Çam Fıstıklı İrmik Helvası

0

Çam Fıstıklı İrmik Helvası Tarifi

Çam fıstıklı irmik helvası tarifinin zamanı geldi. Kış geldi, bol enerji veren çam fıstıklı, fındık ve ceviz içi ile süslenmiş nefis kavrulmuş bir irmik helvası oktay usta farkıyla aşağıda. Çam fıstıklı irmik helvası yapılışı, irmik helvası oktay usta tarifimizi paylaşıyoruz.

İrmik Helvası Tarifi Malzemeleri

  • 100 gr. kadar tereyağı kullanıyoruz, margarin de kullanabilirsiniz
  • 1 su bardağı dolusu irmik
  • 1 çay bardağı kadar çam fıstığı
  • üzeri için fındık, ceviz içi vs. kullanabilirsiniz, isteğe bağlı tarçın da olur
  • 2 su bardağı kadar süt kullanıyoruz (ancak bir su bardağı süt ve bir su bardağı su da tercih edebilirsiniz)
  • 1 su bardağı kadar toz şeker kullanıyoruz

Çam Fıstıklı İrmik Helvası Nasıl Yapılır

Çam fıstıklı irmik helvası nasıl yapılır tarifimize başlayalım. Bunun için süt ve toz şekeri ocağa alalım, şeker eriyinceye kadar karıştırarak kaynatalım.

İrmik helvası tarifi için irmiği kısık ateşte kavurmamız gerekiyor. Bunun için yapışmayan tercihen teflon bir tencereyi ocağa alalım.

Tencereye çok az tereyağı ekleyelim. (sadece bir tatlı kaşığı kadar ) Çam fıstıklarını da katalım, bir kaç dakika çam fıstıklarını çevirdikten sonra irmiği ekleyelim. Çok kısık ateşte irmiğimizi rengi tamamen dönünceye kadar sabırla karıştırarak kavuralım. Yaklaşık kırk dakika kadar irmiğin başında sürekli karıştırarak irmiği kavurmamız gerekiyor.

İrmiğimiz kavrulup rengini tamamen çevirince, bu kez tereyağını ekleyelim. Bir az daha karıştıralım tereyağı ile kavuralım.

Sonra kısık ateşte kaynamakta olan kaynar sütümüzü çok dikkatli bir şekilde altı kısık olan irmiğimize dökelim. (dikkat kendinizi yakabilirsiniz, sıçrayacaktır çünkü)

Sütü kısık ateşteki irmiğimize ekledikten sonra bir iki karıştıralım tencereyi. Sonra kapağını kapatıp, pilav yapar gibi kısık ateşte pişmesini, sütünü çekmesini sağlayalım.

Sütlü irmik helvası yapılışı bitti sayılır. Çam fıstıklı irmik helvası tarifi pişince, bir süre dinlendirelim kapağı kapalı olarak. Ardından servis tabaklarına paylaştırıp, isterseniz ceviz fındık içi serperek servis edebilirsiniz.

Not: Çam fıstıklı irmik helvası tarifi için isterseniz sütünü çektikten sonra, fındıkları ve iri kıyılmış ceviz içini tencereye aktarıp, kapağını kapatıp o şekilde dinlendirebilirsiniz de. 

İrmik helvası nasıl yapılır tarifimizi beğendiyseniz sitemizde diğer irmik helvası tariflerine de göz atabilirsiniz. İrmikli tatlı tarifi için tıklayın.

çam fıstıklı irmik helvası

çam fıstıklı irmik helvası

 

Paylaş.

Yorum Yap