Chia Tohumlu Muffin Tarifi

0

Chia Tohumlu Muffin Tarifi Oktay Usta

Chia tohumlu muffin tarifi (çiya tohumlu muffin tarifi) yapalım dedik. Chia tohumu nedir? Chia tohumu nasıl kullanılır? Chia tohumunun faydaları nelerdir? konusunda tüm merak ettiklerinizi aşağıda açıklamaya çalıştık efendim.

Ayrıca yine aşağıda chia tohumu ile yapılan nefis ve kolay bir muffin tarifine yer verdik. Chia tohumlu muffin tarifi oktay usta farkıyla bu kadar kolay.

Chia tohumlu muffin yapılışını farklı tarifler arayanların denemesini tavsiye ediyoruz.

Chia tohumlu muffin yapılışı için gereken her şey aşağıda.

chia tohumunun faydaları

chia tohumunun faydaları

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumu faydaları çokça sayılan (çiya tohumu) bir bitkidir. Kökleri Meksika Aztek uygarlığına kadar uzanan bir bitki olup, omega 3 yağları ve zengin lif içeriği nedeniyle gittikçe popülerleşmiş bir bitkidir.

Aztek uygarlığında savaşçılar chia tohumlarını enerji kazanıp, dayanıklılıklarını artırmak için tüketirlermiş.

Eğer lifli yiyecekler ile beslenmek niyetindeyseniz, Chia tohumu ile zenginleştirilmiş yemekler tüketmek sizin için ideal bir seçim olacaktır. Çünkü yaklaşık olarak 30 gr. Chia tohumunun 11 gr. Kadar lif barındırdığını söyleyebiliriz.

Bu da günlük lif ihtiyacının üçte birini karşılamaya yetecektir. (30 gr. = Günlük ihtiyacın üçte biri)

Ayrıca yine 30 gr. Kadar chia tohumunda yaklaşık 5 gr. Kadar omega 3 bulunmaktadır.

30 gr. Kadar chia tohumu günlük kalsiyum ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 18 ini karşılamaktadır.

30 gr. Kadar chia tohumu ile günlük fosfor ihtiyacımızın % 27 sini karşılamamız mümkündür.

Chia tohumları gluten içermez. Ancak alınan chia tohumlarının işlendiği üretim tesisinin glutenli gıdalar işlemeyen, bu konuda faaliyeti bulunmayan bir tesis olup olmadığının araştırılması gerekir.

Chia tohumunun yine 30 gr.ı yaklaşık 4.5 gr. Protein içerir. Bu da bir insanın günlük protein ihtiyacının % 10 unu ihtiva eder. (yumurta, balık, et, süt vb. yiyecekleri de katarsak chia tohumu ile çeşitlendirmenin faydası daha da ortaya çıkar)

Chia Tohumunda bulunan triptofan isimli amino asit kolay doymanızı ve rahat uyumanızı sağlayan bir maddedir.

Kalbimiz içinde chia tohumunun faydaları bulunmaktadır. Chia tohumları kan basıncını düzenlemeye yardımcı olup, LDL ve trigliseridi düşürür. İyi kolestrolü de artırır.

Chia Tohumu  Nasıl Kullanılır?

Ciha tohumu nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız çok kolay kullanıldığını söyleyelim. Çünkü chia tohumları tatsız olup, rahatlıkla keklere, kurabiyelere, muffinlere katılabilir.

Not: Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey chia tohumu suyu çekip içine alan bir bitki tohumu. Bu nedenle suyu çekince jelimsi bir kıvam alan bu bitkinin özelliğini bilip, ona göre tariflerde kullanmanız gerekiyor.

Chia tohumlu muffin yaparken, ya da chia tohumlu kek yaparken 2 yemek kaşığı chia tohumu kullanıyorsak yarım su bardağı su ekleyebilirsiniz. (sıvı malzeme fazla ise biraz daha suyu azaltmanız da mümkündür)

Ayrıca robottan geçirip de chia tohumlarını kullanmanız mümkündür. Bunun yanında smoothie tariflerinin içine robottan geçirip rahatlıkla katabilirsiniz. Kahvaltılık içeceklerin içine katabilirsiniz aynı şekilde.

Chia tohumlu kek, chia tohumlu cupcake tarifi yapmanın da aslında diğer tariflerden pek bir farkı olmayacaktır. Sadece bir miktar chia tohumunu robottan geçirip, yaptığınız cupcake hamuru ya da kek hamuru içine katmanız yeterli olacaktır.

Chia tohumlu muffin tarifimize geçelim:

Aşağıda sizlere chia tohumlu muffin yapılışını sunuyoruz. Çiya tohumlu muffin tarifi fazla tatlı sevmeyen, sağlıklı gıdalara önem verenler için de güzel bir tarif olacaktır.

Chia Tohumlu Muffin Tarifi Malzemeleri

  • 2 yemek kaşığı kadar chia tohumu (çiya tohumu)
  • 1 + 1 su bardağından bir parmak eksik un kullanıyoruz
  • 1 su bardağından bir parmak eksik toz şeker
  • Bir paket kabartma tozu gerekli
  • 1 paket labne peynir kullanıyoruz
  • Çeyrek su bardağı kadar zeytinyağı gerekli
  • Yarım su bardağı kadar su gerekli
  • 1 limon kullanıyoruz
  • 1 yumurta gerekli
  • 2 yemek kaşığı kadar bal gerekli tarifimiz için

Chia Tohumlu Muffin Oktay Usta

Chia tohumlu muffin oktay usta için ilk olarak, bir kase içine unu, toz şekeri ve kabartma tozunu aktaralım. Bir kaşıkla güzelce karıştıralım kuru malzemelerimizi.

Ardından derince bir karıştırma kabının içine; yumurtayı alalım. Üzerine suyu, limon suyunu, limon kabuğunun ince rendesini ekleyelim. Son olarak labneyi de ekledikten sonra mikser ile güzelce çırpalım efendim malzemeleri.

Çırptığımız bu malzemelere zeytinyağını da ekleyelim, yine çırpalım mikser ile.

Bu sıvı malzemelerin içine bu kez de kuru malzemeleri, unlu malzemeyi ekleyip, mikserin düşük devrinde çırpalım. Ya da bir spatula ile tüm malzemeler birbirine geçene kadar karıştıralım güzelce.

Son olarak chia tohumunu ekleyip, bir spatula ile karıştıralım. Homojen bir karışım olsun, tüm malzemeler birbirine geçsin.

Daha sonra chia tohumlu muffin tarifi hamurunu muffin kalıplarına paylaştıralım efendim.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında çiya tohumlu muffin tarifimizi yaklaşık yirmi dakika kadar pişirelim.

Fırından aldığımız chia tohumlu muffin oktay usta tarifimizin üzerine bal sürüp servis edelim efendim.

Çiya tohumlu muffin yapılışı bu kadar. Chia tohumlu muffin tarifi afiyet olsun efendim.

Chia tohumlu muffin, daha çok öğün arası atıştırmalık arayanlar için güzel bir seçim olacaktır. Sitemizde bulunan yulaf ezmeli, keten tohumlu, çörek otlu pek çok tarife de mutlaka göz atınız.

chia tohumlu muffin tarifi

chia tohumlu muffin tarifi

Paylaş.

Yorum Yap