Halka Tatlısı Nasıl Yapılır

0

Halka Tatlısı Tarifi

Halka tatlısı nasıl yapılır tarifimiz ile hem kolay hem de eskilerden gelen bir tatlı yapıyoruz. Halka tatlısı tarifi ile ilgili her şey burada. Bu kolay ve az malzemeli kolay tatlı tarifimizi deneyiniz efendim.

Hem az malzemeli, hem de içinde ne olduğunu bileceğiniz güzel bir tatlı yapmak bu tarifimizle çok kolay. Halka tatlısı için tam ölçüsündeki tatlımız tam size göre. Deneyiniz.

Halka Tatlısı Tarifi Malzemeleri

  • 2 su bardağı kadar su gerekli
  • 50 gr. kadar tereyağı kullanıyoruz
  • 3 tane yumurta gerekli
  • 2.5 su bardağı kadar un kullanalım efendim
  • 2 yemek kaşığı kadar nişasta kullanıyoruz
  • 2 yemek kaşığı kadar irmik kullanıyoruz

Şerbet malzemeleri:

  • 3 su bardağı kadar toz şeker
  • 2 su bardağı kadar su
  • yarım limonun suyu

Halka Tatlısı Oktay Usta

Halka Tatlısı oktay usta için öncelikle bir tencereye suyumuzu alalım. Biraz ısınınca tereyağını ekleyelim eritelim efendim.

Eriyen tereyağı tamamen eriyip karışınca bu kez tencereye unu ekliyoruz. Bir tahta kaşıkla güzelce karıştırıyoruz. Tereyağı, un ve su birbirine karışsın, zamanla hamur kendini belli edecektir, karıştırmaya devam. Karıştırarak hamurumuzu bu şekilde hazırlıyoruz.

Kıvamını bulan hamuru tencereden alıp başka bir kaseye aktarıyoruz ki daha kolay soğusun.

Biz de bu arada şerbetimizi hazırlayalım. Suyumuzu tencereye alalım, üzerine toz şekerimizi ekleyelim efendim. Sonra şeker eriyene kadar karıştıralım. Kaynayan şerbetimize limon suyunu ekleyelim iki dakika kadar sonra altını kapatalım. Şerbetimizi soğuması için bir kenara kaldıralım.

Şimdi hamurumuzun ikinci aşamasına geçebiliriz efendim. Ilınmış hamurumuzu daha geniş bir yoğurma kabına alalım. Üzerine irmiğimizi ve nişastamızı ekleyelim efendim. Sonra da üzerine (bir kasede parmak uçlarımızla çok az çırptığımız) bir yumurtamızı ekleyelim. Hepsini mikserin orta devri ile güzelce karıştırıp, yoğuralım. Hamuru yoğurdukça hem karıştırmaya yoğurmaya devam edip, hem de parmak uçlarımızla hafifçe çırptığımız diğer yumurtaları da teker teker ekleyelim.

Tüm malzemeleri ekledikten sonra mikser ile çırpmaya devam ediyoruz. Hamurumuz pürüzsüz bir kıvam alana dek çırpmamız gerekiyor efendim.

Hazırladığımız bu hamuru yıldız uçlu bir sıkma torbasına alalım efendim. (kalın uçlu olmalı)

Sonra da bir tencereye, tavaya bolca sıvı yağ ekleyelim. Ama oda sıcaklığında olsun bu yağ. Kesinlikle sıcak olmamalı.

Not: Halka tatlısı tarifinin içinde bol yumurta olduğundan kızgın yağda kızartmıyoruz efendim. Normal oda sıcaklığında tavada bekleyen yağa aktaralım hamurları. Sonra yağın altını açıp kısık ateşte başından ayrılmadan kızartalım.

Ardından yıldız uç kullanarak halka halinde hamuru bu tavaya sıkalım. Yuvarlak yuvarlak sıktığmız bu hamurları çok sıkıştırmayalım ama tavada. Üç tane sığıyorsa üç tane olmalı tavada.

Sonra altını çok kısık ateşte kızartmaya başlıyoruz halka tatlımızın hamurlarını.

Bir tarafı pişen halka tatlısı tarifi hamurlarının diğer taraflarını da çevirip başından ayrılmadan kızartalım efendim. Pişen, kızaran halka tatlılarını yağdan alalım ve yanımızda duran soğumuş şerbete atalım. İyice şerbete batmasını sağladıktan sonra yaklaşık 1.5 veya 2 dakika bekletip şerbetten alalım.

Halka tatlısı oktay usta tarifimiz bitmek üzere. Şerbette iki dakika kadar bekleyen halka tatlılarımızı bir servis tepsisine alabiliriz.

Oktay usta tatlı tarifleri içinde az malzemeli nefis bir tatlı daha paylaşmış olduk sizlerle.  halka tatlısı yapılışı bu kadar. Halka tatlısı nasıl yapılır tarifimiz afiyet olsun şimdiden.

halka tatlısı nasıl yapılır

halka tatlısı nasıl yapılır

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap