Çekme Börek Tarifi

0

Çekme Börek Tarifi

Sizlere kıymalı çekme börek tarifimizi sunalım dedik. Lezzetli, doyurucu bir börek arıyorsanız, kıymalı çekme börek tarifi tam size göre.

Özellikle ramazan tarifleri için, sahur sofraları için güzel bir sahur tarifi olacağını düşünüyoruz. Akşamdan hazırlayıp, sabah sahur öncesi fırına verip, sıcacık tüketebilirsiniz.

Çekme börek oktay usta farkıyla aşağıda yer alıyor.

Çekme Börek Tarifi Malzemeleri

  • 1 bardak ılık su gerekiyor
  • 1 paket kuru maya kullanıyoruz
  • 3 adet küp şeker, maya için
  • 1.5 su bardağı kadar süt gerekli
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
  • aldığı kadar un
  • yaklaşık yarım su bardağı kadar erimiş tereyağı kullanacağız

Çekme börek tarifi içi:

  • 250 gr. kadar dana kıyma
  • 1 adet orta boy kuru soğan, ince kıyılmış

Çekme Börek Oktay Usta

Çekme börek oktay usta için öncelikle hamuru hazırlayıp mayalamamız gerekiyor. Bunun için bir yoğurma kabına bir miktar unu alıp, ortasını havuz biçiminde açalım.

Orta kısmına, kuru maya, ılık su ve şekeri ekleyip, bir süre mayanın çözülmesini bekleyelim. Sonra sütü, tuzu  ekleyip, karıştıralım güzelce. Yoğurmaya başlıyoruz hamurumuzu, kıvamında bir hamur elde edene kadar yoğurup, sonra bir top yapalım, üzerini bir bez ile örtüp, mayalanmaya bırakalım yaklaşık 45 dk. kadar.

Kabarıp iki katı büyüklüğe ulaşınca mayalanma işlemi tamam demektir. Şimdi biz kıymalı iç harcımızı hazırlayalım. İnce ince kıyılmış kur soğanı ve kıymayı birlikte kavuralım. İçine istediğiniz baharatları atabilirsiniz.

Kıymalı çekme börek tarifimize devam ediyoruz. Hamurumuzu tezgaha alıp, tekrar yoğuralım. Sonra bu hamuru yaklaşık beş büyük parçaya ayırıyoruz.

Ayırdığımız bu beş parçayı unladığımız bir tepsiye koyalım. Sonra her bir parçayı da üçer adet parçaya ayırarak, her parçayı unlanmış tezgahta oklava ile açalım.

üçe ayırdığımız hamuru tezgahta unla açalım

üçe ayırdığımız hamuru tezgahta unla açalım

Üç parçayı un yardımı ile oklava ile açarak, aralarına erimiş tereyağı sürüp, tezgahta üst üste koyalım. Yani her üç parçayı açıp, tereyağı ile aralarını yağlayıp, üçerli grup halinde tezgaha dizelim.

her üç hamuru açıp tereyağı sürüyoruz bolca

her üç hamuru açıp tereyağı sürüyoruz bolca

Her üçlü üst üste koyduğumuz hamurun ortasına kıymalı iç harçtan koyalım, çok bastırmadan rulo biçiminde saralım. Bütün hamuru bu şekilde açıp, iç harç koyup sarana kadar işleme devam edelim. Ruloların üzerine kurumasın diye bu arada bir bez örtelim.

kıymalı ruloları tezgaha diziyoruz

kıymalı ruloları tezgaha diziyoruz

Rulo hamurların hepsi hazır olunca, bu kez tezgaha bir ruloyu alalım. Bir kase içine bir miktar sıvı yağ koyup yanımıza alalım.

Avuç içlerimizi sıvı yağ ile yağlayalım, rulo hamurun iki tarafından tutup, ip gibi ters yönde çeke çeke uzatalım. Burgulu bir uzun rulo elde edelim böylece.

ellerimizle ters yönde büküp uzatıyoruz

ellerimizle ters yönde büküp uzatıyoruz

Uzattığımız bu ilk burgulu rulo hamuru, çok hafif yağlanmış fırın tepsimize tam ortaya kendi etrafında dolayalım.

her rulo hamuru burgulu şekilde uzatıp tepsiye diziyoruz

her rulo hamuru burgulu şekilde uzatıp tepsiye diziyoruz

Diğer rulo hamurları da bu şekilde hazırlayıp, tepsideki burgulu rulo hamurun etrafından dolayalım. Tepsi dolana kadar bu işleme devam edelim.

Daha sonra erimiş tereyağı ile tepsideki hamuru bolca yağlayalım.

çekme börek tarifi üzerine yağ gezdiyoruz

çekme börek tarifi üzerine yağ gezdiyoruz

Kıymalı çekme börek tarifini, önceden ısıtılmış 180 derece fırına verip, kontrollü olarak güzelce pişirelim çekme börek tarifimizi.

Çekme börek oktay usta pişince, ilk sıcaklığı geçmesi için bir müddet bekletelim. Sonra dilimleyip servis edelim.

Çekme börek tarifi bu kadar. Kıymalı çekme börek tarifi umarız hoşunuza gitmiştir.

Oktay usta çekme börek tarifi afiyet olsun efendim.

çekme börek tarifi

çekme börek tarifi

Özellikle ramazan tarifi olarak, akşamdan yapıp, sahur öncesi fırına verin, sahur tarifi olarak hem güzel hem sıcak hem de doyurucu bir lezzet olacaktır. Kıymalı börek tarifi sevenler için çekme börek tarifi mutlaka denemeye değer diyoruz.

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap