Ev Yapımı Karamel Sos Tarifi

0

Ev Yapımı Karamel Sos Tarifi

Tatlı soslar arasında belki de en güzeli; ev yapımı karamel sos tarifi adım adım anlatımı ile sitemizde. Karamel sos nasıl yapılır? Karamel sos yapılışı ? Kolayca kendi başınıza evde yapabileceğiniz karamel sos tarifi.

Ev Yapımı Karamel Sos Tarifi Malzemeleri

  • 1 su bardağı kahverengi şeker
  • yarım su bardağı çırpılmış krem şanti 120 ml kadar yani
  • 4 yemek kaşığı kadar su
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 4 yemek kaşığı tuzsuz yumuşamış tereyağı
  • 1 yemek kaşığı vanilya ekstresi
  • bir çimdik-çok az tuz

Ev Yapımı Karamel Sos Tarifi

Ev yapımı karamel sos tarifi için, ilk olarak kremayı orta ateşte karıştırarak kaynatın.

Bu arada dibi kalınca bir küçük tencerede kahverengi şeker, bal ve suyu kaynatın. Su buharlaşıp çekilecektir, sürekli karıştırın, çünkü şekeri yakmak istemezsiniz. Hızlı olmanız gerekir. Çok sıcak bir an, elinizi yakmamaya çalışın, sıçramasın.

Sonrasında şekerli karışımın ısısını düşürüyoruz, kaynamış sıcak kremamızı yavaş yavaş şekerli karışıma ekliyoruz. Bu arada kabaracak ve köpürecektir. Topaklanmaması için sürekli karıştırmaya devam edin. Ateşten alalım, tereyağını ekleyip, tereyağı tamamen eriyene kadar karıştırmaya devam edelim.

Karamel sosumuzu pürüzsüz olana dek güzelce çırpalım. Kıvamı gelip, akışkan, pürüzsüz olunca tamamdır. Bir kaç dakika kadar tencerede ilk sıcaklığının geçip, bir miktar soğumasını bekleyelim. Bir çimdik tuz atın isterseniz bu aşamada içine. Sonrasında ev yapımı karamel sos tarifimizi cam bir kavanoza dökelim.

Bütün bu aşamalarda dikkatli olun, kendinizi ve etrafınızdakileri yakmamaya çalışın.

Kavanozda, buzdolabında karamel sosunuz iki hafta boyunca saklanabilir. Karamel sos nasıl yapılır? Karamel sos yapılışı umarım işinize yarar. Ev yapımı karamel sos tarifi bu kadardır. Keyifli pasta ve kekler dileriz.

Ev yapımı karamel sos tarifi kullanılmadan önce benmari usulü ısıtılmalıdır.

 

ev yapımı karamel sos tarif

ev yapımı karamel sos tarif

Paylaş.

Yorum Yap