Cevizli Mantı Tatlısı Tarifi

0

Bayram Tatlısı Tarifi, Cevizli Mantı Tatlısı

Sizlere yapılışı nispeten kolay, bayram tatlısı tarifi, cevizli mantı tatlısı tarifimizi sunuyoruz.

Kolay tatlı tarifi arayanlar için; cevizli mantı tatlısı tarifi, mantı tatlısı nasıl yapılır, malzemeleri neledir, merak ettiğiniz her şeyi aşağıda sunuyoruz.

Bayram tatlısı tarifimiz, oktay usta mantı tatlısı tarifini deneyiniz.

Cevizli Mantı Tatlısı Tarifi Malzemeleri

 • 1 su bardağı kadar sıvı yağ gerekli
 • 1 su bardağı kadar yoğurt kullanıyoruz
 • 3 tane yumurta gerekli
 • yarım çay kaşığı kadar karbonat
 • yarım çay kaşığı kadar tuz gerekli
 • 4 su barağı kadar da un gerekli tarifimiz için
 • hamuru açmak için ise yaklaşık 250 gr. kadar buğday nişastası kullanacağız
 • İç malzemesi için ceviz kullanıyoruz

Üzeri için malzemeler:

 • 1 su bardağı kadar tereyağı gerekli
 • yarım çay bardağı kadar da sıvı yağ kullanacağız üzerinde

Şerbet Malzemeleri:

 • 3 su bardağı kadar şeker gerekli
 • 3.5 su bardağı kadar su kullanıyoruz
 • 3 damla limon suyu

Cevizli Mantı Tatlısı Tarifi Oktay Usta

Bu bayram sizlerle biraz değişik bir tatlı, cevizli mantı tatlısı tarifi oktay usta tatlımızı yapıyoruz. Kolay tatlı tarifi için malzemeleri hazırlayıp başlayalım.

Cevizli mantı tatlısı tarifi için öncelikle büyükçe bir yoğurma kabı alalım. Elenmiş unumuzu içine aktaralım. Sonra üzerine karbonat ve tuzu ekleyelim efendim. Karıştıralım unla birlikte hafiften.

Sonra unumuzun içine kırdığımız yumurtaları ekleyelim efendim. Hemen ardından da, sıvı yağımızı ve yoğurdumuzu ekleyelim üzerine. Tüm malzemeleri bir spatula veya elinizle güzelce karıştırıp yoğurun.

Kulak memesi kıvamında yumuşak bir hamur elde ediyoruz efendim. Sonrasında bu hamuru tezgaha alalım, hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp elimizle yuvarlayalım tezgaha dizelim hazırlayalım. Yaklaşık otuz adet beze elde edelim bu şekilde efendim.

Sonra tezgaha nişasta serpelim. Her bir bezeyi yaklaşık tatlı tabağı büyüklüğünde (yemek tabağı kadar da olur )açalım. Nişasta aralarına serperek üst üste koyalım tezgahta.

Tüm bezeleri tatlı tabağı boyutunda (ya da yemek tabağı kadar da olur)  aralarına bolca nişasta serpip üst üste koyup hazırladıktan sonra merdane ile açalım.

cevizli mantı tatlısı tarifi

cevizli mantı tatlısı tarifi

Tüm bezeleri birlikte merdane kullanarak tezgahta açalım güzelce. Mantı yapar gibi yaklaşık bir santim kalınlığında bir hamur halinde bezemizi tezgahta büyükçe açıyoruz yani.

Sonra açtığımız bu tepsi büyüklüğündeki hamurumuzu; mantıdan biraz daha büyük kareler elde edecek şekilde şerit şerit kesiyoruz. Şeritler yaklaşık üç parmak genişliğinde olmalı. Sonra bu kez de yatay olarak üçer parmak kesip, karelerimizi hazırlıyoruz.

Sonra her karenin arasına iri kıyılmış ceviz içi yerleştirip, kareyi bir ucundan diğer ucunun üzerine kapatıp, üçgenler elde ediyoruz.

Hepsini hafifçe yağlanmış tepsimize diziyoruz güzelce. Sonrasında tereyağımızı eritiyoruz. Bir müddet tezgahta ılınmasını bekliyoruz tereyağımızın.

Fırın tepsisine dizdiğimiz cevizli mantı tatlısı tarifi hamurlarının üzerine tereyağını ılık olarak gezdiriyoruz efendim.

Fırınımızı yakıp, 180 derecede yaklaşık yarım saat kadar kontrollü olarak, üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.

bayram tatlısı tarifi cevizli mantı tatlısı

bayram tatlısı tarifi cevizli mantı tatlısı

Tatlımız pişerken biz de mantı tatlısının şerbetini hazırlamaya başlıyoruz. Bunun için şeker ve suyumuzu bir tencereye ekliyor, kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra bir iki damla limon damlatıp ateşten alıyoruz. Tezgaha alınca içine bir adet çubuk tarçın koyuyoruz ılınırken içine aroma versin diye.

Şerbetimiz ılınınca tarçın çubuğunu içinden alalım efendim. Cevizli mantı tatlısı tarifimiz pişip, tezgahta soğuyunca artık şerbeti verme zamanı gelmiş demektir.

Bunun için şerbetimizi ılık olmalı mantı tatlısı tarifimiz ise artık soğumuş olmalı.

Ilık şerbeti, soğuk tatlımız üzerinde gezdirip, yaklaşık iki saat kadar çekmesi için tezgahta üzeri açık olarak bekletiyoruz.

Cevizli mantı tatlısı yapılışı bu kadardır. Cevizli mantı tatlısı tarifi oktay usta farkıyla afiyet olsun efendim.

Bayram tatlısı tarifi, cevizli mantı tatlısı tarifi ile hayırlı bayramlar dileriz.

Oktay usta mantı tatlısı tarifini beğendiyseniz sitemizde bulunan diğer kolay tatlı tariflerine de göz atmanızı öneriyoruz.

Sitemizde pek çok şerbetli tatlı tarifi bulunmaktadır efendim.

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap