Ev Yapımı Sirke

0

Eve Sirkesi Yapımı

Ev yapımı sirke tarifimizi uygulaması çok kolay efendim. Biliyorsunuz ev yapımı sirke kullanmanızın sağlık açısından da pek çok yararı var. Ev sirkesi yapımı için pek çok sebzeyi tercih etmeniz mümkündür. Ev sirkesi nasıl yapılır tarifimiz için gereken her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Ev yapımı sirke tarifimizi özellikle salatalarda, yemeklerde mutlaka kullanınız. Sofralarınızdan eksik etmeyiniz. Aşağıdaki tarif 5 lt. bir kavanoz için verilmiştir efendim.

Ev Yapımı Sirke Malzemeleri

  • 5 litrelik bir cam kavanoz, kapaklı
  • bir tülbent parçası ve bir miktar ip  kavanozun ağzı için
  • 2 kg. kadar organik, doğal elma
  • 1 çay bardağı kadar nohut
  • bir su bardağı ev yapımı sirke gerekli
  • yeteri kadar içme suyu

Ev Sirkesi Yapımı İçin

Ev sirkesi yapımı için ilk olarak doğal elmalarımızı hazırlayalım. Ekşi, küflü, çürümüş ya da olmamış ham elmaları kullanmayınız.

Elmaları ve kullanacağınız kavanozu güzelce yıkayalım efendim. Elmaları dörde bölelim, çekirdekleri ile birlikte kullanalım efendim. Ortadaki sert koçanı kullanmayalım.

Elmalarımızı beş litrelik kavanoza koyalım efendim. Ardından nohutu ve sirkeyi de içine ekleyelim. Daha sonra elmaların üstünü kavanozun üzerinde üç parmak kadar boşluk kalacak şekilde içme suyu ile dolduralım.

Şimdi de bir tülbenti iki kat halinde bir lastik veya iple kavanozun ağzına kapatalım. Böylece sirke sineklerinden korumuş olacağız ev yapımı sirkemizi.

Tülbendimiz sirkemizin oluşum esnasında hava almasını sağlayacaktır. Yaklaşık ilk on beş gün boyunca günde iki veya üç kez tahta bir kaşıkla karıştırmanız oluşumu hızlandıracaktır.

Not: Bu işlem elmaların suyla temasını sağlayıp, küflenmesini de engeller, bu nedenle karıştırıyoruz tahta bir kaşıkla efendim.

Bu şekilde yaklaşık ilk  15 gün sonra yavaş yavaş elmalar dibe çökmeye başlayacaktır.

Emaları bu süre sonunda bekletmeye devam ettikçe (yaklaşık iki ayı bulacak) fermentasyon işlemi sürecektir. Bu sürede kavanozun ağızında beyaz bir tabaka oluşmaya başlayacaktır. Buna sirke anası denir, sirkeyi oluşturan bakterilerin atıklarıdır bunlar.  Elmalar tamamen dibe çöktüğünde, sirkenizin tadını ve kokusunu artık iyice alabilirsiniz. Artık süzme işlemine başlayabiliriz elma sirkemizi.

İkinci ayın sonunda, ev yapımı sirke tarifimizi tülbentten geçirelim, tercihen iki kez süzelim. Daha sonra uygun cam şişelere doldurup, serin ve loş, ışık almayan bir yerde muhafaza ediniz.

Not: Ev sirkesi yapımı için yapmış olduğumuz bu elma sirkesi tarifi, ev yapımı olduğu için tortulu ve biraz da bulanık görünümlü olacaktır. Ama doğal olduğu için bu böyledir efendim. 

Ayrıca sirkenizi üzerinde oluşan beyaz sirke anasını buzdolabında kapalı bir kapta saklayıp başka sirke yapımında kullanabilirsiniz. Bu sirke elde etmeyi daha çabuklaştırır efendim.

sirkemiz oluşurken,sirke anasını alıp, saklayıp maya için sonra kullanabiliriz

sirkemiz oluşurken,sirke anasını alıp, saklayıp maya için sonra kullanabiliriz

Ev yapımı sirke tarifi bu kadar. Ev yapımı sirke tarifimizi sağlıktan gıdaya, temizlikten cilt ve saç bakımına kadar her yerde kullanabilirsiniz.

ev yapımı sirke

ev yapımı sirke

 

Paylaş.

Yorum Yap