Fincanda Tel Kadayıf Tarifi

0

Fincanda Tel Kadayıf  Tarifi

Hem görüntü olarak, hem kolay yapılışı ile güzel bir tatlı ile;  fincanda tel kadayıf tarifi ile karşınızdayız. Fincanda tel kadayıf tarifi, fincanda tel kadayıf yapılışı sitemizde.

Fincanda Tel Kadayıf Tarifi Malzemeleri

  • 300 gr. tel kadayıf
  • 1 su bardağı kadar iri kıyılmış ceviz içi
  • 100 gr. tereyağı

Şerbet malzemeleri:

  • 1.5 su bardağı kadar su
  • 1.5 su bardağı kadar şeker
  • çeyrek limonun suyu

Fincanda Tel Kadayıf Tarifi

Tel kadayıf tarifleri oktay usta farkıyla karşınızda. ..Fincanda tel kadayıf tarifimizi, isterseniz muffin kalıplarında da yapabilirsiniz.

Fincanda tel kadayıf tarifi için, ilk olarak şerbetini hazırlıyoruz. Su ve şekeri tencereye alıp kaynatıyoruz. Kaynadıktan beş dakika sonra, limon suyu ekleyip, yaklaşık 1 dk.kadar daha kaynatıp ateşten alıyoruz. Şerbetimizi tezgahta soğumaya bırakıyoruz.

Fincanda tel kadayıf tarifi için tereyağımızı eritiyoruz ilk olarak.

Sonrasında kadayıfımızı tezgahta tereyağı ile güzelce harmanlıyoruz.

Biraz büyükçe seçtiğimiz (nescafe fincanları olabilir mesela) fincanlarımızın içini tereyağı ile yağlıyoruz güzelce. Sonra her birinin içine harmanladığımız tel kadayıfları dolduruyoruz. Fincanların yarısına kadar tel kadayıf doldurup, içine iri kıyılmış ceviz ekleyip; sonra tekrar tel kadayıf ekliyoruz. Elimizle fincanın içine güzelce bastırıyoruz kalıp alsın diye.

Sonra yağladığımız tepsiye bu fincanları ters çevirip diziyoruz. (fincanda tel kadayıf tarifi için muffin kalıplarını kullanabilirsiniz aynı şekilde)

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında fincanda tel kadayıf tarifini iyice pişiriyoruz. Bu arada tel kadayıfların hem altının hem üstünün iyice piştiğine emin olmalısınız.

Fincanda tel kadayıf tarifi pişince, fincanlardan çıkarıyoruz bir servis tepsisinde. Sonra bu şekilde soğumaya bırakıyoruz.

Önemli: Bu tarifi muffin kalıplarında yapacaksanız sorun yok. Ancak fincanda yapacaksanız;  isterseniz, fincanla fırına vermez; direk fincanlardan fırın tepsisine ters çevirip çıkarırsınız; bu şekilde fırına verirsiniz. Yani fincanları sadece kalıp aşamasında kullanırsınız. Ayrıca fincanın içine kadayıfları çok tepiştirmeyin, sıkıştırmayın hamur olur sonra..

Şerbetimiz soğuyunca, sıcak olan tel kadayifların üzerine döküyoruz. Bu şekilde şerbetini çekmesini bekliyoruz. Yaklaşık 3 saat sonra servise hazırdır fincanda tel kadayıf tatlısı tarifimiz.

Fincanda tel kadayif yapılışı bu kadar. Üzerini istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Fincanda tel kadayıf tarifi afiyet olsun.

fincanda tel kadayıf tarifi

fincanda tel kadayıf tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap