Hurmalı Etimek Tatlısı Tarifi

0

Etimek Tatlısı Tarifi

Ramazan bayramının ikinci gününde; hurmalı etimek tatlısı tarifi ile hurmaları tüketmeye devam ediyoruz.

Etimek tatlısı tarifi, kolay tatlı tarifimizi yaparak hem hurma yemenin keyfine varacak hem de herkesin hoşuna gidecek az malzemeli bir tatlı yapmış olacaksınız.

Etimek tatlısı nasıl yapılır? etimek tatlısı yapılışı tüm ayrıntısı ile burada.

Etimek Tatlısı Tarifi Malzemeleri

  • 1.5 litre kadar süt kullanıyoruz
  • 5 yemek kaşığı kadar nişasta
  • 1 paket vanilyalı puding tozu kullanıyoruz
  • 1.5 su bardağı kadar toz şeker gerekli
  • 2 adet vanilya şekeri kullanıyoruz
  • 1 tatlı kaşığı kadar tereyağı gerekli

Üzeri için malzemeler:

  • çekilmiş badem, hurma (isterseniz ceviz içi, fındık içi de kullanabilirsiniz)
  • dilerseniz hurmaları rondodan geçirmeniz de mümkün

Şerbet malzemeleri:

  • 1.5 su bardağı kadar süt gerekli
  • 2 adet vanilya şekeri gerekli

Etimek Tatlısı Tarifi Oktay Usta

Kolay tatlı tarifi için etimek tatlısı tarifi oktay usta tatlımıza başlayalım. Öncelikle şerbet hazırlayalım. Şerbeti için; sütümüzü bir tencereye alalım. İçine toz şekeri ve vanilyalı iki adet şekerimizi aktaralım. Karıştırarak şekerimizi eritiyor, hafiften sütümüzü kaynatıyoruz. (kaynar olması gerekmiyor )

Ardından kare veya dikdörtgen borcamımıza etimeklerimizi güzelce sıralıyoruz. Üzerine sütümüzü  aktarıyoruz. Tezgahta beklemeye alıyoruz bu şekilde.

Sonrasında derince bir tencereye, sütümüzü, beş kaşık nişastamızı, toz şekerimizi ve vanilyalı şekerimizi son olarak bir tatlı kaşığı tereyağımızı da aktarıyoruz. Hepsini bir tel çırpıcı kullanarak iyice çırpıyoruz.

 

Orta ateşte sürekli karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Koyulaşıp kıvamını bulana dek karıştıralım muhallebimizi.

Muhallebimiz kıvamını bulunca ateşten alıyoruz, bir iki kez tezgahta karıştırdıktan sonra, borcamda sütle ıslatmış olduğumuz etimeklerin üzerine aktarıyoruz.

Ardından tezgahta ılıyana kadar bekletiyoruz borcamdaki tatlımızı. Sonrasında buzdolabına kaldırıp üç saat kadar soğutup dinlendiriyoruz. Servis zamanı buzdolabından çıkarıp, üzerini dövülmüş badem, kesilmiş hurma ile süsleyip servis ediyoruz. Hurmalı etimek tatlısı tarifi bu kadar. Etimek tatlısı tarifi oktay usta afiyet olsun efendim.

Etimek tatlısı yapılışını beğendiğinizi umarız. İyi bayramlar şimdiden. Kolay tatlı tarifi arayanlar için etimek tatlısı tarifi güzel bir seçenek olacaktır.

hurmalı etimek tatlısı tarifi

hurmalı etimek tatlısı tarifi

Not: Biz tercih etmedik ancak, hurmaları üzerine eklerken, önceden rondodan geçirmeniz, sonra üzerine badem içi ile serpmeniz de mümkün. Ama böyle daha yakışıyor bizce. 

Paylaş.

Yorum Yap