Ekşi Krema Tarifi, Taze Krema Tarifi

0

Ekşi Krema Tarifi, Taze Krema Tarifi

Ekşi krema tarifi, taze krema tarifi; sour cream yapılışı, creme fraiche yapılışı sizler için aşağıda yer alıyor. Her iki krema tarifi içinde gereken buttermilk tarifi öncelikle anlatılacak.

Sour Cream Tarifi (ekşi krema)

Ev yapımı sour cream tarifi, (ekşi krema) ev yapımı sour cream yapılışı ile sizlerleyiz. Pek çok tarifte rastladığınız sour cream en çok sade hafif keklerde, bazı sade pastaların üst kaplamasında kullanılmaktadır az da olsa.

Bizim süzme yoğurda benzer, aynı olmasada. Evde yapmak oldukça kolaydır. Bunun için önce buttermilk yapımını anlatacağız ki buttermilk sour cream yapımında kullanılacak çünkü…

Ayrıca sour cream tarifinden sonra, ev yapımı ekşi krema tarifini ve ev yapımı taze krema tarifini de vereceğiz. (bunlar içinde buttermilk tarifi gerekiyor)

Buttermilk kullanmayacaklar, buttermilk tarifi yapamayanlar için kefir kullanımını öneriyoruz.

Buttermilk nasıl yapılır? 

Buttermilk tarifi için bir su bardağı süt içine 1 yemek kaşığı kadar limon suyu ekliyoruz. 10 dk. kadar bekliyoruz oda sıcaklığında, sütümüz kalınlaşmaya değişmeye başlıyor. İşte buttermilk tarifi hazırdır. (limon suyu yerine beyaz sirke de olur)

Gelelim ev yapımı sour cream tarifine…

Ekşi krema nasıl yapılır? (sour cream)

Sour cream yapılışı (ekşi krema tarifi) için 1 su bardağı  sıvı krema gerekiyor, iki yemek kaşığı kadar da buttermilk gerekiyor. Krema ve buttermilki bir kapta karıştırıp, cam bir kavanoza koyup, üzerini bir tülbentle örtüp, oda sıcaklığında 2 gün bekletelim. Ekşi krema tarifi hazırdır.

Ev yapımı ekşi krema yapılışı için diğer bir yöntemde, 200 ml. sıvı kremanın içine bir yemek kaşığı kefir koyup aynı yukarıdaki yöntemle yapabiliriz ekşi krema tarifini.

Taze krema nasıl yapılır? (creme fraiche)

Fraiche cream yapılışı, taze krema tarifi için kremaya ve buttermilke ihtiyacımız olacak. Bir 200 ml sıvı kremaya, üç yemek kaşığı butter milk karıştırıp, oda sıcaklığında kapağı açık bir kavanozda bir gün (24 saat, 21 derece ile 27 derece arasında) bekletiyoruz. Taze krema bu kadardır.Sonra kapağını kapatıp buzdolabında bir hafta kadar bekletip kullanabiliriz, buzdolabında beklettikçe koyulaşacak, kıvamı artacaktır.

Diğer bir taze krema yapılışı da şu şekildedir.

Ev yapımı taze krema tarifi için (creme fraiche) aşağıdaki malzemelere ihtiyacımız var.

2 paket sıvı krema

100 gr. kaymak

75 ml. kefir (burada kefir yerine buttermilk kullanabiliriz)

1.5 yemek kaşığı kadar limon suyu

Yukarıdaki tüm malzemeleri bir kavanoza koyup, içindeki kaymak eriyene kadar karıştıralım, sonra ağzı açık bir şekilde bir havluya saralım, oda sıcaklığında ir gün bekletelim. Sonra ağzını kapatalım kavanozun, buzdolabında yaklaşık 12 saat kadar bekledikten sonra taze krema tarifi, creme fraiche tarifi hazırdır. Bu krema buzdolabında yaklaşık iki hafta kadar dayanır.

Taze krema tarifi içinde bakteriler enzimler bulunur. Marketlerde bulunan kremaların içinde ise pastörizasyon işleminden dolayı bu bakteriler enzimler bulunmaz. Bu nedenle özellikle bir çorba yaptığımızda, sıcak yemeklerde, makarnalarda, fırın yemeklerinde, taze krema tarifi tercih edilir. Çünkü taze krema derinlik ve doku yoğunluk kazandırır. Bu nedenle ekşi krema ve marketlerde satılan krema soslarda, çorbalarda kullanılmaz, kesilir.

 

ekşi krema tarifi, taze krema tarifi

ekşi krema tarifi, taze krema tarifi

Paylaş.

Yorum Yap