Gül Böreği Tarifi Oktay Usta

0

Gül Böreği Tarifi Oktay Usta Malzemeleri

  • 6 tane yufka kullanıyoruz

Sos Malzemeleri:

  • 1 su bardağı kadar süt gerekli
  • 2 yumurta (birinin sarısını üzerine kullanıyoruz)
  • 1 su bardağından bir parmak eksik kadar zeytinyağı gerekli

İç Malzemeleri:

  • 200 gr. kadar beyaz peynir (değişik peynirleri karıştırabilirsiniz güzel oluyor)
  • yarım demet maydanoz ince kıyılmış
  • Üzeri için malzemeler:
  • 1 yumurta sarısı gerekli
  • 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı kadar su

Gonca Gül Böreği Nasıl Yapılır

Gonca gül böreği nasıl yapılır için ilk olarak sos malzemelerimizi hazır edelim. Bunun için sos malzemelerimizi bir kaseye alıp çırpma teli ile iyice çırpalım hazır edelim.

Bir adet yufkayı tezgaha alalım önce. Sonra bir bıçakla dörde bölelim yufkamızı.

Sonra dörde böldüğümüz bir parçanın tam ortasını parmak uçlarımızla kavrayıp, büzelim ve saat yönünde bir tur döndürelim efendim.

Ellerimizle kavradığımız orta kısmına ise iç malzememizden bir tatlı kaşığı kadar veya daha fazla koyalım. Sonra kenarda bekleyen sosumuzdan bir yemek kaşığı kadar alalım. Hem ortaya koyduğumuz iç malzemeye hem de kenardaki kalan yufka kısmına sos koyalım. Şimdi de yufkamızın büzülmüş kenarlarını orta kısmının üzerine kapatalım efendim. Nasıl yapılacağı resimde görülüyor efendim.

peynirli gül böreği nasıl yapılır

peynirli gül böreği nasıl yapılır

Üçgenin tam ortasından büzerek saat yönünde çevirelim, kenarları resimdeki gibi bir şekil alacaktır efendim. Sonra tam ortasına tatlı kaşığı ile iç malzemeden koyalım, sostan sonra da büzülmüş kenarları ortaya doğru kapatalım.

peynirli gonca gül böreği yapımı

peynirli gonca gül böreği yapımı

Diğer bütün yufka parçalarına ve yufkaları da aynı şekilde hazırlayalım. Sonra da yağlanmış fırın tepsimize ya da yağlı kağıt serilmiş fırın tepsimize dizelim.

Kalan sosu da bir fırça yardımı ile böreklerin üzerine sürelim. Sonra da gonca gül böreklerimizi yaklaşık bir saat kadar dinlendirelim dolapta. (bu dinlendirme işlemini bir gece önceden yapabilirsiniz)

Zeytinyağı ve yumurta sarısını bir küçük kasede çırpalım. Sonra da fırına vermeden hemen önce tepsideki böreklerin üzerine sürelim fırça ile.

190 derecede güzelce üzeri kızarana kadar pişirelim efendim.

Gonca gül böreği yapılışı bu kadar. Gonca gül böreği oktay usta tarifimiz afiyet olsun.

Kolay börek tarifimiz; gonca gül böreği nasıl yapılır tarifimizden memnun kaldıysanız sitemizde bulunan diğer börek tariflerimize de göz atınız.

gül böreği tarifi oktay usta

gül böreği tarifi oktay usta

Not: Peynirli gül böreği tarifi için isterseniz bir kaç çeşit peyniri karıştırıp da kullanabilirsiniz efendim. Ayrıca peynir yerine çeşitli otlar la da deneyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap