Fıstık Ezmeli Karamelli Pasta Tarifi

0

Fıstık Ezmeli Karamelli Pasta

Sizlere fıstık ezmeli karamelli pasta tarifimizi sunalım. İçinde yer fıstığı, çikolatalı ganaj, karamel, krema olan çok lezzetli açıkçası çok da kesici güzel bir pasta tarifi.

Fıstık ezmeli karamelli pasta yapılışı için, fıstık ezmesi, yer fıstığı, çikolata vs. kolay bulanabilir malzemeler kullanacağız efendim. Ayrıca bunun için üç aşamalı bir tarif yayınlıyoruz. İlki kekin pişirilmesi, ikincisi fıstık ezmeli kremanın,  çikolatalı ganaj tarifinin yapılması, üçüncüsü ise karamelli sosun hazırlanması.

Pandispanya yapılışı, çikolatalı ganaj tarifi, karamel sosu yapılışı ile ilgili sitemizde beğenip de uygulayabileceğiniz pek çok tarif bulunmakta efendim.

Fıstık Ezmeli Karemelli Pasta Malzemeleri

Pandispanya için:

 • 1 su bardağı kadar un gerekli
 • yarım su bardağı kadar erimiş tereyağı
 • yarım su bardağı kadar kakao tuzu kullanıyoruz
 • 1 su bardağı + 2 yemek kaşığı kadar daha şeker
 • 2 adet yumurta kullanalım
 • yarım çay kaşığı kadar kabartma tozu yeterli olacaktır
 • çay kaşığı ucu ile tuz, çeyrek çay kaşığı yeterli olacaktır
 • 1 çay kaşığı vanilya özü, ya da yarım paket vanilin
 • yarım su bardağı kadar sıcak su

Fıstık ezmeli krema malzemeleri:

 • 250 gr. kadar fıstık ezmesi gerekli
 • yarım su bardağı + 1 yemek kaşığı daha yumuşamış tereyağı
 • 1 su bardağından iki parmak eksik kadar pudra şekeri gerekli

Çikolatalı ganaj malzemeleri:

 • 350 gr. kadar bitter ya da küvertür çikolata
 • 1 paket süt kreması
 • 3 yemek kaşığı kadar tereyağı kullanalım

Karamelli sos malzemeleri:

 • 1 su bardağı + 1 su bardağından iki parmak eksik kadar toz şeker gerekli
 • 1 su bardağından iki parmak eksik sıcak su
 • 3 yemek kaşığı kadar tereyağı
 • yarım paket süt kreması

Fıstık Ezmeli Karamelli Pasta Nasıl Yapılır

Fıstık ezmeli karamelli pasta nasıl yapılır için ilk olarak pandispanyamızı hazırlamamız gerekiyor. Bunun için tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat ediniz. Fırını önceden 180 dereceye getirelim. Yuvarlak 20 cm. çaplı ya da dikdörtgen bir fırın kalıbını margarin ile yağlayalım (yağladıktan sonra yağlı kağıtla kaplayabilirsiniz) güzelce hazır edelim.

Şimdi unumuzu, kabartma tozunu, kakao tozunu ve tuzu bir elek yardımı ile birlikte güzelce eleyelim efendim.

Sonra bir kap içine erimiş hafif ılınmış tereyağını alalım. Sonra üzerine şekerimizi ekleyelim ve mikser ile güzelce çırpalım.

Sonra üzerine yumurta ve vanilya özünü ya da vanilini ekleyelim, yine mikser ile çırpalım malzemeleri.

Şimdi kuru malzemeleri azar azar ekleyerek yavaşça karıştıralım. Sadece malzemeler karışana kadar karıştırıyoruz, fazla değil.

Karıştırdığımız bu malzemelerin üzerine kaynar olmayan sıcak suyumuzu dökelim, hamur yumuşak bir kıvam alana kadar karıştıralım bir spatula ile.

Hazırladığımız bu kek hamurunu kalıbımıza aktaralım. Önceden ısıtılmış fırında güzelce pişirelim. Kürdan testi yaptıktan sonra da fırından alalım, tezgahta soğumaya bırakalım. Yaklaşık on beş dakika kadar sonra dikkatlice kalıptan çıkaralım efendim.

Şimdi bu keki, pandispanyayı iki katlı olarak kullanabilmemiz için kesmemiz gerekiyor. Bunun için tamamen soğumasını beklemek, güzel uzun tercihen tırtıklı bir bıçak kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Fıstık ezmeli krema yapılışı:

Bu aşamalar sırasında fıstık ezmeli kremayı hazırlamaya başlayalım efendim. Bunun için oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını mikser kullanarak çırpalım, içine pudra şekerini ekleyelim yine çırpmaya devam edelim. Ardından bu karışıma fıstık ezmesini (peanut butter ) ekleyelim. Yine mikser ile karışımı çırpalım. Son olarak da fıstıkları ekleyelim, bir spatula ile karıştıralım malzemelerimizi.

Çikolatalı ganaj yapılışı:

Kremamızı bir sos tenceresine alıp kaynatmadan ısıtalım iyice, ateşten alalım. İçine bitter çikolatayı rendeleyelim, ya da kıyalım. İki dakika bekleyip, bir kaşıkla karıştırıp eritelim. Çikolata tamamen eriyince içine iki yemek kaşığı tereyağını koyalım ve tereyağı eriyene kadar güzelce karıştıralım. (tercihe göre pürüzsüz olsun isterseniz mikser kullanabilirsiniz ama biz yapışsın istedik kekin üzerine)

Karamelli sos yapılışı:

Karamelli sos yapılışı için şekerimizi orta ateşte bir tavaya alalım. Sonra, şeker erimeye başlayıp rengi dönüp karamel rengini alınca (topaklanması önemli değil, eriyecektir) su ekleyelim karıştırarak, bir tahta kaşıkla ezerek pişirin bir kaç dakika kadar daha.

Ateşten alalım tavamızı ve üç kaşık tereyağımızı ekleyelim içine, karıştırarak tereyağını tamamen eritelim. Tereyağı eriyince, tekrar kısık ateşe alalım bu kez yarım paket oda sıcaklığındaki kremayı ekleyelim tekrar karıştıralım.  yaklaşık bir-iki dakika kadar karıştırarak kısık ateşte pişirelim. Bitti.

Tavayı ateşten almamızın sebebi karameli yakmamak, siz yaparken tereddüt etmeyin, tahta kaşıkla karıştırmaya kısık ateşte devam edin, göreceksiniz topaklanma kalmayacak ve karamel sosunuz olacaktır.

Fıstık ezmeli karamelli pasta tarifimizin en önemli aşamasına, yani birleştirme aşamasına geldik ki, diğer aşamalarda sabırlı olduysanız bu aşaması daha kolay.

İki kat halinde kestiğimiz pastamızın tabanını bir tabanlığa ya da servis tepsisine oturtalım efendim.

Üzerine ilk olarak; fıstık ezmeli kremamızı yaklaşık bir santim kalınlığında olacak şekilde sürelim.

(pastayı gösteren bu kremalardır aslında; Kremalarımızı toplam iki seferde yarısını bir kata yarısını bir kata olacak şekilde sürüp bitireceğiz efendim. 1 cm. krema kalınlığına çok takılmayın)

Ardından çikolatalı ganajımızı yine bu kalınlığa yakın bir kalınlıkta olacak şekilde sürelim. Yani fıstık ezmeli kremanın üzerine çikolatalı ganajı sürüyoruz.

Daha sonra üzerine yavaşça diğer pandispanya kekini oturtalım. Bu kez önce ganaj kremamızı, ikinci kat kekin üzerine, ne kadar çikolatalı ganaj kaldıysa sürüyoruz.

Sonra da fıstık ezmeli kremanın kalanını ganaj kremasının üzerine aktarıp yayıyoruz.

Şimdi de bu kremalı iki katlı keki buzdolabına kaldırıp yaklaşık bir -iki saat kadar soğumasını sağlıyoruz. Servis zamanına yakın bir zamanda, karamelli sos tarifimizi yapalım karıştırarak iyice ılınmasını sağlayalım. Sonra da soğuyan pastamızı üzerine yer fıstıklarını serpelim, hazırladığımız ılınmış karamelli sosumuzu gezdirelim.

Tekrar buzdolabına kaldıralım ve bir saat kadar sonra fıstık ezmeli karamelli pasta tarifimizi servis edelim. Aslında en güzele pastanın geceden buzdolabında beklemesi efendim.

Fıstık ezmeli karamelli pasta yapılışı bu kadar. Fıstık ezmeli karemelli pasta tarifi afiyet olsun.

Fıstık ezmeli karamelli pasta nasıl yapılır, fıstık ezmeli karamelli pasta oktay usta farkıyla afiyet olsun efendim.

fıstık ezmeli karamelli pasta tarifi

fıstık ezmeli karamelli pasta tarifi

Paylaş.

Yorum Yap