Elmalı Tart Tarifi Oktay Usta

0

Elmalı Tart Tarifi Oktay Usta

Oktay usta tatlı tarifleri, elmalı tart tarifi ile devam ediyor. Elmalı tart tarifi oktay usta farkıyla, tüm aşamaları ile anlatılmış olarak aşağıda yer alıyor.

Elmalı Tart Tarifi Malzemeleri

 • 125 gr. kadar oda sıcaklığında margarin
 • 4 yemek kaşığı kadar pudra şekeri
 • 1 yumurta
 • yarım su bardağı ince çekilmiş ceviz içi
 • 1 çay kaşığı kadar kabartma tozu
 • 2 su bardağı kadar un

Üzeri için malzemeler:

 • 1 paket vanilyalı puding
 • 1.5 su bardağı kadar süt
 • 1 çay kaşığı kadar tarçın
 • 5 adet elma (soyulmuş, rendelenmiş ve bir tavada suyu çekene kadar pişirilmiş)
 • yarım su bardağı kadar elmalı meyve suyu

Elmalı Tart Tarifi Oktay Usta

Oktay usta elmalı tart tarifi için ilk olarak, genişçe bir kapta, margarini, yumurtayı, pudra şekerini toz halinde çektiğimiz ceviz içini, robotta karıştıralım.

Sonra bu karışımı bir kaba alalım, üzerine unumuzu eleyerek aktaralım. Sonra bu karışımı elimizle güzelce yoğuralım. ( mikserde de yapabilirsiniz bu işlemi)

Kıvamında biraz sertçe bir tart hamuru elde edelim.

Daha sonra yuvarlak bir tart kalıbının dibini ve kenarlarını margarinle yağlayalım. Sonra da un serpelim, fazla unu da kalıptan silkeleyin.

Daha sonra hazırladığımız tart hamurunu, tart kalıbına aktarıp, elimizle bastıralım. Tart hamurunun kalıba iyice döşenmesi gerekiyor, bastırın. Güzelce döşedikten sonra bu tart hamurunu üç beş yerden çatalla delelim.

Deldikten sonra tart hamurunun üzerini kenarlarını da kapsayacak şekilde aliminyum folyo ile saralım. Sardığımız aliminyum folyonun üstüne, bir su bardağı kuru fasulyeyi, tart hamuruna ağırlık yapsın diye koyalım. (iki bardak pirinç te olur)

Bu tart kalıbını, üzerinde ağırlık fasulye ile birlikte, önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirelim. Yaklaşık 20 dk. yeterli olacaktır.

Elmalı tart tarifini pişince fırından alalım, tezgahta ılınmaya bırakalım. Ilınınca da üzerine elmalı meyve suyunu gezdirelim güzelce, çeksin.

Biz bu arada pudingi pişirmeye başlayalım. Bir buçuk su bardağı kadar süt ile vanilyalı pudingi pişirelim, karıştırarak. Sonra kıvamı gelince, ocaktan alıp, tezgahta soğutalım karıştırarak.

Bu arada elmalarımızı, rendeleyip, bir çay kaşığı tarçınla alt üst edelim, suyunu çekince ocaktan alalım, bu da ılınsın.

Pudingimiz iyice ılınınca, tartımızın üzerine aktarıp, düzeltelim. Sonra da ılınmış tarçınlı elma rendemizi pudingin üzerine yayalım.

Elmalı tart tarifimizi bu şekilde iken, tekrar fırına verip, 180 derece de yaklaşık on dk. kadar daha pişirelim. Elmalı tart yapılışı bu kadardır.

Elmalı tart tarifimizi beğendiğinizi umarız. Oktay usta elmalı tart tarifi, elmalı tart yapılışını beğendiğinizi umarız.

elmalı tart tarifi oktay usta

elmalı tart tarifi oktay usta

Paylaş.

Yorum Yap