Ispanaklı Peynirli Börek Tarifi

0

Ispanaklı Peynirli Börek Tarifi

Tam ölçüleriyle, sorunsuz olarak yapabileceğiniz güzel bir börek tarifi; ıspanaklı peynirli börek tarifi tüm ayrıntıları ile sitemizde. Ispanaklı börek nasıl yapılır? ıspanaklı peynirli börek yapımı..

Ispanaklı Peynirli Börek Tarifi Malzemeleri

  • 300 gr. kadar beyaz peynir
  • yarım kg. kadar yıkanmış temiz ıspanak
  • 1 kahve fincanı ayçiçek yağı
  • 3 yemek kaşığı kadar yoğurt gerekiyor
  • 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
  • yarım çay kaşığı kadar karabiber
  • 1 kg. kadar yufka
  • 3 tane yumurta
  • 1 soğanın rendesi

Ispanaklı Peynirli Börek Nasıl Yapılır

Kolay börek tarifleri, ıspanaklı peynirli börek nasıl yapılır tarifimizle devam ediyor. Tarifimiz için ilk olarak, ıspanakları ince ince doğrayalım.

Sonrasında, ıspanakları bir kabın içine aktaralım. Beklesin

Yumurtamızı, karabiber ve zeytinyağını bir küçük kapta çırpalım. Bunu ıspanakların içine aktaralım, ardından soğanımızı da rendeleyelim ve bu karışıma ekleyelim. Karıştıralım.

Başka küçük bir kapta, iki yemek kaşığı yoğurdu ve bir yumurtayı çırpalım. Bir yemek kaşığı dolusu sıvı yağı tepsi için ayıralım, kalan sıvı yağı yoğurda ekleyelim, karıştıralım. Karıştırdıktan sonra bir kahve fincanı su ilave edelim, karıştıralım bir kaşıkla tekrar.

Ayırdığımız bir kaşık dolusu sıvı yağı kullanarak tezgahta tepsimizin dibini yağlayalım bir fırça kullanarak.

Peynirimizi üç eşit parçaya ayıralım. Tezgaha yanımıza alalım. Yoğurtlu karışımı da tezgahta yanımıza alalım.

Yağladığımız tepsimizin dibine, bir adet yufkayı tam tepsimizin boyutuna göre parçalayıp tabanına dizelim.

Üzerini hazırladığımız yağlı yumurtalı yoğurtlu karışımdan bir kaç kaşık sürelim.

Bunun üzerine bir yufkayı ellerimizle parçalayarak serelim. Sonra tekrar yoğurtlu karışımdan bir kaç kaşık sürelim. Üzerine yufka parçalayarak yerleştiriyoruz.

Tekrar yoğurtlu karışımdan bir kaç kaşık sürüyoruz, dağıtıyoruz. Parçalayıp yerleştirdiğimiz yufkalardan sonra artık tepsi tabanı büyüklüğünde bir yufkayı tepsiye örtüyoruz.

Ardından, hazırlamış olduğumuz ıspanaklı iç harçtan alıp elimizle yufkanın her tarafına gelecek şekilde serpip, dağıtıyoruz.

Peşinden bu seferde ıspanakların üzerine yine yufkanın her yerine eşit olacak şekilde beyaz peyniri, elimizle ufalayarak bolca dağıtıyoruz.

Ispanak ve peyniri tepsiye ekledikten sonra, yine yufka parçaları koparıp, tepsiye yerleştiriyoruz. Üzerine yoğurtlu karışımdan bir kaç kaşık kadar aktarıp, dağıtıyoruz. Üzerine yine tepsinin tabanı kadar büyüklükte bir yufka seriyoruz.

Yufkamızın üzerine yoğurtlu karışımdan sürüp yine dağıtıyoruz tekrar. Tekrar yufka parçaları koparıp, kaplıyoruz tepsimizi.

Ardından tekrar ıspanaklı karışımı aktarıyoruz tepsimize ve peşinden peyniri elimizle ufalayarak tepsiye dağıtıyoruz tekrardan.

Tekrar yufkaları parçalayıp elimizle, tepsimizin üzerine kapatıyoruz. Üzerine tekrar yoğurtlu sosu sürüyoruz, dağıtıyoruz güzelce. Tekrar parça yufkalarla kapatıyoruz üzerini. Sonra da kalan tüm yoğurtlu sosumuzu üzerine sürüp, dağıtıyoruz.

Bitirdikten sonra yine tepsi büyüklüğünde bir yufkayı üzerine kapatıyoruz. Bu son yufkanın üzerine sürmek için ise  bir yumurta ve bir yemek kaşığı yoğurdu iyice çırpıyor, üzerine bir kaşık yardımıyla bolca sürüyoruz.

Ispanaklı peynirli börek tarifimizi bir bıçakla kesiyoruz yavaşça. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Ispanaklı peynirli börek yapımı bu kadar.

Ispanaklı peynirli börek tarifi afiyet olsun efendim. Tam ölçüsünde börek tarifi, ıspanaklı börek nasıl yapılır tarifimizi beğendiyseniz sitemizde bulunan diğer hamur işi tariflere de göz atmanızı öneriyoruz.

ıspanaklı peynirli börek nasıl yapılır

ıspanaklı peynirli börek nasıl yapılır

ıspanaklı peynirli börek tarifi

ıspanaklı peynirli börek tarifi

 

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap