İskoç Kurabiyesi

0

İskoç Kurabiyesi Tarifi

Sizlerle, değişik bir kurabiye tarifi yapalım dedik ve iskoç kurabiyesi tarifimizi paylaşmakla başladık işe. İskoç kurabiyesi yapılışı, malzemeleri ile aşağıda.

Hiç bilmeyenlerin bile yapabileceği tereyağlı güzel bir kurabiye olacaktır iskoç kurabiyesi tarifi.

Bu tereyağlı kurabiye tarifini deneyin mutlaka. Tereyağlı kurabiye yapılışını sevenler, az malzemeli kurabiye yapmak isteyenler için güzel bir seçenek.

İskoç Kurabiyesi Tarifi Malzemeleri

  • yarım su bardağı + 2 yemek kaşığı  (150 gr. kadar) oda sıcaklığında tuzsuz tereyağı kullanıyoruz
  •  1/3 su bardağı (75 gr. kadar) toz şeker
  • 3 yemek kaşığı dolusu mısır unu, yaklaşık ( 50 gr.)
  • 1 su bardağı + 1/4 su bardağı kadar daha un gerekli (175 gr)
  • ayrıca kalıbı yağlamak için bir miktar tereyağı, üzeri için bir miktar toz şeker

İskoç Kurabiyesi Tarifi, Tereyağlı Kurabiye Tarifi

İskoç kurabiyesi tarifi, tereyağlı kurabiye tarifi için öncelikle kelepçeli kalıbımızı yumuşak tereyağı ve fırça kullanarak, tabanı ve kenarları olmak üzere her yanını yağlayalım güzelce.

Sonra yağlı kağıt kullanarak, kalıbın kenarlarını ve tabanını kaplayalım.Fazlalıkları kolaylık olsun diye keselim. Sonra yine bir fırça yardımı ile yağlayalım yağlı kağıdımızı da tereyağı ile.

Şimdi, geniş ve derince bir karıştırma kabının içine, oda sıcaklığında iyice yumuşamış tereyağını ve toz şekeri alalım.

Mikser ile tereyağı ve toz şekeri kremsi bir hal alana dek çırpalım. Sıkılmadan çırpın. Rengi iyice açılana ve kabarana dek karışımı çırpıyoruz.

Sonra mutlaka elediğimiz unumuzu, mısır ununu ekleyelim. Tahta bir kaşık kullanarak malzemeleri karıştıralım. Dikkatlice tüm malzemeler birbirine iyice karışına kadar devam edelim karıştıramaya.

Hamurumuzun kıvamı bir miktar ve yapışmayan ufalanan bir hamur olacaktır. Bu iskoç kurabiyesinin özelliği.

Tereyağlı kurabiye tarifi  hamurunu kelepçeli kalıba aktarıp, elimizle önce tabana hafifçe bastırıp yayalım. Sonra da düzleştirelim üzerini. Keskin bir bıçak yardımı ile üzerini sekiz adet üçgen parça oluşturacak şekilde bölelim.

Ardından iskoç kurabiyesi tarifi hamuru üzerinde bir  çatal kullanarak delikler açalım. Her üçgende bol bol delik olmalı. Kelepçeli kalıbı streç film ile kaplayalım güzelce. Buzdolabında yaklaşık bir saat kadar soğuması için bekletelim bu şekilde.

Önceden ısıtılmış 155 derece fırında yaklaşık yarım saat veya kırk dakika kadar kontrollü olarak pişirelim. Üzeri hafif renk değiştirince pişmiştir. Fazla kararmamalı bu kurabiye.

Fırından alır almaz, çizgiler kaybolmasın diye, hemen bıçak kullanarak üçgenlerin üzerinden bir kez daha geçelim.

Daha soğumadan üzerine bir avuç veya daha fazla toz şeker serpelim. Bu şekilde tezgahta soğumayı beklesin.

Soğuyan iskoç kurabiyesi tarifini keselim çizgilerden ve servis edelim.

İskoç kurabiyesi yapılışı bu kadar. İskoç kurabiyesi tarifi afiyet olsun. Tereyağlı kurabiye tarifi sevenler için güzel bir kurabiye olduğunu düşünüyoruz.

iskoç kurabiyesi

iskoç kurabiyesi

 

 

Paylaş.

Yorum Yap