Erişteli Yeşil Mercimek Tarifi

0

Erişteli Yeşil Mercimek Tarifi Oktay Usta

Sizlere erişteli yeşil mercimek tarifimizi sunuyoruz. Çok yararlı, tok tutan yeşil mercimekle yapılan bu yemeğimiz gerçekten kolay ve güzel bir tarif efendim. Erişteli yeşil mercimek tarifi oktay usta farkıyla sizlerle. Mutlaka deneyiniz.

İster çorba ister ana yemek olarak yapın, erişteli yeşil mercimek tarifi sofranıza her türlü yakışacaktır efendim. Yeşil mercimek tek başına oldukça besleyici bir gıda.

Özellikle ramazan ayında sahurda bile tüketebileceğiniz erişteli yeşil mercimek yapılışı oldukça kolay ve çok tok tutan besleyici bir gıda.

Erişteli Yeşil Mercimek Tarifi Malzemeleri

  • 1 su bardağı dolusu yeşil mercimek gerekli efendim
  • yarım su bardağı kadar erişte
  • 1 tane kuru soğan, orta boyda
  • 1 yemek kaşığı salça kullanıyoruz
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber kullanıyoruz
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ kullanalım
  • 6 su bardağı kadar su
  • bir miktar tuz gerekli

Erişteli Yeşil Mercimek Yapılışı

Erişteli yeşil mercimek yapılışı için ilk olarak derince bir tencereye yağımızı koyalım. Hafif kızdırıp, yemeklik doğranmış kuru soğanları aktaralım. Sonra biraz sonra altını kısıp kısık ateşte soğanları iyice kavuralım, öldürelim efendim.

Bu arada yeşil mercimeğimizi güzelce yıkayıp suyunu süzelim beklesin tezgahta.

Sonra salçamızı ekleyelim, tahta kaşıkla soğan ve salçayı karıştırıp kokusu güzelce çıkana kadar kavuralım birlikte.

Üzerine toz biberi ekleyelim, bir iki çevirdikten sonra yeşil mercimeğimizi aktaralım içine. Tahta kaşıkla güzelce karıştıralım malzemeleri.

Orta ateşte yeşil mercimeğin rengi dönene kadar karıştıralım bir kaç dakika kadar efendim, böylece tüm malzemeler birbirine geçecek.

Bir kaç dakika kadar karıştırdıktan sonra üzerine beş ya da altı bardak suyumuzu ekleyelim. Sonra da tenceremizin kapağını kapatalım efendim.

Yaklaşık on beş dakika kadar kaynatalım efendim. Mercimeklerin durumuna bakalım ve erişteleri ekleyelim içine. Sonra da erişteler yumuşayana fakat hala biraz diriliği kalana kadar pişirelim efendim.

Erişteli yeşil mercimek tarifimizi kıvamını kontrol ederek pişirelim. Tuzunu ayarlayalım. Yeşil mercimekler ve erişteler çok ölüp dağılmamalı, burası önemli efendim. Normalde beş su bardağı kadar su yeterli, gerekirse yarım veya bir su bardağı daha ekleyebilirsiniz.

Erişteli yeşil mercimek yapılışı bu kadar. Erişteli yeşil mercimek tarifi oktay usta afiyet olsun efendim.

Sitemizde bulunan diğer ramazan tariflerine de göz atmanızı öneriyoruz efendim.

erişteli yeşil mercimek tarifi

erişteli yeşil mercimek tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap