İncir Uyutması Tarifi Oktay Usta

0

İncir Uyutması Tatlısı Nasıl Yapılır

Sizlere hem kolay hemde nefis incir uyutması tarifimizi sunuyoruz. İncir uyutması tarifi oktay usta farkıyla tüm ayrıntısı ile aşağıda efendim.

İncir uyutması tatlısı nasıl yapılır diyorsanız ramazana girmeye yakın mutlaka not edin bu güzel tatlımızı efendim.

İncir Uyutması Tatlısı Tarifi Malzemeleri

  • 17-18 adet kuru incir (güzel incirler olsun ama)
  • 5 su bardağı dolusu süt gerekli
  • 1 yemek kaşığı kadar toz şeker gerekli
  • üzeri için dövülmüş antep fıstığı (ister tarçın, ister kuruyemiş vs. olur arzunuza göre)

İncir Uyutması Yapılışı

İncir uyutması yapılışı için incirlerimizi yıkayalım ve bir kaseye alalım. Üzerine kaynamış sıcak dökelim efendim. Sonra bu kasede yaklaşık bir saat kadar incirlerimiz yumuşayana kadar bekletelim.

Yumuşayan incirlerimizi kesme tahtasına alalım teker teker ve minik minik küçük küçük doğrayalım arzumuza göre. Sonra bu işlem devam ederken bir başka kase içinde sütümüzü kaynatalım efendim.

Şimdi minik doğranmış incirlerimizi bir çukur kaseye aktaralım. Sonra üzerine kaynayan sütten bir su bardağı dolusu aktaralım. Bir elimizle tüm incirleri yavaş yavaş avucumuza alarak sütle birlikte ezelim efendim. Yavaş yavaş bu işlemi yapınız, elinizi kullanınız.

İncirlerimizi elimizle süt ile birlikte güzelce mıncıklayıp ezdikten sonra şimdi de bu ezilmiş malzemeyi tencerede kaynamış sütün içine aktaralım efendim. Sonra bir el çırpıcısı kullanarak sütümüzü incirlerle birlikte çırpalım.

Daha sonra hazırladığımız bu incir uyutması tarifimizi kaselere paylaştıralım efendim. Daha sonra bir bezle ya da havlu ile kaselerin üzerini kapatalım. Böylece iki saat kadar tezgahta incirli sütlü karışımımızı uyumaya bırakalım.

İncirlerimiz sütü çekmiş, iyice pelteleşmiş malzemeler birbirine karışmış olacaktır. Artık kaselerimizi buzdolabına kaldırıp soğutabiliriz.

İncir uyutması yapılışı bu kadar. İncir uyutması tatlısı tarifimiz afiyet olsun efendim. Üzerini istediğiniz gibi süsleyerek servis edebilirsiniz.

Nefis incir uyutması tatlısı nasıl yapılır tarifimiz gördüğünüz gibi az malzemeli ve oldukça kolay  tatlı tarifi.

incir uyutması tarifi oktay usta

incir uyutması tarifi oktay usta

Paylaş.

Yorum Yap