Ev Yapımı Baklava

0

Ev Yapımı Baklava Nasıl Yapılır

Ev yapımı şerbetli güzel ve bereketli bir tatlı yapmak için; sizlere ev yapımı baklava nasıl yapılır tarifimizi sunuyoruz.

Ev yapımı baklava tarifi ile sizde, baklava tarifini, baklava hamurunu, baklava şerbetini öğrenebilecek ve kendi baklavanızı çok daha uygun bir fiyata yapabileceksiniz.

Ev baklavası tarifi için aşağıdaki tarifi uygulayıp, resimleri incelemeniz yeterli. Sizleri ev baklavası tarifi resimli tarifimizi denemeye davet ediyoruz.

Ev Baklavası Tarifi Resimli Malzemeleri

 • 2 tane yumurta kullanıyoruz
 • 1 çay bardağı kadar sıvı yağ gerekli
 • 1 çay bardağı kadar yoğurt
 • 1 çay bardağı kadar süt gerekli
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu kullanıyoruz
 • 1 çimdik tuz gerekli
 • aldığı kadar da un kullanıyoruz tarifimizde

İç malzemeleri:

 • 3 su bardağı kadar kıyılmış ceviz içi
 • Ev baklavası tarifimizi açmak için malzemeler:
 • 200 gr. kadar nişasta ve 200 gr. kadar unu karıştırıyoruz.

Üzeri malzemeleri:

 • 1 su bardağı kadar sıvı yağ kullanıyoruz
 • 1 su bardağı kadar erimiş tereyağı gerekli

Şerbet malzemeleri:

 • 5 su bardağı kadar toz şeker
 • 5 su bardağı kadar kullanıyoruz
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Ev Baklavası Tarifi Resimli

Ev baklavası tarifi resimli yapılışı için ilk olarak şerbetimizi hazırlamaya başlıyoruz.

Şerbet için, bir tencereye su ve şekeri aktaralım. Sonra karıştırıp, kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan sonra, yani yaklaşık yirmi dakika kadar sonra içine limon suyunu da ekleyip, karıştıralım. Beş dakika kısık ateşte kaynatıp, sonra ateşten alalım. Tezgahta soğuması için bir kenara koyalım.

Not: Baklava şerbeti için, şerbetin kıvamı çok ağır olmamalı, ama çok da sulu olmamalıdır.

Ev baklavası yapılışı için şimdi de hamurunu hazırlamaya başlıyoruz.

Baklava hamuru için; tüm malzemeleri genişçe bir karıştırma kabına alalım. Sonrasında hepsini karıştıralım. Karıştırdıktan sonra, unumuzu yavaş yavaş eklemeye başlayalım.

Yoğurmaya başladığımız hamurun kıvamı yumuşak, ele yapışmayan bir hamur olmalı.

Hazırladığımız bu hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparalım. Sonra kopardığımız bu 40 adet bezenin üzerine nemli bir bez ile örtelim. Bu şekilde yaklaşık yirmi dakika kadar tezgahta bekletelim.

Sonra beklettiğimiz bezeleri, onar bezeden oluşan dört gruba ayıralım tezgahta. Şimdi de bezeleri açmaya başlayalım.

ev yapımı baklava

ev yapımı baklava

Bezeleri açmak için; ilk on adet bezeyi (hepsini teker teker) resimdeki gibi yaklaşık 1.5 çay tabağı büyüklüğünde açalım.

Nişastalı unla her bezeyi teker teker açalım, yine aralarına nişastalı un serperek tezgahta on tanesini üst üste dizelim.

Not: Ev yapımı baklava tarifi için, bezeleri açarken, nişastayı üzerine yetecek kadar serpin, rahat açılıyor ise yeterlidir.

Üst üste dizdiğimiz bu onlu hamuru, yine merdane ile, nişastalı un serperek açmaya başlayalım. Bir miktar merdane ile açtıktan sonra oklava ile açmaya devam edelim. Açtığımız yufka tepsi boyutunda, olabildiğince ince olmalı.

Sonrasında tabanını iyice yağladığımız tepsiye açtığımız bu ince yufkayı döşeyelim. Sonra her bezeyi bu şekilde açalım, tepsiye dizelim.

ev yapımı baklava yapılışı

ev yapımı baklava yapılışı

Bu şekilde yaklaşık yirmi (20) adet yufkayı tepsiye serelim. Sonra yufkaların üzerini bol kıyılmış ceviz içi ile kaplayalım.

Ardından kalan iki onlu grup bezeyi de açıp, sonra da ince yufka halinde tepsiye teker teker serelim.

Tüm yufkaları serdikten sonra, baklavayı dilimleyebiliriz. Nasıl dilimleyeceğiniz resimde görülüyor aşağıda.

ev baklavası tarifi resimli

ev baklavası tarifi resimli

Tereyağı ile sıvı yağı güzelce eritip, kızdıralım. Sonrasında tepside dilimlenmiş baklava yufkasının üzerine her tarafına gelmesine özen gösterip dökelim, gezdirelim.

Önceden ısıttığımız 160 derece fırında ev baklavası tarifini kontrollü olarak, yaklaşık 1 saat kadar pişirelim. Üzeri tamamen kızarmalıdır.

Not: Ev yapımı baklava tarifi en iyi 160 derece önceden ısıtılmış fırında, yavaş yavaş, yaklaşık bir saate yakın bir sürede pişirilmelidir. Yoksa içi pişmez.

Ev baklavası nasıl yapılır ? tarifimiz piştikten sonra, tezgaha alalım. Baklavamız bir müddet ılınması için tezgahta beklemelidir.

Ev baklavası tarifi resimli, ılındıktan sonra, artık soğumaya yakın iken, soğuk şerbeti üzerine gezdirip, bolca döküyoruz.

ev yapımı baklava tarifi

ev yapımı baklava tarifi

Ev yapımı baklava nasıl yapılır ? merak edenler için güzel ve lezzetli bir tarif olacağını düşünüyoruz. Ev baklavası tarifi resimli tarifimizi bayram tatlısı olarak mutlaka deneyin.

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap