Fırında Sigara Böreği Tarifi

0

Fırında Sigara Böreği 

En basit ama en lezzetli kahvaltılık tariflerden; fırında sigara böreği tarifi, fırında sigara böreği nasıl yapılır burada. Fırında sigara böreği yapılışı, fırında sigara böreği tarifi oktay usta farkıyla.

Fırında Sigara Böreği Tarifi Malzemeleri

  • 8 adet yufka
  • yarım paket margarin
  • 1 yumurta

İç Malzemeleri:

  • kaliteli peynir
  • maydanoz veya dereotu, ince kıyılmış

Fırında Sigara Böreği Tarifi

Fırında sigara böreği tarifi için ilk olarak margarini eritiyoruz. Sonrasında yufkayı tezgahta açıp, üzerine erimiş margarinimizi bir fırça yardımıyla sürelim.

Sonrasında üzerine bir kat daha yufka serip, tekrar fırça ile margarin sürüyoruz. Yufkaları sigara böreğinin boyutuna göre 8-12 parça olacak şekilde bölüyoruz bir bıçakla. Fırında sigara böreği tarifi devam ediyor…

Fırında sigara böreği yapımı için iç harcını, peynir ve maydanozu veya peynir ve dere otunu karıştırarak hazırlıyoruz.

Sonra bu parçanın geniş tarafına iç malzememizi koyuyoruz göz kararı, bir kaşık yardımıyla. Sonra geniş tarafından yufka parçasını sarıyoruz. Sardıktan sonra bir kenara koyuyoruz.

Hepsi bitince, sardığımız sigara böreklerini alacak derin dar bir kaba yerleştiriyoruz. Üzerini sütle doldurup, bir müddet yaklaşık 15 dk.kadar bekletiyoruz.

Sonrasında her sigara böreğini hafifçe, hırpalamadan elimizle alıp, iki elimiz arasında birazcık bastırıp fazla sütü akıtıyoruz.

Peşinden sigara böreklerimizi önceden yağladığımız fırın tepsimize diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısını bir fırça yardımıyla sürüp, önceden ısıttığımız fırına veriyoruz.

Fırında sigara böreği tarifi üzerleri kızarınca pişmiş demektir. Çıtır istiyorsanız bir müddet daha kızartabilirsiniz. Yakmayın ama.

Fırında sigara böreği tarifi bu kadardır. Afiyet osun.

fırında sigara böreği tarifi

fırında sigara böreği tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap