Güllaç Tarifi

0

Güllaç Tarifi

Her zaman ramazan tarifleri olarak yapmak zorunda değiliz, canınız çekince yapmanız için güllaç tarifimizi sunuyoruz. Güllaç nasıl yapılır? güllaç yapılışı ve malzemeleri sizin için sitemizde.

İstediğiniz gibi yapabileceğiniz oktay usta güllaç tarifimizi, ister cevizli, ister fındıklı yapabilirsiniz.

Hiç bilmeyenlerin, denemeyenlerin bile yapabileceği tam ölçüsünde güllaç tarifi aşağıda yer alıyor.

Genellikle ramazan ayında, İftar sofrası için yaptığımız güllaç tarifini, misafirlerinize sürpriz olarak da yapabilirsiniz.

Güllaç Tarifi Malzemeleri

  • 12 adet güllaç yaprağı kullanıyoruz
  • 2.5 litre kadar süt
  • 650 gr. kadar şeker gerekiyor, yaklaşık iki su bardağından biraz fazla
  • 4 yemek kaşığı kadar gül suyu
  • 4 yemek kaşığı kadar hindistan cevizi kullanıyoruz
  • 200 gr. file fındık içi
  • üzeri için bir miktar toz antep fıstığı kullanıyoruz
  • üzeri için nar taneleri, kiraz şekerlemesi de kullanabilirsiniz

Güllaç Tarifi Oktay Usta

Güllaç nasıl yapılır? güllaç tarifi oktay usta için ilk olarak yuvarlak bir tepsi hazırlayalım. Özellikle güllaç yapraklarının boyutuna uygun bir tepsi kullanırsanız işiniz daha kolay olacaktır.

Sonrasında, sütümüzü ve şekerimizi bir orta boy tencerede ateşe alalım. Karıştırarak şekerimizi eritelim. Sütümüz parmağı yakmayacak bir ısıda olmalı.

Sütümüzü şeker eridikten sonra, ateşten alalım, gül suyunu ekleyelim içine.

Ardından bir güllaç yaprağını tepsinin içine yerleştirelim. Sonra içine sütü, güllaç yaprağının her tarafına yedire yedire dökelim.

Her güllaç yaprağını tepsiye aldıkça, yaklaşık 2 ya da 2.5 kepçe süt dökelim üzerine. üzerine bir yuvarlak bir kase altı ile yavaşça bastırarak güllaçın iyice yumuşamasını ve sütü çekmesini sağlıyoruz.

Altı adet güllaç yaprağını bu şekilde yerleştirip, üzerine sütü aktardıktan sonra; üzerine file fındık içini, hindistan cevizini bolca serpelim.

Sonra yine diğer güllaç yapraklarını üzerine serelim, aynı şekilde kepçe kepçe sütü gezdirelim.

Son güllaç yaprağını da serip, üzerine kalan sütü bolca gezdirip, yumuşadığından emin olduktan sonra bir süre tezgahta dinlendirelim.

ramazan tarifleri

güllaç nasıl yapılır

Ardından buzdolabına kaldıralım, yaklaşık bir bir buçuk saat bekletip, tamamen sütünü çektikten sonra servis edebilirsiniz.

Oktay usta Güllaç tarifimizi dilimleyerek tabaklara alalım, afiyet olsun. Güllaç nasıl yapılır? güllaç yapılışı umarım hoşunuza gitmiştir.

güllaç tarifi

güllaç tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap