Ev Yapımı Vanilya Özü Tarifi

0

Evde Vanilya Özü Yapımı

Sizlerle evde vanilya özü yapımı burada efendim. Ev yapımı vanilya özü tarifi için pek çok seçenek bulunmaktadır. Bunlar vanilya çubuklarını alkolde bekletip vanilya özünü elde etmek, vanilya çubuklarının tohumlarını direkt olarak tariflerde kullanmak, vanilya tohumlarını toz şekerler karıştırmak, bal içinde bekletmek gibi seçeneklerdir.

Evde vanilya özü yapımı için eğer ben uğraşamam (vanilya özünü kapalı bir kavanozda iki ay bekletmeyi kastediyoruz ) diyorsanız marketlerden vanilya özünü rahatlıkla temin edebilirsiniz. Vaniline göre daha canlı ve güçlü aroması bulunmaktadır.

Pasta Tarifi İçin Vanilya Nasıl Yapılır

Pasta tarifi, kek tarifi yaparken vanilya özütü, vanilin, vanilya çubuğu gibi değişik vanilya seçeneklerini kullanırız. Hem tat vermek hem de aroma katmak hem de kokusundan yararlanmak için yaparız bunu.

Vanilya bitkilerden elde ettiğimiz bir üründür. Vanilin ise hammaddesi daha çok ağaç olan bir üründür. Peki evde vanilya özü nasıl yapılır? Nasıl kullanılır? Nasıl muhafaza edilir?

Ev Yapımı Vanilya Özü Yapılışı

Ev yapımı vanilya özü yapılışı için pek çok seçenek bulunmakta İlk seçenek olarak satın aldığınız vanilya çubuklarını (aktarlardan rahatlıkla bulabilirsiniz) bir miktar alkol de bekletmek olabilir.

Merak etmeyin alkol uçacak bir süre sonra saf vanilya özü kalacaktır. Ancak alkol kullanmak istemeyenler, tercih etmeyenler ise . aşağıdaki seçeneklere yönelebilirler.

Ev yapımı vanilya özü tarifi için ilk olarak vanilya çubuklarını ucu keskin bir bıçakla tam ortalarından uzunlamasına ikiye keselim. Daha sonra da kapaklı bir kavanoz içine bu çubukları yerleştirip, üzerine bir su bardağı votka koyalım. Ağzını kapatalım ve bu şekilde yaklaşık bir iki ay kadar loş bir ortamda bekletelim. Her hafta bir iki kez, aklınıza geldikçe kavanozu çalkalayalım efendim. İkinci ayın sonun da vanilya kavanozunu açıp, alkolü uçmuş bir şekilde vanilya özünü kullanabilirsiniz efendim. Zaten iki ay boyunca her hafta sallayıp, değişimini göreceksiniz vanilya özünün. İki ay sonrasında vanilya özünün cam kavanozdaki rengi koyu demlenmiş bir çay gibi olacaktır. Artık bir tatlı kaşığı vanilya özünü kavanozdan alıp istediğiniz gibi pasta tarifi, kek tarifi malzemeleri ile birlikte kullanabilirsiniz. Ev yapımı vanilya özü tarifi bu şekilde kolayca elde edilebilir.

Diğer bir tarif de vanilya çubuklarını direkt olarak pasta tarifi, kek tarifi malzemeleri ile birlikte kullanmaktır.

 

Pasta tarifi, kek tarifi için vanilya özü nasıl yapılır?

Pasta tarifi, kek tarifi için vanilya çubukları nasıl kullanılır? vanilya özü nasıl yapılır? derseniz o da şu şekilde olur efendim.

Örneğin süt kullanacaksanız, süt ile birlikte vanilya çubuklarını kaynatabilirsiniz. Ortasından ikiye keselim vanilya çubuklarını sonra kaynattığımız süte koyup, kaynattıktan sonra çıkaralım. Artık vanilya özlü sütümüz hazırdır. Doğal ve güçlü aroması olan bir süt yani pasta malzemesi elde etmiş olduk efendim.

Pasta tarifi için vanilya çubukları nasıl kullanılır hakkında bir başka yöntem de; ortadan ikiye kesip tohumlarını çıkarmak ve bunu kullanacağınız toz şeker, bal gibi malzemelere karıştırmaktır.

Vanilya çubuklarını keserek elde ettiğiniz vanilya tohumlarını yaptığınız ganaj ve krema tariflerinde kullanmanız da iyi sonuçlar verebilir.

Tekrar hatırlatalım efendim; ev yapımı vanilya özü tarifi kullanmayacaksanız, vanilya özünü marketlerde bulabilirsiniz. Artık büyük marketlerin pasta reyonlarında vs. vanilya özü temin edilebilmektedir.

Sitemizde evde vanilya özü yapımı, vanilya çubukları ile ilgili şu yazımızda ilginize çekebilir efendim.

ev yapımı vanilya özü tarifi

ev yapımı vanilya özü tarifi

 

 

Paylaş.

Yorum Yap