Fırında Patates Püresi Tarifi

0

Patates Püresi Tarifi

Pastırmalı, sütlü, üzeri kaşar rendeli, kızarmış; fırında patates püresi tarifimizi sunuyoruz sizlere. Üzeri kızarmış olarak sofrada çok güzel bir sunumu olan tarif efendim. Patates püresi basit bir tariftir. Biz onu fırında, pastırmalı ve sütlü olarak yapıyoruz sizler için. Kolay tarif arayanlar, bu güzel tarifi uygulasınlar. Patates püresi tarifini tek olarak tüketebileceğiniz gibi, etli yemeklerin yanında, salata olarak sofranızda bulundurabilirsiniz. Sofranızı, davet sofralarınızı çeşitlendirmek için birebir bir lezzet efendim.

Fırında Patates Püresi Tarifi Malzemeleri

  • 3-4 adet kadar patates gerekli
  • yarım su bardağı kadar süt kullanalım
  • 2 yemek kaşığı dolusu tereyağı kullanıyoruz
  • bir miktar tuz
  • 10 dilim pastırma, çemeni alınmış olsun mutlaka, acılık vermesin diye
  • 120 gr. kadar kaşar peyniri kullanalım
  • üzeri için de 1 su bardağı dolusu rendelenmiş kaşar peyniri kullanıyoruz

Pastırmalı Patates Püresi Tarifi

Pastırmalı patates püresi tarifimiz için önce patateslerimizi bir tencereye alalım. Güzelce haşlayalım. efendim Yalnız çok fazla dağılıacak gibi haşlamıyoruz, yumuşayıp çatal batacak şekilde haşlanması yeterli.

Sonra patateslerimizi ocaktan alalım, sonra kabuklarını soyalım artından bir kasede tuz ekleyerek, tereyağını ekleyerek ezelim. Sütü de üzerine katıp, patateslerimizi püre haline getirelim.

Şimdi de pastırmalarımızı ve kaşar peynirimizi küp küp olacak şekilde küçük küçük doğrayalım efendim.

Ardından püremizin içine küp küp doğranmış küçük kaşar parçalarını ve pastırmaları ekleyelim efendim.

Not: Tereyağımız yumuşak oda sıcaklığında efendim. Elimizle kabın içinde kaşar peynirini, tereyağını, sütü ve pastırmayı birlikte karıştıralım. Karışım cıvık çamuk gibi olmalı efendim.

Küçük bir borcamı güzelce yağlayalım, sonra da üzerine bu harcı yayalım efendim. Üzerini düzleştirelim bir kepçenin arkasıyla. Son olarak üzerine rendelenmiş kaşar peynirini serpelim. Tamamen kaplayacak şekilde serpelim.

Pastırmalı patates püresi tarifimizi 200 derece fırına verelim ve üzeri kızarana kadar pişirelim.

Fırında patates püresi tarifimiz bu kadar. Pişen pastırmalı patates püresi tarifimizi sıcak olarak sofranıza servis ediniz.

 

fırında patates püresi tarifi

fırında patates püresi tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap