Cezerye Nasıl Yapılır

0

Cezerye nasıl yapılır

Cezerye nasıl yapılır, cezerye tarifi, cezerye malzemeleri nelerdir hepsi sizin için sitemizde. Kolay cezerye tarifi, cezerye tarifi oktay usta ile güzel bir yöresel tatlı yapılışı.

Cezerye Malzemeleri

  • 2 su bardağı kadar haşlanmış ve sonrasında ezilmiş havuç
  • 1 su bardağı kadar şeker
  • 1 su bardağından bir parmak eksik su
  • 1 nohut büyüklüğünde limon tuzu
  • Yarım su bardağı robotta çekilmiş ceviz içi
  • Yarım su bardağı robotta çekilmiş fındık içi, (antep fıstığı da olabilir)
  • Üzeri için bol Hindistan cevizi

Cezerye Nasıl Yapılır

Cezerye nasıl yapılır, ülkemize özgü çok güzel bir tatlı olan cezerye tarifi için ilk olarak havuçlarımızın kabuklarını, soyucu kullanarak soyuyoruz. Baş ve uç kısımlarını güzelce kesip, üzerlerini geçecek kadar su ile güzelce haşlıyoruz. Haşladığımız havuçları çatalla ezip, püre haline getiriyoruz.

Orta boy bir tencereye şeker ve su ekliyoruz. Karıştırarak kaynatıp limon tozunu ekliyoruz içine. Şerbetimiz hafiften koyulaşınca içine ezilmiş havuçlarımızı ekliyoruz. Cezerye tarifini hafif ateşte ara sıra karıştırarak şerbet suyunu çekene kadar bir saat boyunca pişiriyoruz. Bu arada cezerye tarifini sürekli kontrol etmeyi unutmayın ki dibi tutmasın.

Cezerye  tarifi pişip, havuçlarımız kıvama gelip, macun gibi olunca ateşten alıp, tezgahta ılınmaya bırakıyoruz. Sonra cezerye tarifi için, havuçlarımızın içine fındık, ceviz antep fıstığı ilave ediyoruz, güzelce içine dağılması amacıyla karıştırıyoruz.

Sonra cezerye tarifi kare bir borcama boşaltıp, her yandan düzeltiyoruz. Cezerye tarifi buzdolabına kaldırıyoruz, yaklaşık  2-3 saat kadar bekletip, soğuyup, sertleşmesini bekliyoruz. Cezerye tarifini buzdolabından çıkarıp, servis yapmadan önce dikdörtgen küpler halinde kesiyoruz. Üzerini bol Hindistan cevizine bulayıp kolay cezerye tarifi servis tabağına alıyoruz. Cezerye tarifi oktay usta eliyle bu kadardır. Afiyet olsun.

Not: Cezerye nasıl yapılır, cezerye tarifi için, ceviz, fındık, antep fıstığı içini biraz büyükçe kullanmakta, iri kırılmış olarak kullanmakta fayda var. Böylece daha lezzetli cezerye tarifi yapmak mümkün olur.

 

cezerye nasıl yapılır

cezerye nasıl yapılır

Paylaş.

Yorum Yap