Gıda Zehirlenmesinden Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler

0
gıda zehirlenmesinden korunmak için alınacak önlemler

gıda zehirlenmesinden korunmak için alınacak önlemler

Aşağıdaki yazımızda sizlere, gıda zehirlenmesi hakkında temel bilgileri vermeye çalışacağız. Yaz sıcaklarının geldiği şu günlerde, gıda hijyeni nasıl sağlanır, gıda zehirlenmesinden korunmak için alınması gereken önlemler nelerdir, gıda zehirlenmesi nedir, gıda zehirlenmesinin belirtileri, gıda zehirlenmesinin nedenleri başlıklarındaki yazımızı dikkatli okuyunuz efendim.

Gıda zehirlenmesinden korunmak için alınması gereken önlemler nelerdir?

 • Kişisel hijyene çok dikat edilmeli, ellerimiz yemekten önce, yiyecek hazırlamadan önce mutlaka bol sabun ve su ile yıkanmalı temiz bir havlu ile kurulanmalı.
 • Tuvalet alışkanlığında, çocuk bakımında, bez değişiminde mutlaka eller aynı şekilde yıkanmalı efendim.
 • Her türlü gıda maddesini nereden alırsak alalım, tüketim tarihini kontrol edelim, pazarlardan alınan sebze ve meyvelerin de aynı şekilde hijyenik bir ortamda muhafazası, yıkanması önemli.
 • Soğuk korunması gereken besin maddelerini çabucak eve götürün, mümkünse alışverişin sonunda eve dönerken satın alınız.
 • Donmuş besinler tüketilmeden önce, mutlaka buzdolabında veya mikrodalgada vakit kaybetmeden çözülmelidir.
 • Çiğ gıdalar bekletilirse, donmuş da olsalar, oda sıcaklığında, sıcak ortamlarda zaman geçtikçe bakteri üremesine, bakterilerin çoğalmasına neden olurlar.
 • En önemlisi, tavuk ve et için ayrı kesim tahtaları kullanınız. Bu tahtaları başka besinler, yiyecekler ile temas ettirmeyiniz. Ayrıca bunları bulaşık makinesinde her defasında yıkayınız efendim.
 • Çiğ etlerin sularının gıdalar ile temas etmesini engelleyin. Özellikle tavuk pişirilmeden önce yıkanırken, etrafa tavuğa deymiş sular sıçrayabilir. Özellikle buna çok dikkat ediniz. Mümkünse yıkamadan pişiriniz.
 • Her suyu, özellikle dışarıdayken açık suları içmemeye çalışınız.
 • Unutmayınız bir gıdayı pişirirken, eğer gıda yaklaşık 75 derecenin üstüne çıkıp pişmediyse mikroorganizmalar hala üremeye devam edebilir efendim.
 • Ayrıca pişen gıdaları da oda sıcaklığında, mutfakta, tezgahta 2 saatten daha fazla nasılsa pişmiş diye bekletmeyin. Çünkü yine bakteri üreyebilir.
 • Çiğ sebze ve meyveleri tüketmeden isterseniz sirkeli suda yaklaşık on beş dakika kadar bekletin. Sonra bol suyla yıkayınız.
 • Çiğ ve pişmiş gıdalar mutfakta, buzdolabında, tezgahta asla birbirine temas etmemeliler. Buzdolabı poşetleri bunun için var.
 • Mutfakta kullandığınız süngerler ve bezler mutlaka çamaşır suyunda geceden bir süre bekletilip sonra durulanıp, sabaha kadar kuruması sağlanmalıdır. Asla ıslak halde bırakmayın süngerleri.
 • Gıdaları satın alırken, güvendiğiniz  hijyene önem veren yerlerden alın. Özellikle ciddi, soğuk zincire önem veren, veya soğuk zincirin ne olduğunu bilen çalışanlar, ticarethane sahiplerinin bulunduğu dükkanlardan alışveriş yapınız.

 Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda zehirlenmesi nedir denirse; gıda zehirlenmesi bir kişinin bakteri veya çeşitli toksinler ile kontamine olmuş yiyecek veyahut içecekleri tüketmesiyle meydana gelen bir zehirlenmedir.

Ancak gıda zehirlenmesine çok sık olmamakla birlikte çeşitli kimyasal maddelerden gelen toksinler, böcek ilaçları gibi faktörlerde  sebep olabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus şudur: Bir yiyeceğin ya da içeceğin kontamine olduğunu söylemek zordur. Yiyeceğin veya içeceğin koku, görüntü, tadında herhangi bir değişiklik olmamış olabilir. Ayrıca gıda zehirlenmesi tek bir kişiyi etkileyebileceği gibi  o yiyecek veya içeceği tüketen  birden fazla kişiyi etkileyebilir.

Gıda zehirlenmesi nasıl meydana gelir?

Gıda zehirlenmelerinin pek çoğu, çeşitli bakterilerin ürettiği toksinlerden veya bir yiyecek veya içecekteki bakteri miktarından kaynaklanır. Bakterilerin pek çoğu, gereken nem, beslenme, sıcaklık ve yeterli zaman koşulları meydana geldiğinde milyonlarca üreyebilirler. Bakterinin çokluğu da, zehirlenme riskini bir o kadar artıracaktır. Ancak bilinmelidir ki bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmeleri  için kuluçka süreleri farklı seyreder. En yaygın bakteri türleri Salmonella, Kampilobakter ve E. Koli olarak sayılabilir.

Bazı zehirlenmelerde belirtiler yaklaşık yarım saat içinde kendini gösterebilirken, gıda zehirlenmelerinin pek çoğunda belirtiler 12 veya 48 saat içinde meydana gelir. Bazı gıda zehirlenmesi türlerinde iste süre bir kaç güne (bir haftaya) kadar çıkabilir.

Gıda zehirlenmesinin nedenleri:

 • İyi pişmemiş gıdalar, çiğ tüketilen, gerektiği gibi korunamamış yiyecekler.
 • Pişiren kişinin, yemek ile uğraşan kişinin gıdayla temas etmeden önce hijyeni sağlayamaması, ellerini yıkamaması sebep olabilir. 
 • Kendisi gıda zehirlenmesi geçiren bir kişinin başkaları için gıda hazırlaması da önemli bir sebeptir. Hijyene çok dikkat edilmelidir çünkü.
 • Besin zehirlenmelerinde en yaygın bakteriyel nedeni olarak pastörize edilmemiş sütte bulunan, çiğ kırmızı ette, iyi arıtılmamış kirli suda bulunan kampilobakter adındaki bakteridir. 
 • Pastorize edilmemiş sütte salmonella bulunabilir. Yumurta ve çiğ yumurta tüketilirken, çiğ et tüketilirken salmonella bakterisi en yaygın rastlanılan bakteri türüdür.

Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir? 

Yukarıda belirttiğimiz gibi gıda zehirlenmesinin ortaya çıkması yaklaşık 1 veya 3 gün sürer. Ancak bir haftaya kadar da uzayabilir. Pek çok gıda zehirlenmesi vakası bir haftaya kadar da tamamen düzelir.

En yaygın gıda zehirlenmesi belirtisi mide ve bağırsak enfeksiyonu sebebiyle meydana gelen kusma ve karın ağrısı ile baş gösteren ishaldir.

Gıda zehirlenmelerinde sebebine göre de ayrıca yukarıdaki belirtilere ek olarak, ateş, üşüme ve kanlı dışkı görülebilir. Ayrıca dehidrasyona sebep olabilir, kas ağrıları ortaya çıkabilir.

Bunun yanında gıda zehirlenmesinde en yaygın belirtilerden biriside dehidrasyon ile seyreden  halsizlik ve bitkinlik gösterilebilir.

Gıda zehirlenmesi şüphesi durumunda mutlaka bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmayınız.

gıda zehirlenmesinden korunmak için alınacak önlemler

gıda zehirlenmesinden korunmak için alınacak önlemler

Paylaş.

Yorum Yap