Fincanda Pratik Kadayıf Tarifi

0

Fincanda Pratik Kadayıf Tarifi

Kolay tatlı tarifleri, fincanda pratik kadayıf tarifi ile devam ediyor. Fincanda kadayıf nasıl yapılır? fincanda kadayıf tarifi oktay usta farkıyla aşağıda. Fincanda pratik kadayıf tarifimizi çok seveceksiniz.

Fincanda Pratik Kadayıf Tarifi Malzemeleri

  • 500 gr. kadar yaş kadayıf gerekiyor
  • 100 gr tereyağı
  • 1 çay bardağı kadar sıvı yağ
  • 2 su bardağı kadar dövülmüş ceviz içi

Şerbet Malzemeleri:

  • 3 su bardağı kadar süt lazım
  • 2 su bardağı kadar su kullanıyoruz
  • 2.5 su bardağı kadar şeker kullanıyoruz

Fincanda Kadayıf Nasıl Yapılır

Fincanda kadayıf nasıl yapılır; fincanda pratik kadayıf tarifi için ilk olarak şerbetimizi hazırlayalım ki tezgahta soğusun.

Bunun için suyumuzu, sütümüzü, şekerimizi bir kapta karıştıralım. Sonra ateşe alıp orta ateşte kaynatalım. Kaynayınca bir iki dakika daha kaynatalım ve ateşten alıp, tezgahta soğuması için bekletelim.

Tereyağını bir tavada eritelim, yanmasın ama. İçine sıvı yağı ekleyelim. Sonra tezgaha yanımızı alalım bu yağlı karışımı.

Geniş yayvan bir kap içine yaş kadayıflarımızı aktaralım. Sonra ellerimizi parmak uçlarımızı kullanarak harmanlayıp, tel tel açalım. Peşinden zerine ılınmış yağ karışımını gezdirelim. Tüm kadayıfı parmak uçlarımızla yağlayarak havalandırarak harmanlayalım.

Fırın tepsimize bir yağlı kağıt serelim. Üzerine bir miktar pekmezi (üzüm pekmezi vs) bir fırça kullanarak sürelim. Yağlı kağıdın her yanına sürün pekmezi.

Bir nescafe fincanı içine bir miktar yağlanmış harmanlanmış kadayıf alalım. Fincanın dibine elimizle bastırarak yerleştirelim. üzerine bir iki tatlı kaşığı kadar göz kararı ceviz içi koyalım. Tekrar üzerine kadayıf yerleştirip, yine elimizle bastıralım.

Sonra kadayıflı fincanı pekmezli yağlı kağıt üzerinde ters çevirerek çıkaralım. Tüm kadayıfı bu şekilde hazırlayıp, tepsiye aralıklı olarak dizelim.

Fincanda kadayıf nasıl yapılır? tarifimizi önceden ısıtılmış fırında 180 derece de iyice kızarana kadar güzelce pişirelim.

Daha sonra pişen kadayıfları tepsiyle birlikte tezgaha alalım, soğusun. Biraz soğuyunca uygun bir borcama aktaralım.

Soğumuş kadayıfların üzerine artık iyiden iyiye soğumaya başlamış şerbetimizi gezdirelim. Bir kaç saat çekmesi için bekletelim. Servis ederken bir miktar kalan şerbeti de gezdirip servis edebilisiniz.

Fincanda pratik kadayıf yapımı bu kadardır. Fincanda kadayıf tarifi oktay usta afiyet olsun. Fincanda kadayıf nasıl yapılır?  oktay usta tarifimizi beğendiğinizi umarız.

fincanda pratik kadayıf tarifi

fincanda pratik kadayıf tarifi

Paylaş.

Yorum Yap