İftar Tarifi Fırında Sebzeli Kebap

0

Fırında Sebzeli Kebap Nasıl Yapılır

İftar tarifi fırında sebzeli kebap tarifimiz. Eğer hiç başında durmayayım, fırına vereyim olsun diyorsanız fırında kolay sebzeli kebap tarifi size göre. Üstelik malzemeleri azaltıp, çoğaltabilir, evde bulunan malzemeler ile yapabilirsiniz. İftar tarifi fırında sebzeli kebap tarifimizi herkes yapabilir. Yapılışı oldukça kolay olan bu tarif için biz kuzu eti kullandık. Beraber fırına verdik. Ancak dana eti kullanacaksanız önceden üzerini biraz geçecek suyla pişirmenizi tavsiye ediyoruz.

Fırında kolay sebzeli kebap nasıl yapılır hangi malzemeler kullanılır hepsi aşağıda. İftar tarifi için fırında sebzeli kebap tarifi oktay usta farkıyla sizlerle efendim.

Fırında sebzeli kebap yapılışı için bolca aliminyum folyoya ihtiyacınız olacak. Çünkü kuzu eti ve sebzeleri tepside hava almadan kendi buharıyla pişireceğiz.

Fırında Sebzeli Kebap Tarifi Malzemeleri

 • 500-750 gr. kadar kuşbaşı kuzu eti kullanalım efendim
 • 3 tane orta boy patlıcan
 • 3 tane orta boy kabak
 • 2 adet orta boy patates
 • 2 tane orta boyda ince havuç
 • 5 adet sivri biber, yeşil
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 6 diş kadar sarımsak (isterseniz daha az veya çok olabilir)
 • 6 yemek kaşığı zeytinyağı kullanıyoruz
 • 1 tatlı kaşığı kadar kırmızı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı kadar biberiye
 • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
 • 1 tatlı kaşığı kadar kekik
 • 2 yemek kaşığı domates salçası
 • 1-2 su bardağı sıcak su gerekli (varsa et suyu daha iyi)

Fırında Sebzeli Kebab Tarifi Oktay Usta

Fırında sebzeli kebab tarifi oktay usta için sebzelerimizi yıkayalım önce. Suları süzülsün. Bir fırın tepsisini hazırlayalım biz de bu arada.

Kuşbaşı kuzu etimizi tepsinin içine boşaltalım elimizle şöyle ortadan hafif dağıtalım.

Sonra sebzelerimizin tepelerini temizleyip, patlıcanlarımızı alacalı soyalım efendim. Patlıcanları, kabakları, patatesleri kuşbaşı doğruyoruz efendim.

Tüm sebzeleri önce uzunlamasına kesip, sonra doğrayalım. Kuşbaşı olarak doğruyoruz sebzelerimizi. Ama dişe gelmesi için biraz büyük doğrayalım. Ayrıca bir püf noktası da sebzeler birbirine eşit olmalı, kuşbaşı olarak da doğranınca birbirine biraz denk olsun efendim. Son olarak biberlerimizi iri iri doğrayalım efendim.

Kuru soğanlarımızı sadece dörde bölelim ve tepsiye bu şekilde ekleyelim efendim.

Tüm sebzelerimizi hazırlayıp tepsiye boşaltalım efendim. Şimdi de sarımsağımızı güzelce  kıyalım tepsiye atalım.

Şimdi de üç dört adet domatesi iri iri doğrayalım ve sebzelerin üzerine atalım. Sonrasında baharatları serpelim malzemelerimizin üzerine efendim.

Şimdi de üzerlerine zeytinyağını gezdirelim. Zeytinyağı lezzet verir, güzelce gezdiriniz.

Şimdi fırında sebzeli kebap yapılışı için son işleme geçiyoruz. Bir elimizle tepsiye koyduğumuz, baharatları eklediğimiz, zeytinyağını gezdirdiğimiz tüm malzemeleri karıştırıyoruz.

Bir elimizle tüm kuzu eti, sebzeler, baharatlar, zeytinyağı birbirine geçene kadar karıştıralım efendim.

Bir kasede karıştırdığımız salça ve bir su bardağı kadar sıcak suyu da sebzelerin üzerine gezdirelim. Sonra tekrar karıştıralım efendim.

Hazırladığımız tepsinin üzerine bir yağlı fırın kağıdı serelim. Sonra da tepsimizin üzerine aliminyum folyo örtüyoruz. Aliminyum folyo tüm tepsiyi çok iyi sarmalı boşluk kalmamalı kesinlikle.

Hazırladığımız fırında sebzeli kebab tarifi oktay usta tarifimizin artık fırına verilme aşaması geldi. Önceden ısıtılmış 200 derece fırına verelim ve yaklaşık 50-60 dakika pişirelim efendim.

50 dk. geçtikten sonra kontrol edelim, eğer tüm sebzeler yumuşamışsa artık folyoyu açabilirsiniz. Folyoyu açtıktan sonra yaklaşık on dakika kadar üzeri kızarsın diye fırında biraz daha pişirelim. 

İftar tarifi fırında sebzeli kebap tarifi bu kadar. Fırında sebzeli kebab nasıl yapılır diyenler için gördüğünüz gibi yapılış çok kolay bir tarif efendim.

iftar tarifi fırında sebzeli kebap

iftar tarifi fırında sebzeli kebap

Paylaş.

Yorum Yap