göz atınız.

buzluk böreği tarifi oktay usta

buzluk böreği tarifi oktay usta

Paylaş.

Yorum Yap