Fıstıklı Burma Kadayıf Tarifi

0

Fıstıklı Burma Kadayıf Tarifi

Oktay usta tatlı tarifi, fıstıklı burma kadayıf tarifi ile devam ediyoruz ramazan tariflerimize. Fıstıklı burma kadayıf nasıl yapılır? fıstıklı burma kadayıf yapılışı aşama aşama aşağıda anlatılıyor.

Ramazan tariflerinde, iftar tatlısı olarak severek ve kolayca yapabileceğiniz güzel bir tarifi fıstıklı burma kadayıf tarifi. Burma kadayıf tarifi oktay usta farkıyla sizinle.

Fıstıklı burma kadayıf tarifi için kullandığımız kadayıflar, normal marketlerde satılan kadayıflardan değildir. Daha uzun, saçaklı, içine antep fıstığı koyup sarabileceğimiz kadayıf çeşididir.

çiğ tel kadayıf kullanıyoruz

çiğ tel kadayıf kullanıyoruz

Fıstıklı Burma Kadayıf Tarifi Malzemeleri:

  • yarım kg. kadar taze kadayıf gerekiyor (marketlerde satılan değil, burma tatlısı için çiğ tel kadayıf kullanıyoruz )
  • 400 gr. kadar antep fıstığı
  • 500 gr. tereyağı

Şerbet Malzemeleri:

  • 3 su bardağı kadar şeker
  • 2 su bardağı kadar su
  • bir kaç damla limon gerekiyor

Burma Kadayıf Tarifi Oktay Usta

Ramazan tarifleri, iftar tatlısı olarak yapacağımız burma kadayıf tarifi oktay usta için; yuvarlak tepsimizi tereyağı ile bolca yağlayalım. (Aynı büyüklükte ikinci bir tepsi de kullanacağız. Altını ve üstünü birbirine aktararak iyice pişirmek için.)

Burma kadayıf tarifimize başlayalım.ilk olarak uzun burma kadayıfımızı şöyle bir tel tel öbek öbek uzunlamasına tezgaha serelim.

Avuç iç genişliğinde ve yaklaşık tepsi uzunluğunda taze kadayıfımızı tezgaha seriyoruz.

Hazırladığımız dövülmüş antep fıstığını bolca alıp uzunlamasına kadayıfımızın içine yayıyoruz. ( fıstığı bolca kullanmamız gerekiyor, parmak uçlarımızla iyice yerleştirelim.)

Elimize aldığımız İki tutam uzunca kadayıfı birbirinin bir miktar üzerine gelecek şekilde tezgaha yerleştiriyoruz. Fıstıkları ise kadayıfın en uçları boş kalacak şekilde uzunlamasına yayıyoruz bolca. 

Sonra, fıstıkla kapladığımız kadayıfın bir ucunu içe doğru kıvırıp, sonra diğer ucuna doğru sürekli kıvırarak sonuna kadar saralım.

burma kadayıf nasıl sarılır

burma kadayıf nasıl sarılır

Sonuna gelince, bu sefer açılmasına imkan vermeden, yine aynı ucundan başlayarak tereyağı ile yağlanmış tepsimize aktarıyoruz.

fıstıklı burma kadayıfın tepsiye yerleştirilmesi

fıstıklı burma kadayıfın tepsiye yerleştirilmesi

Tepsimizin ortasından başlayarak, kendi etrafında çevirerek sarıyoruz.

Diğer kadayıfı da yaptıktan sonra, tepsideki kadayıfın üzerinden sararak tepsiyi dolduruyoruz. Sonra tepsinin üzerine bastıralım, tepsiyi iyi dolduralım, ama sıkıştırmayalım ki araları iyi pişsin. Kadayıf halkalarının aralarını kontrol edip, bastırın elinizle hafiften.

Kadayıfımız taze nemli ise güzel sarılacak, içini iyi tutacak kolay sarılacaktır. 

Gerçekten tepsimiz çok iyi yağlamalıyız, çünkü yağda pişecek burma kadayıfımız, biz gerekirse sonra fazla yağı üzerinden alacağız.

Burmalı kadayıfın çıtır çıtır kızarması için her tarafına tereyağı parçaları kaşık kaşık ekleyelim.

Sonra orta ateşe tepsimizi alalım. Sürekli çevirerek tepsinin her tarafının pişmesini, altının her tarafının kızarmasını sağlayacağız.

Altı pişen fıstıklı burma kadayıf tarifinin üzerine diğer tepsiyi kapatıp, ters çeviriyoruz.

Sonra bu kez, burma kadayıf tarifinin üstünü pişirmeye başlayacağız.

Bu yüzüne de erittiğimiz tereyağını gezdiriyoruz yine bolca. Bu kez çevire çevire bu kısmını da kızartıyoruz.

Döndüre döndüre pişirdiğimiz fıstıklı burma kadayıf tarifi oktay usta üzerine şerbet dökme zamanı geldi.

Şerbetini pişirip, tezgahta bir kaç dk. kadar şerbeti beklettikten sonra; kızaran sıcak burma kadayıf tarifi üzerine kepçe kepçe aktarıyoruz.

Hem burma kadayıfımız hem de şerbetimiz ikisi de sıcak olmalı.

Şerbetini çekmesi için bir kaç saat beklettiğimiz fıstıklı burma kadayıf tarifimizi servis edebilirsiniz.

Fıstıklı burma kadayıf nasıl yapılır? tarifi bu kadardır. Fıstıklı burma kadayıf tarifi oktay usta afiyet olsun efendim.

Ramazan tarifleri, iftar tatlısı olarak ya da bayram tatlısı niyetine günler önceden yapabileceğiniz güzel bir tatlı tarifimizdir.

fıstıklı burma kadayıf tarifi

fıstıklı burma kadayıf tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap