Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi Kremalı

0

Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi Kremalı

Sizlere ramazan tarifleri olarak, iftar tatlısı tarifi olarak güzel bir sütlü tatlı tarifi sunuyoruz. Damla sakızlı sütlaç tarifi kremalı tatlımıza bayılacaksınız.

Damla sakızlı sütlaç tarifi kremalı sizin için tüm ayrıntısı ile aşağıda yer alıyor.

Damla sakızlı sütlaç yapımı hem kolay, hem çok lezzetli hem de mideyi yormayan güzel bir tatlı tarifi.

Üstelik ramazan ayında, iftar sofralarında, çok fazla yük binmiş bünyeyi rahatlatması da cabası. Damla sakızlı sütlaç tarifi oktay usta sizin için aşağıda.

Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi Malzemeleri

  • 1 litre kadar süt gerekiyor
  • 1 su bardağı kadar toz şeker
  • 2 çay bardağı kadar pirinç kullanıyoruz
  • 2 yemek kaşığı kadar nişasta kullanıyoruz
  • 200 ml. kadar krema
  • 2 tane dövülmüş damla sakızı
  • 1 paket vanilin
  • Üzeri için ise file fındık, dövülmüş ceviz veya fıstık da olabilir

Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi Oktay Usta

Damla sakızlı sütlaç tarifi oktay usta tatlımızı kremalı olarak denemeye ne dersiniz.? Kremalı damla sakızlı sütlaç için öncelikle; pirincimizi bir kapta bol suyla iyice yıkayalım dört beş kez. Daha sonra üzerini geçecek kadar su ekleyip, bir tencerede pişirelim, haşlayalım.

Daha sonra pirinçleri haşladığımız bu tencereye, sütümüzü ve toz şekeri ekleyip, kaynayana kadar karıştırarak pişirelim. Damla sakızlı sütlaç tarifimize başlamış olduk, karıştırmayı ihmal etmeyelim.

Kaynadıktan sonra, havanda dövdüğümüz damla sakızlarımızı ekleyelim. Karıştıralım. Bu arada, nişastamızı bir kasede çok az suyla açalım. Adından kaynamakta olan sütten bu kaseye ilave edelim bir kaç kaşık, nişastalı suyu ılatalım. Sonra da kaynayan tencereye aktarıp sürekli karıştıralım.

Yaklaşık beş dakika kadar orta-kısık  ateşte sürekli karıştırarak sütlacımızın kıvamını ayarlayalım. Katılaşan bir kıvam almaya başlayacaktır.

Şimdi ise, kremamızı ekleme vakti geldi. Kıvamı almış sütlacımızın içine bir paket kremayı ekleyelim. Yine karıştırarak iki dakika kadar pişirelim. Ocaktan alıp, içine vanilini ekleyelim, karıştıralım bir kaç kez.

Pişen sütlacımızı kaselere paylaştıralım. Sıcaklığı geçince üzerini süsleyelim. Sonra dolaba kaldırıp, soğutalım. Servis edelim iftar tatlısı tarifi olarak. Afiyet olsun.

Damla sakızlı sütlaç yapımı bu kadar. Damla sakızlı sütlaç tarifi kremalı afiyet olsun efendim.

Damla sakızlı sütlaç tarifi oktay usta tarifimizi beğendiğinizi umarız.

damla sakızlı sütlaç tarifi kremalı

damla sakızlı sütlaç tarifi kremalı

Paylaş.

Yorum Yap