İftar Tarifi Fıstıklı Un Helvası Tarifi

0

Fıstıklı Un Helvası Nasıl Yapılır

İftar tarifi fıstıklı un helvası tarifimizi sunuyoruz. Aslında uzun saatler oruç tuttuktan sonra takviye niyetine yenecek bir tarif tam da fıstıklı un helvası tarifidir efendim. Yedikçe yiyeceğiniz fıstıklı un helvası nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır hepsi aşağıda.

Fıstıklı un helvası yapılışını mutlaka deneyiniz.

Fıstıklı Un Helvası Tarifi Malzemeleri

  • 2 su bardağı kadar un gerekli
  • 100 gr. kadar margarin kullanıyoruz
  • 50 gr. kadar tereyağı kullanalım
  • 1 su bardağı kadar süt
  • 1 su bardağı kadar su
  • 1.5 su bardağı kadar toz şeker gerekli
  • 2  yemek kaşığı kadar çam fıstığı
  • üzeri için çekilmiş bir miktar daha antep fıstığı gerekli efendim

Fıstıklı Un Helvası Oktay Usta

Fıstıklı un helvası oktay usta için ilk olarak, bir tencereye suyumuzu, sütümüzü ve toz şekerimizi ekleyelim. Şöyle bir karıştıralım. Sonra ateşe alalım ve toz şeker eriyene kadar karıştıralım sonra on dakika kadar kaynamaya bırakalım efendim.

Başka bir tencere içine bu kez margarini ve tereyağını alalım. Erimeye başlayınca fıstıkları ekleyelim, sürekli karıştırarak antep fıstıkları pembeleşene kadar kavuralım yağda.

Sonra antep fıstıklarımız hafiften kavrulmaya yüz tutup pembeleşince unumuzu ekleyelim. Unumuzu sürekli karıştırarak kokusu çıkana kadar kavuralım. Unumuz pembe bir renk almaya başlayana kadar kavuralım.

Unumuzun kokusu iyice çıkıp rengi dönünce bu kez altını kısalım. Hemen kaynayan şerbetimizi ekleyelim içine karıştırarak.

Yaklaşık on dakika kadar helva birbirini tutup artık tencereye yapışmayacak hale gelene kadar pişirmeye ve karıştırmaya devam edelim helvamızı.

Helvamızı ocaktan alalım ve on beş dakika kadar dinlendirelim efendim. Sonra bir kaşıkla şekil vererek servis tabaklarına dizelim. Sonrasında da üzerine dövülmüş antep fıstığını serpelim efendim.

İftar tarifi fıstıklı un helvası yapılışı bu kadardır. Fıstıklı un helvası tarifimiz afiyet olsun efendim.

Fıstıklı un helvası oktay usta tarifimizi beğendiyseniz sitemizde oktay usta tatlı tarifleri altında pek çok benzer, az malzemeli, kolay tatlı tarifi bulunmaktadır.

iftar tarifi fıstıklı un helvası

iftar tarifi fıstıklı un helvası

Paylaş.

Yorum Yap