Ev Yapımı Pektin Tarifi

0

 Pektin Nasıl Yapılır

Pektin nasıl yapılır, ev yapımı pektin tarifi ile hem reçeller hem de marmelatlar için kullanabileceğiniz harika bir pektin tarifi veriyoruz sizlere.

Pektin nedir?

Pektin nedir? Kısaca söyleyecek olursak, bitkilerden elde edilen bir üründür. Pektin başta pastacılık olmak üzere, kozmetikte ve pek çok sektörde kullanılan bir bitkisel kaynaklı maddedir. Bitkilerin kabuklarında hücre çeperlerinde bulunup, daha çok kıvam artırcı, jelleştirici olarak kullanılmaktadır.

Pektini bizler reçel ve marmelat yapımında jelleştirmeye yardımcı olsun, kıvamını daha güzelleştirsin diye kullanırız. Pektin marketlerde, aktarlarda bulunabileceği gibi artık internetten de sipariş verebileceğiniz bir maddedir.

Evde pektin nasıl yapılır tarifimiz ile sizde reçel ve marmelatlarda kullanabileceğiniz bir kavanoz dolusu pektin elde edebilir, kullanabilirsiniz.

Pektin Nasıl Elde Edilir

Pektin bitkilerde doğal olarak bulunan bir madde olduğundan onu ortaya çıkarmak için basit bir işlem gereklidir. Pektin hangi meyvelerde bulunur? Pektin oranı her meyvenin farklıdır. Örneğin elmada pektin oranı % 12-20 arasında iken, üzüm de bu oran daha düşüktür. Ayva, havuç ta fazla iken ( %20) pektin oranı; domateste % 3 civarındadır.

Bu nedenle biz de; ev yapımı pektin tarifimizde yeşil elma kullanacağız. Yeşil elmadan pektin elde edeceğiz.

yeşil elma pektini yüksek meyvelerden birisidir

yeşil elma pektini yüksek meyvelerden birisidir

Pektin Tarifi Oktay Usta

Pektin tarifi oktay usta tarifimiz için, mümkünse daha organik elmalar kullanalım. Organik bulamazsak ise daha içimize sinen elma kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Pektin Tarifi Malzemeleri

  • 2.5 kg. kadar elma
  • 2.5 litre kadar su
  • tülbent ve tel süzgeçlere ihtiyacımız olacak

Pektin Nasıl Yapılır

Pektin nasıl yapılır tarifimize başlayalım efendim. Bunun için; elmalarımızı güzelce yıkayıp, saplarını ve çürük yerlerini temizleyelim, iri parçalar halinde güzelce doğrayalım.

Sonrasında parçaladığımız bu elmaları; göbekleri, çekirdekleri, kabukları ile yani saplarından kalan tüm parçaları ile birlikte tencereye yerleştiriyoruz. Suyumuzu da ekleyip, orta ateşte elmalar güzelce yumuşayana kadar pişiriyoruz. Yaklaşık 45 dakika kaynaması yeterli oluyor efendim.

Sonra ateşten alalım, yaklaşık on beş dakika kadar bekletip ılınmasını sağlayalım. Sonra bir başka tencerenin üzerine süzgeç yerleştirelim.

Süzgeçin üzerine de bir tülbent serelim. Pişirdiğimiz elmalı sulu karışımı tülbentin içine koyuyoruz. Tülbentin ağzını düğümlüyoruz veya bağlıyoruz efendim.

Sonra tüm gece bu şekilde bekletiyoruz. Gece boyunca tülbentteki sular, süzgeçten geçip tencerede toplanacaktır efendim. (isterseniz tülbenti asabilir, altına süzgeç onun altına da tencere yerleştirebilirsiniz)

Sabahleyin, yaklaşık iki litre civarı (1.8-2) elma suyu elde etmiş olduk. Sonra tencereyi orta ateşe koyup, yaklaşık 1 saat 20 dakika kadar daha pişirelim orta ateşte. İşte pektinin oluşma işlemi bu işlem.

Bir yandan da ara ara bir tahta kaşık veya spatula ile karıştırıyoruz. Süre sonunda pektinimizi elde etmiş oluyoruz. Pektinimiz artık hazır sayılır.

Sonra tencereyi ocaktan alıyoruz efendim. Bir ince delikli süzgeçten geçirip, tortu varsa tortudan kurtarıyoruz, bir kavanoza dolduruyoruz pektinimizi.

İşte reçel tarifi, marmelat tarifi yaparken kullanabileceğiniz kıvam artırıcı, lezzet artırıcı ev yapımı pektin tarifimizi bitirdik.

Ev yapımı pektin nasıl yapılır tarifimizle güzel marmelatlar yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Pektin nasıl yapılır tarifimiz bu kadar. Afiyetle kalın. marmelat tarifi için tıklayınız

ev yapımı pektin tarifi

ev yapımı pektin tarifi

Paylaş.

Yorum Yap