Çikolata Kaplı Portakallı Kek

0

Çikolata Kaplı Portakallı Kek

Kolay kek tarifleri oktay usta farkıyla, çikolata kaplı portakallı kek tarifi ile devam ediyor. Yapılışı 30 dakika ancak olan, nemli yumuşacık kolay kek tarifi. Çikolata kaplı portakallı kek yapılışı aşağıda.

Çikolata Kaplı Portakallı Kek Malzemeleri

  • 200 ml. krema
  • 100 gr. margarin, yumuşamış olmalı iyice
  • 100 gr. kadar pudra şekeri
  • 2 orta boy yumurta
  • 100 gr. kadar un, elenmiş olsun
  • 1 tatlı kaşığı kadar kabartma tozu
  • bir portakal kabuğu rendesi
  • 150 gr. kadar rendelenmiş çikolata, ince doğranmış da olabilir
  • Üzerini süslemek için portakal kabuğu gerekiyor ayrıca

Çikolata Kaplı Portakallı Kek

Kolay kek tarifleri, çikolata kaplı portakallı kek tarifi için fırınımız önceden 180 dereceye ayarlayalım. Dikdörtgen bir fırın kabını yağlayalım güzelce.

Çikolata kaplı portakallı kek için ilk olarak; sıvı kremamızı küçük bir sos tenceresine koyup, kısık ateşe alalım. Kaynatmıyoruz, ama ısınmasını sağlıyoruz, içine rendelenmiş çikolataları ekleyip, çikolatalar eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Sonra ateşten alıp, soğuması için bir kenara kaldırıyoruz.

Tüm kek malzemelerini genişçe bir kaba aktarıyoruz. Önce margarinle pudra şekerini çırpalım  krema kıvamında ama..sonra diğer kek malzemelerini ekleyerek çırpmaya devam edelim mikserle.

Mikserle iki dakika kadar hepsini çırpıyoruz, karıştırıyoruz. Kıvamında bir kek hamuru elde edince bunu hazırladığımız kek kalıbına aktarıyoruz.

Ortasına bir kürdan saplıyoruz, kürdün temiz çıkana kadar; fırında yaklaşık 25-30 dk. kadar kontrollü olarak pişiriyoruz.

Çikolata kaplı portakallı kek tarifi için, fırından çıkan pişmiş kekimizi tezgaha alıyoruz. Soğuttuktan sonra, çikolata sosumuzu üzerine ganaj yapıyoruz. Yani kekimizi çikolata sosu ile güzelce kaplıyoruz.

Üzerine soyduğumuz veya rendelenmiş portakal kabuğu ile süslüyoruz. Dilimleyip servis edebilirsiniz. Çikolata kaplı portakallı kek tarifi bu kadardır. Kolay kek tarifi, çikolata kaplı portakallı kek yapılışını beğendiğinizi umarız.

Sitemizde bulunan diğer oktay usta kolay kek tariflerine de göz atmanızı öneriyoruz. Afiyet olsun efendim.

Not: Çikolata kaplamak için çikolata sosumuz donarsa, hafiften yumuşatın kullanın buharda.

çikolata kaplı portakallı kek

çikolata kaplı portakallı kek

Paylaş.

Yorum Yap