Fıstıklı Tel Kadayıf Tarifi

0

Fıstıklı Tel Kadayıf Tarifi

Oktay usta tatlı tarifleri; fıstıklı tel kadayıf tarifi ile sizinle. Fıstıklı tel kadayıf nasıl yapılır, fıstıklı tel kadayıf yapımı hakkında her şey sizin için sitemizde. Oktay usta fıstıklı tel kadayıf tarifi çok hoşunuza gidecektir.

Fıstıklı Tel Kadayıf Tarifi Malzemeleri

  • 400 gr. kadar tel kadayıf
  • 250 gr. kadar tereyağı
  • 250 gr. antep fıstığı

Şerbeti için malzemeler:

  • 2 su bardağı kadar şeker
  • 3 su bardağı kadar su
  • 3 damla limon suyu

Fıstıklı Tel Kadayıf Nasıl Yapılır

Oktay usta tatlı tarifi, fıstıklı tel kadayıf nasıl yapılır için ilk olarak şerbetimizi hazırlamakla başlayalım.

Şerbeti için, küçük bir tencereye, şeker ve suyu koyup ocağa alalım. Sonra kaynatlım. Beş dakika kadar kaynadıktan sonra, limon ekleyip, bir dakika sonra ateşten alalım, soğumaya bırakalım.

Tel kadayıfımızı tezgaha alalım, elimizle tel tel olacak şekilde açmaya çalışacağız. Bunun için erittiğimiz ılınmış tereyağını kullanarak tel tel açıyoruz, harmanlıyoruz tel kadayıfımızı.

Fırın kabımızın dibine, tercihen borcam iyi olur, bu tereyağı ile harmanladığımız tel tel açtığımız tel kadayıfın yarısını koyalım, elimizle güzelce bastıralım. Üzerine bolca antep fıstığını serpelim, her yanına yayılsın mutlaka.

Kadayıfın kalan yarısını da fıstıkların üzerine yayalım, yine iyice avuç içimizle bastıralım. Burada önemli olan kadayıfları fırın kabına iyice bastırmak, sıkıştırmaktır.

Sonra fıstıklı tel kadayıf tarifimizi, önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 45 dk. kadar kontrollü olarak pişirelim. Fırından çıkan fıstıklı tel kadayıf tatlımız sıcakken, üzerine tezgahımızda bekleyen soğuk şerbeti gezdiriyoruz. Şerbetini çekmesi için bir buçuk saat kadar bekleyip, servis ediyoruz.

Fıstıklı tel kadayıf yapımı bu kadardır. Fıstıklı tel kadayıf tarifini beğendiğinizi umarız. Afiyet olsun.

Fıstıklı tel kadayıf nasıl yapılır tatlımızı soğuyunca dilimleyerek, istediğiniz gibi, dilerseniz dondurma ile servis edebilirsiniz. Görüşmek üzere efendim..

fıstıklı tel kadayıf nasıl yapılır

fıstıklı tel kadayıf tarifi

Paylaş.

Yorum Yap