Erik Marmelatı Tarifi

0

Mürdüm Eriği Marmelatı Tarifi

Sizler ile mürdüm eriği marmelatı tarifimizi paylaşalım. Bu eriği sık sık pazarlarda nispeten bol ve diğer meyvelere göre daha ucuz bulmanız mümkün. Mürdüm eriği marmelatı nasıl yapılır tarifimizle erkenden yapıp, gerektiğinde hem kahvaltılarda hem de tariflerinizde kullanabilirsiniz.

Marmelatlı kurabiye tarifi için, keklerin üzerine dolgu malzemesi olarak da güzel bir seçenek olacaktır. Erik marmelatı yapılışı da oldukça basit.

Mürdüm Eriği Marmelatı Tarifi Malzemeleri

  • 1 kg. kadar mürdüm eriği, yıkanmış çekirdekleri temizlenip ikiye bölünmüş
  • 1 su bardağı kadar su
  • yarım su bardağı kadar pektin
  • 1 su bardağı dolusu kadar toz şeker

Mürdüm Eriği Marmelatı Yapılışı

Mürdüm eriği marmelatı yapılışı için ilk olarak mürdüm eriklerimizi özellikle büyük ve etli olarak seçelim. Sonra yıkayalım, ortadan ikiye bölüp çekirdeklerini çıkaralım efendim.

Temizlediğimiz mürdüm eriklerini, marmelat yapmak için bir tencereye alalım. Sonra üzerine bir su bardağı kadar suyu ilave edelim.

Orta ateşte erikler kapağı kapalı olarak tencerede pişirilmeye başlanır. Erikleri yumuşayana dek pişirelim efendim.

Ardından ocağın altını kapatalım. Bir blendır kullanarak, tenceredeki tüm erikleri güzelce parçalayıp ezelim. Kabukları ezildikçe harika bir kızıl renk elde etmiş olacaksınız.

mürdüm erikleri kaynadıkça ezildikçe renk alacaktır

mürdüm erikleri kaynadıkça ezildikçe renk alacaktır

Püre halindeki mürdüm eriğini ve toz şekeri yarım su bardağı pektin ile bir başka tencereye alıp, kaynatmaya başlayalım. Kaynar hale gelir gelmez ocağın altını kısıp, yaklaşık 12 dakika civarı kısık ateşte pişirelim. Arada karıştırın.

Sonra limon suyunu da ekleyip, bir iki dakika kadar daha kapağı kapalı pişirelim. Yani toplamda kısık ateşte on beş dakikalık bir pişirme işlemi yapmış olduk.

Mürdüm eriği nasıl yapılır tarifimiz bitmek üzere. Pişen mürdüm eriği tarifimizi ocaktan alıp, daha sıcak halde iken temiz kavanozlara dolduralım. Ağzını kapatalım sıcak halde iken. Önce oda sıcaklığında, sonra da serince bir yerde muhafaza edelim.

Mürdüm eriği marmelatı yapılışı bu kadardır. Mürdüm eriği marmelatı ile keyifli marmelatlı kurabiyeler, pasta ve kekler yapmanızı dileriz.

Ayrıca kahvaltılar için de değişik bir alternatif olacağını düşünüyoruz.

mürdüm eriği marmelatı tarifi

mürdüm eriği marmelatı tarifi

Paylaş.

Yorum Yap