Frambuaz Ve Böğürtlen Sos Tarifi

0

Frambuaz Sos Tarifi

Frambuaz ve böğürtlen sos tarifimizi sunuyoruz sizlere. Yaz geldiği zaman özellikle dodurmalar ile birlikte, sütlü tatlılar ile birlikte servis etmek için bu sos tariflerini kullanabilirsiniz efendim.

Frambuaz yani ahududu ile yapılan sos ve böğürtlen ile yapılan sos tarifi aslında aynı şekilde oluyor. Siz ister dondurulmuş böğürtlen ile ister dondurulmuş ahududu ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Sütlü tatlılar, irmikli sütlü tatlılar ile birlikte bu sosu kullanabilirsiniz efendim.Hem böğürtlen sosu tarifi, hem ahududu sosu tarifi ile sitemizde yapılabilecek pek çok tarif bulunmaktadır.

Frambuaz Sos Tarifi Malzemeleri

  • 300 gr. kadar dondurulmuş frambuaz veya böğürtlen (superfresin 450 gr. paketi var)
  • 4 yemek kaşığı kadar toz şeker
  • yarım su bardağı su
  • 2 tatlı kaşığı kadar mısır nişastası

Frambuaz Sos Yapılışı

Frambuaz sos yapılışı için ilk olarak bir teflon tavaya dondurulmuş üç yüz gram kadar frambuazı aktaralım.

Üzerine dört yemek kaşığı kadar toz şekeri serpelim. Şöyle bir karıştıralım. Kısık ateşte şeker eriyip frambuazlar (ya da böğürtlenler) güzelce kendini salana dek karıştırarak pişirelim.

Bu arada yarım su bardağı suya, iki tatlı kaşığı mısır nişastasını katıp karıştıralım. Nişasta iyice ezilsin efendim.

Frambuaz veya böğürtlenler kendini iyice salıp, suyunu bırakıp fokurdayınca yani pişince; nişastalı karışımı içine katalım efendim.

Bir yandan karıştırıp bir yandan pişirelim. Bir kaç dakika piştikten sonra kıvamına bakalım ve ateşten alalım. (isterseniz karıştırma kepçesi ile hafif ezebilirsiniz meyveleri, zaten pişince dağılıyorlar )

Biraz soğuttuğumuz böğürtlen sosumuzu dondurma üzerine, sütlü tatlı tarifleri üzerine rahatlıkla aktarıp servis edebilirsiniz.

Böğürtlen sosu tarifimizi pasta tarifinde kullanmanız da mümkün efendim. Hatta kurabiye yaparken de kullanabilirsiniz.

Frambuaz sosu yapılışı bu kadar. Böğürtlen sosu yapılışı da aynı bunun gibi olup denemenizi tavsiye ediyoruz. Afiyet olsun şimdiden.

frambuaz ve böğürtlen sos tarifi

frambuaz ve böğürtlen sos tarifi

Paylaş.

Yorum Yap