Hamur Mayalamanın Püf Noktaları Nelerdir?

0

Hamur Mayalamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Hamur mayalama püf noktaları nelerdir, maya nedir, maya çeşitleri nelerdir, hamur nasıl mayalanır gibi soruları sizler için cevaplamaya çalışacağız.

Maya nedir?

Maya tek hücreli bir mikroorganizma olup, bir çeşit mantar olarak tanımlanabilir. Ekmek, bira şarap gibi içkilerin ve pek çok gıdanın üretiminde maya kullanılır. Mayanın içindeki mantarlar kullandığımız ılık suyla tepkimeye girerler, böylece kimyasal süreç başlar.

Neden maya kullanırız?

Bizler mayayı hamuru kabartmak, yumuşak bir hamur elde etmek için kullanırız.

Maya çeşitleri nelerdir?

Maya çeşitleri nelerdir sorusuna üç çeşit maya bulunur diye cevap verebiliriz. Yaş maya, kuru maya ve instant maya.

Yaş maya nedir?

Hamur işlerinde, fırınlarda, pastaneler de kullanılır. Ev kullanımı için yaklaşık 42 gr. küçük paketler halinde marketlerde satılır. Yaş mayayı satın alınca buzdolabında yaklaşık 4 derece de saklamak gerekir. Yaklaşık 4 hafta kadar saklanabilir.

Yaş maya nasıl kullanılır?

Kullanırken ılık su içinde birazcık şeker eklenerek karıştırılıp, çözülür, sonra on on beş dk. bekletildikten sonra una eklenerek kullanılır.

Kuru maya nedir?

Kuru maya nedir diye sorarsak; yaş maya fazla dayanmadığı için kuru maya olarak çeşitlendirilmiştir. Yani içeriğindeki su oranı azaltılıp, kuru halde paketlenmiş mayadır.

Kuru maya nasıl kullanılır?

Kuru maya; kullanılan mayanın yaklaşık 4 katı kadar ılık suda, biraz şeker ile karıştırılarak çözülüp, yaklaşık yine 15 dakika kadar bekletildikten sonra una eklenerek kullanılır.

İnstant maya nedir? Nasıl kullanılır?

İnstant maya nedir, instant maya; kuru granül halinde hızlı sonuç alınan bir mayadır. Suyla karıştırmaya, beklemeye gerek yoktur, kolay kullanımlıdır. Direk toz halindeki instant mayayı una katarak kullanırız. Marketlerde tek kullanımlık paketler halinde satılır, bu nedenle pratik bir mayadır.

Maya ne miktarda kullanılır?

Maya ne miktarda kullanılır? Maya, paketin arkasında yazan miktara göre kullanılmalıdır. Aksi taktirde hızla mayalanma mümkün olsa da acımtrak bir maya tadı oluşabilir.

Eğer maya miktarında sorun yaşarsanız, püf noktası olarak, mayayı mümkün olduğunca kıt kanaat kararınca kullanın; mayalanma süresini ise vaktiniz varsa uzatın, en güzel sonucu alırsınız.

Eğer maya temininde sorun yaşıyor, elinizde farklı türden bir maya var ise aşağıdaki ölçüye göre farklı maya miktarını ayarlayarak kullanabilirsiniz.

100 gram yaş maya = 50 gram kuru maya = 33 gram instant maya

Mayaların tadı aynı mıdır?

Tüm mayalar hamur kabartmaya yarar, lezzet farkı aralarında yoktur.

Hamurun yeterli mayalandığı nasıl anlaşılır?

Hamurun yeterli mayalandığı nasıl anlaşılır dersek; bunu anlamanın bir yolu şudur: Hamuru yoğurduktan sonra, üzerini bir bezle örtüp, ılık oda sıcaklığında dinlenmeye alırız. Yoğurduğumuz hamur hacminin iki katı kadar olduğunda yani yaklaşık 20-60 dk. kadar bir süre sonra mayalanmış demektir. (ideal ısı derecesi 20-30 derece aralığıdır)

Mayalanma işlemi sırasında yoğurduğunuz hamurun üzerine üç dört defa yumrukla bastırıp, kabaca yüklenip hamurun içinde hava ceplerindeki gazları çıkarmalısınız.

Mayalı hamur nasıl test edilir?

Mayalı hamur oda sıcaklığında bekletilip, gereken süre geçince parmağınızla bastırın. Eğer parmağınızın izi kalıyor ise hamur mayalanmıştır. Hamur tepki verip, eski haline hızla dönüyorsa daha mayalanma süreci devam ediyor demektir.

Maya kullanmanın püf noktaları

 • Mayalı hamur için mutlaka ılık su kullanın
 • Mayayı bir miktar şeker ile mutlaka çözündürün. (mantarlar şeker ile tepkimeye girer, beslenir)
 • Mayalı hamurunuzu yeterince yoğurmayı unutmayın. (Bu hamurunuzun daha iyi kabarmasını, pişerken çökmemesini sağlayacaktır)
 • Tuzu miktarında kullanın. Çok kullanırsanız, suyu hapseder ve hamurun kabarmasını engeller.
 • Hamurunuzu 20-30 dereceler arasına sıcak bir ortamda, üzerini örterek mayalanmaya bırakın.
 • Hamurunuz mayalanıp kabardıktan sonra; tekrar bir kez daha yoğurmayı unutmayın. Böylece özellikle poğaça, ekmek yapımında güzel kabarma sağlarsınız.
 • Mayalı hamur yoğurma işleminden sonra mutlaka önceden ısıtılmış fırına verilmelidir.
 • Mayalı hamurla yaptığınız yiyecekleri pişirirken, önceden ısıtılmış fırına verdiğiniz de, fırının kapağını mümkünse hiç açmayın, değilse ilk yarım saat açmamaya dikkat edin.
  hamur mayalamanın püf noktaları nelerdir

  hamur mayalamanın püf noktaları nelerdir

Paylaş.

Yorum Yap