İrmikli Hira Tatlısı Tarifi

0

İrmikli Hira Tatlısı Nasıl Yapılır

İrmikli hira tatlısı nasıl yapılır tarifimizi sunalım dedik. İrmikli hira tatlısı yapılışı, malzemeleri ve gereken tüm ayrıntıları aşağıda yer alıyor.

İrmikli tatlı tarifi için bu kolay ve lezzetli tatlıyı denemenizi tavsiye ediyoruz. Hira tatlısı tarifi oktay usta farkıyla üstelik.

Şerbetli tatlı tarifi arayanlar için, irmikli tatlı yapılışı arayanlar için de hira tatlısı tarifi güzel bir seçenek olacaktır.

İrmikli Hira Tatlısı Malzemeleri

  • 1 su bardağı dolusu irmik
  • 1 yumurta
  • yarım su bardağı kadar sıvı yağ gerekli
  • 1 su bardağı kadar un kullanıyoruz
  • yarım su bardağı kadar yoğurt
  • 1 paket kabartma tozu kullanalım.

Şerbet Malzemeleri

  • 2 su bardağı kadar toz şeker
  • 2 su bardağı kadar su

İrmikli Hira Tatlısı Oktay Usta

Şerbetli tatlı tarifi sevenler için irmikli hira tatlısı oktay usta tatlımıza başlayalım. Bunun için bir karıştırma kabına iki yumurtayı alalım.

Üzerine bir su bardağı kadar yoğurt, yarım su bardağı sıvı yağı da aktaralım.

Bir su bardağı kadar irmiği de ekledikten sonra, üzerine bir su bardağı kadar unu ve bir paket kabartma tozunu da ekleyelim.

Tüm malzemeleri bu sırayla karıştırma kabına aktardıktan sonra, elimizle güzelce karıştırıp yoğuralım tüm malzemeleri.

Yumuşak bir irmikli hamur elde edene kadar tüm malzemeler birbirine geçinceye dek yoğuruyoruz.

Sonra yoğurduğumuz bu hamurdan elimizle küçük mandalina kadar parçalar koparıp, elimizle yuvarlayalım bir tepsiye ya da tezgaha dizelim.

Tüm hamuru bu şekilde hazırladıktan sonra, çukur bir kaseye bir miktar irmik koyup bunu da yanımıza alalım tezgaha.

Hazırladığımız yuvarlak hamurları bu kaba koyup, her yanını irmiğe bulayalım ve yağlanmış bir borcama veya yağlanmış bir tepsiye sırayla dizelim efendim.

Borcama aralıklı diziniz. 180 derece fırında kızarana kadar yaklaşık 25 dakika kadar pişirelim efendim.

Bu arada biz de şerbetimizi pişirmeye başlayalım. Bir tencereye su ve toz şekeri ekleyelim. Bu şerbeti kaynatmayacağız. Su ve şekeri tencereye alıp, ocağa koyuyoruz ve altını açıyoruz. Karıştırarak şerbetin şekerini eritip, ısınınca ocaktan alıyoruz. Sonra tezgahta bu şerbeti soğumaya alıyoruz.

Şerbetimizi kesinlikle kaynatmıyoruz, ısınması şekerin erimesi yeterlidir.

Fırından çıkan tatlımızı tezgaha alıyoruz. Tatlımız sıcak şerbetimiz soğuk olacak. Sıcak tatlımızın üzerine soğuk şerbetimizi aktaralım. İrmikli hira tatlısı oktay usta bitti sayılır.

Yaklaşık iki üç saat kadar tatlımızın şerbetini çekmesini sağlayalım. Sonra da irmikli hira tatlısı tarifimizi servis edebiliriz.

İrmikli hira tatlısı oktay usta yapılışı bu kadar. İrmikli hira tatlısı nasıl yapılır tarifimizin üzerine dövülmüş antep fıstığı, hindistan cevizi serpip servis edebilirsiniz.

irmikli hira tatlısı tarifi

irmikli hira tatlısı tarifi

Paylaş.

Yorum Yap